home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Kartki na życie – życie na kartki”

Wystawa „Kartki na życie – życie na kartki” w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu –  to kolejna odsłona ekspozycji przygotowanej przez Fundację im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Poprzednie, pod zbliżonym tytułem, miały miejsce w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie (w 2015 r.) i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (w 2016 r.).

 
Zbiór obejmuje „kartki”, czyli specjalne zezwolenia na zakup towarów (karki zaopatrzeniowe), wydawane na ziemiach polskich od wybuchu pierwszej wojny światowej do czasów PRL-u. Jak piszą Tomasz Bartłomiej Otrębski i Robert Springwald, autorzy tekstu zamieszczonego w katalogu jednej z wymienionych wystaw: „Kartki zaopatrzeniowe wprowadzano w krajach europejskich w okresach kryzysów gospodarczych spowodowanych przede wszystkim wojnami. W 2014 r. kartki takie były stosowane np. na Kubie i w Korei Północnej, a socjalne kartki na żywność, obejmujące niewielką część ludności, także w USA i w Indiach. Ponadto w Norwegii znane są kartki na alkohol. Na ziemiach polskich kartki zaopatrzeniowe wydawano ludności w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po nich, a także w różnych okresach niedoboru żywności w PRL-u, a dokładniej do sierpnia 1989 roku. Reglamentacja towarów, w szczególności żywności, miała różne cele. Dla okupantów niemieckich i austriackich reglamentacja na zajętych ziemiach polskich pozwalała na większą eksploatację mieszkańców okupowanych terenów i ukierunkowanie oczekiwań ludności na spawy bytowe, związane z bieżącą wegetacją, a nie z walką o niepodległość kraju.

Po 1918 r. polskie rządy stosowały reglamentację produktów do zapewnienia uboższym masom społeczeństwa artykułów pierwszej potrzeby po niskiej cenie.[…] W Polsce Ludowej […] poza reglamentacją artykułów pierwszej potrzeby dla całej ludności stosowano też w różnych okresach bony na inne towary w cenach regulowanych, jak np. artykuły szkolne i mundurowe, samochody czy benzynę”.

 
Karta na chleb i cukier wydana w Warszawie w 1916 r.

Karta na chleb, cukier i mąkę wydana w Łodzi w 1916 r.

Karta żywnościowa wydana przez niemieckie władze okupacyjne w Polsce w 1944 r.


Wystawę „Kartki na życie – życie na kartki” będzie można zobaczyć na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ul. Komandorska 118/120, budynek U, wejście od ul. Wielkiej), ekspozycja czynna od 28 lutego do 26 marca 2017 r.


2017-02-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


6. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”

W dniach 24-26 maja 2018 r. w Gdyni odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Jej tematyka koncentrować się będzie na badaniach i popularyzacji architektury modernistycznej.

czytaj więcej


Wystawa szkła patriotycznego „Żyj, słodka nadziejo!”

Dwanaście rytowanych i szlifowanych pucharów oraz szklanic z dekoracją o tematyce patriotycznej – pamiątek walk Polaków o niepodległość – prezentuje do 3 czerwca 2018 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI