home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Kartki na życie – życie na kartki”

Wystawa „Kartki na życie – życie na kartki” w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu –  to kolejna odsłona ekspozycji przygotowanej przez Fundację im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Poprzednie, pod zbliżonym tytułem, miały miejsce w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie (w 2015 r.) i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (w 2016 r.).

 
Zbiór obejmuje „kartki”, czyli specjalne zezwolenia na zakup towarów (karki zaopatrzeniowe), wydawane na ziemiach polskich od wybuchu pierwszej wojny światowej do czasów PRL-u. Jak piszą Tomasz Bartłomiej Otrębski i Robert Springwald, autorzy tekstu zamieszczonego w katalogu jednej z wymienionych wystaw: „Kartki zaopatrzeniowe wprowadzano w krajach europejskich w okresach kryzysów gospodarczych spowodowanych przede wszystkim wojnami. W 2014 r. kartki takie były stosowane np. na Kubie i w Korei Północnej, a socjalne kartki na żywność, obejmujące niewielką część ludności, także w USA i w Indiach. Ponadto w Norwegii znane są kartki na alkohol. Na ziemiach polskich kartki zaopatrzeniowe wydawano ludności w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po nich, a także w różnych okresach niedoboru żywności w PRL-u, a dokładniej do sierpnia 1989 roku. Reglamentacja towarów, w szczególności żywności, miała różne cele. Dla okupantów niemieckich i austriackich reglamentacja na zajętych ziemiach polskich pozwalała na większą eksploatację mieszkańców okupowanych terenów i ukierunkowanie oczekiwań ludności na spawy bytowe, związane z bieżącą wegetacją, a nie z walką o niepodległość kraju.

Po 1918 r. polskie rządy stosowały reglamentację produktów do zapewnienia uboższym masom społeczeństwa artykułów pierwszej potrzeby po niskiej cenie.[…] W Polsce Ludowej […] poza reglamentacją artykułów pierwszej potrzeby dla całej ludności stosowano też w różnych okresach bony na inne towary w cenach regulowanych, jak np. artykuły szkolne i mundurowe, samochody czy benzynę”.

 
Karta na chleb i cukier wydana w Warszawie w 1916 r.

Karta na chleb, cukier i mąkę wydana w Łodzi w 1916 r.

Karta żywnościowa wydana przez niemieckie władze okupacyjne w Polsce w 1944 r.


Wystawę „Kartki na życie – życie na kartki” będzie można zobaczyć na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ul. Komandorska 118/120, budynek U, wejście od ul. Wielkiej), ekspozycja czynna od 28 lutego do 26 marca 2017 r.


2017-02-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI