home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

O zabytkowej metaloplastyce na konferencji w Warszawie

23 czerwca 2017 r. w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN (Rynek Starego Miasta 29/31 w Warszawie) odbędzie się konferencja „Powojenna metaloplastyka – element genius loci ośrodków staromiejskich”. Konferencja poświęcona jest zabytkowej metaloplastyce starówek, powstałej w ramach odbudowy i powojennej kreacji historycznych centrów miast w Polsce. Tematem przewodnim będą wykonane tradycyjnymi technikami kowalskimi elementy zdobnicze, takie jak szyldy (semafory) oraz kraty, witryny i bramy, powstałe w ramach kształtowania obrazu zabytkowej przestrzeni miejskiej.

 

PROGRAM

 
Warszawa, ul. Piwna 38, szyld dawnego sklepu mleczarskiego. Fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków


Organizatorzy – Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN – pragną, aby dyskusja skupiła się zarówno na artystycznej kreacji tych elementów, jak i na kwestiach konserwatorskich. Szczególnie istotny z punktu widzenia konserwatorskiego jest problem zachowania zabytkowej metaloplastyki w kontekście współczesnych reklam oraz jej degradacji i podejmowanych prób konserwacji. Konferencja ma na celu analizę historii powstania, stylistyki i powojennej kreacji konserwatorskiej metaloplastyki oraz wymianę doświadczeń w zakresie jej ochrony i zachowania.

 

2017-06-14

Źródło: informacja organizatora« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI