home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Centralny Okręg Przemysłowy – konferencja i wystawy

Z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, 8 września 2017 r. w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbędzie się konferencja jubileuszowa  pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”. Na konferencji przypomniany zostanie ważny fragment polskiej historii gospodarczej, techniki i wynalazczości związanej z dziedzictwem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Organizatorzy pokażą innowacje, które zmieniły Podkarpacie, zaprezentują przykłady synergii nauki i biznesu, pokażą projekty, które odniosły sukces. Będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i zawiązania realnej współpracy.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Fragment budowy, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-1

 
Przekazanie wojsku baterii 100 mm haubic wz. 1914/19, wykonanych bezpłatnie jako dar pracowników Zakładów Południowych w Stalowej Woli, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-W-3035-1

 

Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. wewszystkich wymiarach – a zwłaszcza gospodarczym, społecznym,urbanistycznym, kulturowym. Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego. Przyjęta oś konferencji, Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, odzwierciedla aktualność i ponadczasowy charakter Okręgu. Na konferencji uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak skorzystać z tego historycznego potencjału.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Budowa wieży wodnej, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-23

 

Konferencja będzie mieć charakter interdyscyplinarny. W jej trakcie naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż zbudują platformę dyskusyjną do dalszego rozwoju regionu Podkarpacia zgodnie z ideami Centralnego Okręgu Przemysłowego i ich twórczą implementacją w czasach współczesnych. Wśród tematów poruszanych w 13 referatach pojawią się kwestie związane m.in. ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym,  w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości. W programie oprócz referatów znajdzie się także panel dyskusyjny „Od COP do współczesnej polityki gospodarczej”.

 
Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Przedstawiciel robotników Franciszek Kulwiec wita prezydenta Ignacego Mościckiego (2. z prawej). Widoczni także m.in.: (1. z prawej) adiutant prezydenta Mościckiego, mjr Józef Hartman i szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, gen. Kazimierz Schally (2. z lewej), zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1767-1

 

Konferencja, jako wydarzenie cykliczne pn. „Teraz COP”, będzie organizowana co dwa lata. Więcej można przeczytać o niej na stronie www.konferencja-terazcop.pl. Zapraszamy do zapoznania się z programem. Wstęp jest wolny, należy rejestrować się pod adresem konferencja@muzeum.stalowawola.pl.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

 
Konferencji towarzyszą trzy wystawy:

 

„COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Budowa miasta Stalowa Wola, źródło: Melchior Wańkowicz, Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym, Warszawa 1939, s. 67, zbiory Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

 

„COP w obiektywie przedwojennych reporterów” – więcej o wystawie TUTAJ

Budowa zapory wodnej w Rożnowie na Dunajcu. Jeden z robotników wchodzi po drabinie na szczyt ściany zapory, sierpień 1939. Fot. koncern IKC, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-G-4469-7

 

„Tutaj stał mój dom – projekt Pława” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Rodzina Żaków z Pława, l. 30. XX w., zbiory prywatne

 

2017-08-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI