home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

O zabytkowej metaloplastyce na konferencji w Warszawie

23 czerwca 2017 r. w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN (Rynek Starego Miasta 29/31 w Warszawie) odbędzie się konferencja „Powojenna metaloplastyka – element genius loci ośrodków staromiejskich”. Konferencja poświęcona jest zabytkowej metaloplastyce starówek, powstałej w ramach odbudowy i powojennej kreacji historycznych centrów miast w Polsce. Tematem przewodnim będą wykonane tradycyjnymi technikami kowalskimi elementy zdobnicze, takie jak szyldy (semafory) oraz kraty, witryny i bramy, powstałe w ramach kształtowania obrazu zabytkowej przestrzeni miejskiej.

 

PROGRAM

 
Warszawa, ul. Piwna 38, szyld dawnego sklepu mleczarskiego. Fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków


Organizatorzy – Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN – pragną, aby dyskusja skupiła się zarówno na artystycznej kreacji tych elementów, jak i na kwestiach konserwatorskich. Szczególnie istotny z punktu widzenia konserwatorskiego jest problem zachowania zabytkowej metaloplastyki w kontekście współczesnych reklam oraz jej degradacji i podejmowanych prób konserwacji. Konferencja ma na celu analizę historii powstania, stylistyki i powojennej kreacji konserwatorskiej metaloplastyki oraz wymianę doświadczeń w zakresie jej ochrony i zachowania.

 

2017-06-14

Źródło: informacja organizatora« powrót


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI