home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wrocław: „Historia Kamienicy Pod Złotym Słońcem”

Od 1 marca do 31 maja br., w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (Rynek 6) będzie można oglądać wystawę planszową poświęconą siedzibie muzeum – Kamienicy Pod Złotym Słońcem. To jeden z trzech domów w zachodniej pierzei Rynku pełniących w przeszłości rolę monarszej rezydencji. Królowie i cesarze, którzy od XV do XVIII w. odwiedzali Wrocław, by odebrać hołd stanów i miast Śląska, rezygnowali ze skromnej kwatery na zamku (stał w miejscu gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego) na rzecz luksusów, w których pławił się miejscowy patrycjat.

 
Zachodnia część rynku, widok od południa, plac podczas targu wełny, według rysunku Friedricha Bernharda Wernera, rytował nierozpoznany artysta, wydał Georg Balthasar Probst, akwaforta kolorowana akwarelą, ok. 1760, źródło: Piotr Oszczanowski i Arkadiusz Dobrzyniecki, Pod Złotym Słońcem. Rynek 6 we Wrocławiu, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2017


Domy Pod Siedmioma Elektorami (nr 8), Pod Błękitnym Słońcem (nr 7) i Pod Złotym Słońcem (nr 6) miały przekute w ścianach przejścia zasłonięte tylko cegłami bez zaprawy. Gdy przyjeżdżał monarcha, przejścia odsłaniano i panujący miał do dyspozycji wielką, wygodną rezydencję. Złote Słońce ma wprawdzie średniowieczny rodowód (ślady najstarszej zabudowy zostały odsłonięte i wyeksponowane przez konserwatorów w partii częściowo dwupoziomowych piwnic), ale najmocniejsze piętno odcisnęła na nim epoka baroku. Efektowna fasada z malowniczym portalem balkonowym jest dziełem jednego z najwybitniejszych twórców europejskich XVII i XVIII w., Johanna Lucasa von Hildebrandta, architekta, który zmienił Wiedeń.

 
Część południowa i zachodnia Rynku, dom Rynek 6 drugi od lewej w pierzei zachodniej, 1913, fot. Heinrich Goetz, źródło: R. Konwiarz, Alt-Schlesien. Architektur, Raumkunst, Kunstgewerbe, s. 2

Widok na dziedziniec Kamienicy Pod Złotym Słońcem, fotografia z 1969 roku, źródło: Piotr Oszczanowski i Arkadiusz Dobrzyniecki, Pod Złotym Słońcem. Rynek 6 we Wrocławiu, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2017


Niezwykle ciekawe są wnętrza – salon z plafonem przedstawiającym Junonę na rydwanie (prawdopodobnie kryptoportret cesarzowej Marii Teresy, ostatniej habsburskiej władczyni Śląska) i komnaty z drewnianymi, siedemnastowiecznymi stropami ozdobionymi frywolnymi malowidłami. Zaskakującą pamiątką po dawnych mieszkańcach, bogatych i wpływowych, jest murowany sejf z XV w., niespotykany w mieszczańskich kamienicach. Pozostawili go Bonerowie, kupcy i bankierzy, którzy z królami robili interesy i przyjaźnili się m.in. z polskim monarchą Zygmuntem Starym.

 
Strop w Muzeum Pana Tadeusza, źródło: cyfrowe zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Prace konserwatorskie, źródło: cyfrowe zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich


Złote Słońce, które wyszło z oblężenia Festung Breslau ze stosunkowo małymi stratami, po wojnie przygarnęło m.in. Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, antykwariat naukowy „Domu Książki”, sklep komisowy, Muzeum Sztuki Medalierskiej (obecnie część Muzeum Miejskiego Wrocławia) i księgarnię. W kwietniu 2016 r. otwarto tu Muzeum Pana Tadeusza, którego wystawa stała opowiada o historii i interpretacji słynnego dzieła Adama Mickiewicza, a także przedstawia Gabinety Świadków Historii – Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego.

 
Detale na stropach w Muzeum Pana Tadeusza, źródło: cyfrowe zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich


Wystawa planszowej o historii Kamienicy Pod Złotym Słońcem prezentowanej w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu Muzeum towarzyszy niewielka publikacja przybliżająca losy kamienicy i związane z nią ciekawostki. Wydawnictwo Ossolineum w styczniu 2017 r. wydało książkę Arkadiusza Dobrzynieckiego i Piotra Oszczanowskiego Pod Złotym Słońcem. Rynek 6 we Wrocławiu – dom mieszczan, rezydencja władców, arcydzieło architektury, która łączy cechy przewodnika i albumu.

 
Detale na stropach w Muzeum Pana Tadeusza, źródło: cyfrowe zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich


Wstęp na wystawę jest wolny. Muzeum Pana Tadeusza działa w godzinach: wtorek-niedziela 10.00-18.00.

 

2017-02-25

Źródło: Beata Maciejewska / informacja prasowa« powrót


6. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”

W dniach 24-26 maja 2018 r. w Gdyni odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Jej tematyka koncentrować się będzie na badaniach i popularyzacji architektury modernistycznej.

czytaj więcej


Wystawa szkła patriotycznego „Żyj, słodka nadziejo!”

Dwanaście rytowanych i szlifowanych pucharów oraz szklanic z dekoracją o tematyce patriotycznej – pamiątek walk Polaków o niepodległość – prezentuje do 3 czerwca 2018 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI