home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Noc księżycowa” – odnaleziony obraz Józefa Chełmońskiego na ekspozycji w Radziejowicach

W Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach 8 kwietnia odbył się pierwszy publiczny pokaz obrazu „Noc księżycowa” Józefa Chełmońskiego uświetniony koncertem na wiolonczelę, skrzypce i fortepian. Dzieło zakupione w domu aukcyjnym SKINNER w Bostonie przez polskiego kolekcjonera zostało przekazane na pałacową wystawę.

 
Józef Chełmoński był niezwykle płodnym malarzem, jednak wiele z jego obrazów uznaje się za zaginione. Ich jedynym śladem bywa wspomnienie w katalogu wystawy sprzed lat, stare zdjęcie lub opisy w listach. Czasem jednak zdarza się, że los uśmiecha się do nas i jeden z nich zostaje odnaleziony. Taka też była historia „Nocy księżycowej”, którą na oficjalnym pokazie przybliżył znawca twórczości Chełmońskiego i niestrudzony poszukiwacz najmniejszych choćby śladów w archiwach tych obrazów, których współcześnie nie znamy, Tadeusz Matuszczak.

 

Powstanie tego obrazu rozpoczęło niezwykle owocną współpracę Chełmońskiego z najpotężniejszym ówcześnie paryskim marszandem, Adolphem Goupilem. Wybierając temat nokturnu, artysta chciał udowodnić, że jest w stanie sprostać temu niezwykle trudnemu technicznie wyzwaniu. Za recenzję niech wystarczy deklaracja Goupila, który wyraził gotowość zakupu „wszystkich obrazów, ile ich zechce dostarczyć p. Chełmoński”. „Noc księżycowa”, odsprzedana jednemu z klientów marszanda, zaginęła na ponad 140 lat. Odnalazła się wiosną zeszłego roku w jednym z instytutów edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W Radziejowicach obraz prezentowany jest dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera, który kupił dzieło na aukcji. Nakładem Domu Pracy Twórczej ukazał się katalog autorstwa Tadeusza Matuszczaka przybliżający skomplikowaną historię dzieła wraz z dokładnymi informacjami konserwatorskimi.

 

Dzieło – wśród innych prac z ekspozycji pędzla Chełmońskiego – będzie można oglądać także podczas Nocy Muzeów w Pałacu w Radziejowicach 20 maja. Rozpocznie się ona o godz. 19.00 koncertem studentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (osoby zainteresowane wysłuchaniem koncertu powinny dokonać rezerwacji, pisząc na adres: rezerwacje@palacradziejowice.pl). Następnie przewodnicy przybliżą twórczość Chełmońskiego oraz dzieje rezydencji na przestrzeni stuleci. Park pałacowy zyska na ten wieczór specjalną iluminację.

 

2017-05-19

Źródło: informacja organizatora, tekst Agnieszki Romańskiej« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI