home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Noc księżycowa” – odnaleziony obraz Józefa Chełmońskiego na ekspozycji w Radziejowicach

W Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach 8 kwietnia odbył się pierwszy publiczny pokaz obrazu „Noc księżycowa” Józefa Chełmońskiego uświetniony koncertem na wiolonczelę, skrzypce i fortepian. Dzieło zakupione w domu aukcyjnym SKINNER w Bostonie przez polskiego kolekcjonera zostało przekazane na pałacową wystawę.

 
Józef Chełmoński był niezwykle płodnym malarzem, jednak wiele z jego obrazów uznaje się za zaginione. Ich jedynym śladem bywa wspomnienie w katalogu wystawy sprzed lat, stare zdjęcie lub opisy w listach. Czasem jednak zdarza się, że los uśmiecha się do nas i jeden z nich zostaje odnaleziony. Taka też była historia „Nocy księżycowej”, którą na oficjalnym pokazie przybliżył znawca twórczości Chełmońskiego i niestrudzony poszukiwacz najmniejszych choćby śladów w archiwach tych obrazów, których współcześnie nie znamy, Tadeusz Matuszczak.

 

Powstanie tego obrazu rozpoczęło niezwykle owocną współpracę Chełmońskiego z najpotężniejszym ówcześnie paryskim marszandem, Adolphem Goupilem. Wybierając temat nokturnu, artysta chciał udowodnić, że jest w stanie sprostać temu niezwykle trudnemu technicznie wyzwaniu. Za recenzję niech wystarczy deklaracja Goupila, który wyraził gotowość zakupu „wszystkich obrazów, ile ich zechce dostarczyć p. Chełmoński”. „Noc księżycowa”, odsprzedana jednemu z klientów marszanda, zaginęła na ponad 140 lat. Odnalazła się wiosną zeszłego roku w jednym z instytutów edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Radziejowicach obraz prezentowany jest dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera, który kupił dzieło na aukcji. Nakładem Domu Pracy Twórczej ukazał się katalog autorstwa Tadeusza Matuszczaka przybliżający skomplikowaną historię dzieła wraz z dokładnymi informacjami konserwatorskimi.

 

Dzieło – wśród innych prac z ekspozycji pędzla Chełmońskiego – będzie można oglądać także podczas Nocy Muzeów w Pałacu w Radziejowicach 20 maja. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 koncertem studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (osoby zainteresowane wysłuchaniem koncertu powinny dokonać rezerwacji, pisząc na adres: rezerwacje@palacradziejowice.pl). Następnie przewodnicy przybliżą twórczość Chełmońskiego oraz dzieje rezydencji na przestrzeni stuleci. Park pałacowy zyska na ten wieczór specjalną iluminację.

 

2017-05-19

Źródło: informacja organizatora, tekst Agnieszki Romańskiej« powrót


6. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”

W dniach 24-26 maja 2018 r. w Gdyni odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Jej tematyka koncentrować się będzie na badaniach i popularyzacji architektury modernistycznej.

czytaj więcej


Wystawa szkła patriotycznego „Żyj, słodka nadziejo!”

Dwanaście rytowanych i szlifowanych pucharów oraz szklanic z dekoracją o tematyce patriotycznej – pamiątek walk Polaków o niepodległość – prezentuje do 3 czerwca 2018 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI