home

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Kartki na życie – życie na kartki”

Wystawa „Kartki na życie – życie na kartki” w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu –  to kolejna odsłona ekspozycji przygotowanej przez Fundację im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Poprzednie, pod zbliżonym tytułem, miały miejsce w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie (w 2015 r.) i w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (w 2016 r.).

 
Zbiór obejmuje „kartki”, czyli specjalne zezwolenia na zakup towarów (karki zaopatrzeniowe), wydawane na ziemiach polskich od wybuchu pierwszej wojny światowej do czasów PRL-u. Jak piszą Tomasz Bartłomiej Otrębski i Robert Springwald, autorzy tekstu zamieszczonego w katalogu jednej z wymienionych wystaw: „Kartki zaopatrzeniowe wprowadzano w krajach europejskich w okresach kryzysów gospodarczych spowodowanych przede wszystkim wojnami. W 2014 r. kartki takie były stosowane np. na Kubie i w Korei Północnej, a socjalne kartki na żywność, obejmujące niewielką część ludności, także w USA i w Indiach. Ponadto w Norwegii znane są kartki na alkohol. Na ziemiach polskich kartki zaopatrzeniowe wydawano ludności w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej oraz bezpośrednio po nich, a także w różnych okresach niedoboru żywności w PRL-u, a dokładniej do sierpnia 1989 roku. Reglamentacja towarów, w szczególności żywności, miała różne cele. Dla okupantów niemieckich i austriackich reglamentacja na zajętych ziemiach polskich pozwalała na większą eksploatację mieszkańców okupowanych terenów i ukierunkowanie oczekiwań ludności na spawy bytowe, związane z bieżącą wegetacją, a nie z walką o niepodległość kraju.

Po 1918 r. polskie rządy stosowały reglamentację produktów do zapewnienia uboższym masom społeczeństwa artykułów pierwszej potrzeby po niskiej cenie.[…] W Polsce Ludowej […] poza reglamentacją artykułów pierwszej potrzeby dla całej ludności stosowano też w różnych okresach bony na inne towary w cenach regulowanych, jak np. artykuły szkolne i mundurowe, samochody czy benzynę”.

 
Karta na chleb i cukier wydana w Warszawie w 1916 r.

Karta na chleb, cukier i mąkę wydana w Łodzi w 1916 r.

Karta żywnościowa wydana przez niemieckie władze okupacyjne w Polsce w 1944 r.


Wystawę „Kartki na życie – życie na kartki” będzie można zobaczyć na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ul. Komandorska 118/120, budynek U, wejście od ul. Wielkiej), ekspozycja czynna od 28 lutego do 26 marca 2017 r.


2017-02-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI