home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Noc księżycowa” – odnaleziony obraz Józefa Chełmońskiego na ekspozycji w Radziejowicach

W Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach 8 kwietnia odbył się pierwszy publiczny pokaz obrazu „Noc księżycowa” Józefa Chełmońskiego uświetniony koncertem na wiolonczelę, skrzypce i fortepian. Dzieło zakupione w domu aukcyjnym SKINNER w Bostonie przez polskiego kolekcjonera zostało przekazane na pałacową wystawę.

 
Józef Chełmoński był niezwykle płodnym malarzem, jednak wiele z jego obrazów uznaje się za zaginione. Ich jedynym śladem bywa wspomnienie w katalogu wystawy sprzed lat, stare zdjęcie lub opisy w listach. Czasem jednak zdarza się, że los uśmiecha się do nas i jeden z nich zostaje odnaleziony. Taka też była historia „Nocy księżycowej”, którą na oficjalnym pokazie przybliżył znawca twórczości Chełmońskiego i niestrudzony poszukiwacz najmniejszych choćby śladów w archiwach tych obrazów, których współcześnie nie znamy, Tadeusz Matuszczak.

 

Powstanie tego obrazu rozpoczęło niezwykle owocną współpracę Chełmońskiego z najpotężniejszym ówcześnie paryskim marszandem, Adolphem Goupilem. Wybierając temat nokturnu, artysta chciał udowodnić, że jest w stanie sprostać temu niezwykle trudnemu technicznie wyzwaniu. Za recenzję niech wystarczy deklaracja Goupila, który wyraził gotowość zakupu „wszystkich obrazów, ile ich zechce dostarczyć p. Chełmoński”. „Noc księżycowa”, odsprzedana jednemu z klientów marszanda, zaginęła na ponad 140 lat. Odnalazła się wiosną zeszłego roku w jednym z instytutów edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Radziejowicach obraz prezentowany jest dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera, który kupił dzieło na aukcji. Nakładem Domu Pracy Twórczej ukazał się katalog autorstwa Tadeusza Matuszczaka przybliżający skomplikowaną historię dzieła wraz z dokładnymi informacjami konserwatorskimi.

 

Dzieło – wśród innych prac z ekspozycji pędzla Chełmońskiego – będzie można oglądać także podczas Nocy Muzeów w Pałacu w Radziejowicach 20 maja. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 koncertem studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (osoby zainteresowane wysłuchaniem koncertu powinny dokonać rezerwacji, pisząc na adres: rezerwacje@palacradziejowice.pl). Następnie przewodnicy przybliżą twórczość Chełmońskiego oraz dzieje rezydencji na przestrzeni stuleci. Park pałacowy zyska na ten wieczór specjalną iluminację.

 

2017-05-19

Źródło: informacja organizatora, tekst Agnieszki Romańskiej« powrót


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI