home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Oprawoznawcza

17 i 18 listopada w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Oprawoznawcza, w tym roku pod hasłem „Introligatorzy i ich klienci”. Jej celem było przede wszystkim scharakteryzowanie dorobku wybranych pracowni introligatorskich działających na historycznych i obecnych ziemiach Polski. Obok tego uwaga skupiona była na wybranych bibliofilach, którzy pozostawili po sobie mniej lub bardziej bogate zespoły oprawnych woluminów. Wśród wystąpień pojawiły się także referaty i komunikaty poświęcone zbiorom opraw w poszczególnych polskich bibliotekach, archiwach i muzeach.


Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową konferencji, gdzie można znaleźć m.in. program obrad.
Sesji towarzyszył pokaz specjalny „Cymelia Książnicy Kopernikańskiej”, którego kuratorem była Krystyna Wyszomirska. Książnica Kopernikańska jest spadkobierczynią wielowiekowych tradycji bibliotecznych Torunia. To właśnie tutaj jest przechowywany i udostępniany niepowtarzalny zbiór rękopisów i starych druków z pietyzmem przez ponad pięć wieków gromadzony przez mieszkańców w bibliotekach instytucji miejskich, kolekcjach kościelnych i klasztornych oraz prywatnych. Na wystawie zaprezentowano najcenniejsze kodeksy i druki pochodzące z tych zbiorów, wyselekcjonowane z myślą o uczestnikach konferencji oprawoznawczej. Są to woluminy, które zostały wytworzone w Toruniu, oraz te, które dotarły do miasta z zachodu Europy.
Noldus Noldiusz – iluminowany rękopis pergaminowy pochodzący z biblioteki króla Węgier Macieja Korwona (II poł. XV w.)


Wśród eksponatów znalazły się m.in.: Descriptio Bibliothecae Scholae Thoruniensis Anno Domini 1594 extructae, rękopis papierowy, XVI w. (opis biblioteki gimnazjalnej powstałej z inicjatywy burmistrza Torunia Henryka Strobanda); Juwenalis, Satyry, rękopis papierowy, Padwa 1460 (zbiór 16 satyr starożytnego autora); Řeči z mudrcú pohanských jakož i z Petrarky vybrané a přeložené, rękopis pergaminowy, koniec XV w. (księga z fragmentami dzieł greckich i łacińskich filozofów i historyków); Naldus Naldius, De laudibus Bibliothecae Budensis epistola ad Matthiam Corvinum Pannoniae regem, rękopis pergaminowy, II poł. XV w. (opis najsłynniejszej biblioteki renesansowej zwanej od nazwiska twórcy, króla węgierskiego Macieja Korwina (1458-1490) – Corvinianum); Jan Kalckstein, Postilla to iest, Kazania albo wykłady Swiętych Ewangelij, które przez wszytek rok w niedziele y przedniejsze swięta w Kościele Krześciańskim czytany bywają, 1594 (zbiór kazań wydany w Toruniu u Andrzeja Koteniusza, drukarza toruńskiego w latach 1587-1607); Mikołaj Kopernik, De revolutionibus orbium coelestium, libri VI, Norymberga: Johann Petreius, 1543 (pierwsza edycja dzieła toruńskiego astronoma); Jan Heweliusz, Machina coelestis, Gdańsk: Szymon Reiniger, 1673 (historia astronomii wraz z opisem obserwatorium w Gdańsku); Erazm Gliczner, Assertiones aliquot breves pro baptismo infantium, Toruń: Stanisław Worffschauffel, 1569 (dzieło teologiczne w obronie chrztu niemowląt przeciwko katabaptystom); Institutionis literatae, t. 1-3, Toruń: Melchior Nering: Andrzej Koteniusz, 1586-1588 (najstarsze czasopismo pedagogiczne w Europie, wydawane w Toruniu); Missale Dominorum Teutonicorum, Nürnberg: Ge. Stuchs, przed 1499 (mszał krzyżacki z oryginalną gotycką oprawą wykonaną z brązowej, tłoczonej skóry); średniowieczna oprawa kopertowa na rękopisie papierowym z łacińskim tekstem Memorabiliów Ksenofonta, Bononia XV w.; globus nieba z 1551 r. wykonany w pracowni flamandzkiego kartografa Gerarda Mercatora (1512-1594).


Więcej o wystawie tutaj.


„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wydarzenia.


2016-11-16

Edycja: 2016-12-05

Źródło: informacje organizatora« powrót


6. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”

W dniach 24-26 maja 2018 r. w Gdyni odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Jej tematyka koncentrować się będzie na badaniach i popularyzacji architektury modernistycznej.

czytaj więcej


Wystawa szkła patriotycznego „Żyj, słodka nadziejo!”

Dwanaście rytowanych i szlifowanych pucharów oraz szklanic z dekoracją o tematyce patriotycznej – pamiątek walk Polaków o niepodległość – prezentuje do 3 czerwca 2018 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI