home

Numer 3-4, 2017


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Kartki na życie – życie na kartki”

Wystawa „Kartki na życie – życie na kartki” w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu –  to kolejna odsłona ekspozycji przygotowanej przez Fundację im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Poprzednie, pod zbliżonym tytułem, miały miejsce w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie (w 2015 r.) i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (w 2016 r.).

 
Zbiór obejmuje „kartki”, czyli specjalne zezwolenia na zakup towarów (karki zaopatrzeniowe), wydawane na ziemiach polskich od wybuchu pierwszej wojny światowej do czasów PRL-u. Jak piszą Tomasz Bartłomiej Otrębski i Robert Springwald, autorzy tekstu zamieszczonego w katalogu jednej z wymienionych wystaw: „Kartki zaopatrzeniowe wprowadzano w krajach europejskich w okresach kryzysów gospodarczych spowodowanych przede wszystkim wojnami. W 2014 r. kartki takie były stosowane np. na Kubie i w Korei Północnej, a socjalne kartki na żywność, obejmujące niewielką część ludności, także w USA i w Indiach. Ponadto w Norwegii znane są kartki na alkohol. Na ziemiach polskich kartki zaopatrzeniowe wydawano ludności w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po nich, a także w różnych okresach niedoboru żywności w PRL-u, a dokładniej do sierpnia 1989 roku. Reglamentacja towarów, w szczególności żywności, miała różne cele. Dla okupantów niemieckich i austriackich reglamentacja na zajętych ziemiach polskich pozwalała na większą eksploatację mieszkańców okupowanych terenów i ukierunkowanie oczekiwań ludności na spawy bytowe, związane z bieżącą wegetacją, a nie z walką o niepodległość kraju.

Po 1918 r. polskie rządy stosowały reglamentację produktów do zapewnienia uboższym masom społeczeństwa artykułów pierwszej potrzeby po niskiej cenie.[…] W Polsce Ludowej […] poza reglamentacją artykułów pierwszej potrzeby dla całej ludności stosowano też w różnych okresach bony na inne towary w cenach regulowanych, jak np. artykuły szkolne i mundurowe, samochody czy benzynę”.

 
Karta na chleb i cukier wydana w Warszawie w 1916 r.

Karta na chleb, cukier i mąkę wydana w Łodzi w 1916 r.

Karta żywnościowa wydana przez niemieckie władze okupacyjne w Polsce w 1944 r.


Wystawę „Kartki na życie – życie na kartki” będzie można zobaczyć na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ul. Komandorska 118/120, budynek U, wejście od ul. Wielkiej), ekspozycja czynna od 28 lutego do 26 marca 2017 r.


2017-02-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


SPROSTOWANIE

Autorem fotografii studyjnej zamieszczonej na okładce numeru 3-4, 2017 „Spotkań z Zabytkami”, przedstawiającej naczynia z Serwisu Łabędziego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, jest Piotr Ligier / MNW (© Copyright by Ligier Piotr), a nie Bartosz Bajerski / MNW, jak omyłkowo podpisaliśmy, za co obu Panów serdecznie przepraszamy.

Redakcja

czytaj więcej


Skarby baroku w Muzeum Narodowym w Krakowie

Dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce goszczą bezcenne obrazy i rzeźby z wielu muzeów i kościołów Słowacji. Ekspozycję „Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem” dopełniają zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski – w sumie prezentowanych jest blisko 160 dzieł sztuki; zobaczymy wśród nich znakomite prace artystów tworzących w naszym kręgu kulturowym, a w Polsce wciąż słabo znanych. Wystawa będzie czynna od 10 lutego do 23 kwietnia 2017 r.

czytaj więcej


„Mundury Stanów Galicyjskich” – wystawa historyczna na Wawelu

W Zamku Królewskim na Wawelu od 31 stycznia do 30 kwietnia 2017 r. będzie można oglądać pokaz „Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwustulecie ustanowienia”. Ma on na celu przypomnienie jednego z mniej znanych aspektów dziejów Galicji. Punktem wyjścia dla wystawy było nabycie przez Zamek Królewski na Wawelu portretu autorstwa Marcina Jabłońskiego, przedstawiającego Hipolita Czajkowskiego (?), jak się okazało w wyniku intensywnych badań, w mundurze galowym kroju polskiego.

czytaj więcej


Protest Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział Podhalański i mieszkańców przeciw niszczeniu zabytkowego Zakopanego

Oddział Podhalański TOnZ-u apeluje do decydentów: z pejzażu Zakopanego znika coraz więcej charakterystycznych dla tego miasta budynków, dawna zabudowa i tereny zielone ustępują miejsca kolejnym nastawionym na zysk inwestycjom nielicującym z dziedzictwem miejsca – kolebki stylu zakopiańskiego. Zachęcamy do zapoznania się z apelem.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI