home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Centralny Okręg Przemysłowy – konferencja i wystawy

Z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, 8 września 2017 r. w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbędzie się konferencja jubileuszowa  pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”. Na konferencji przypomniany zostanie ważny fragment polskiej historii gospodarczej, techniki i wynalazczości związanej z dziedzictwem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Organizatorzy pokażą innowacje, które zmieniły Podkarpacie, zaprezentują przykłady synergii nauki i biznesu, pokażą projekty, które odniosły sukces. Będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i zawiązania realnej współpracy.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Fragment budowy, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-1

 
Przekazanie wojsku baterii 100 mm haubic wz. 1914/19, wykonanych bezpłatnie jako dar pracowników Zakładów Południowych w Stalowej Woli, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-W-3035-1

 

Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. wewszystkich wymiarach – a zwłaszcza gospodarczym, społecznym,urbanistycznym, kulturowym. Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego. Przyjęta oś konferencji, Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, odzwierciedla aktualność i ponadczasowy charakter Okręgu. Na konferencji uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak skorzystać z tego historycznego potencjału.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Budowa wieży wodnej, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-23

 

Konferencja będzie mieć charakter interdyscyplinarny. W jej trakcie naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż zbudują platformę dyskusyjną do dalszego rozwoju regionu Podkarpacia zgodnie z ideami Centralnego Okręgu Przemysłowego i ich twórczą implementacją w czasach współczesnych. Wśród tematów poruszanych w 13 referatach pojawią się kwestie związane m.in. ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym,  w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości. W programie oprócz referatów znajdzie się także panel dyskusyjny „Od COP do współczesnej polityki gospodarczej”.

 
Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Przedstawiciel robotników Franciszek Kulwiec wita prezydenta Ignacego Mościckiego (2. z prawej). Widoczni także m.in.: (1. z prawej) adiutant prezydenta Mościckiego, mjr Józef Hartman i szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, gen. Kazimierz Schally (2. z lewej), zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1767-1

 

Konferencja, jako wydarzenie cykliczne pn. „Teraz COP”, będzie organizowana co dwa lata. Więcej można przeczytać o niej na stronie www.konferencja-terazcop.pl. Zapraszamy do zapoznania się z programem. Wstęp jest wolny, należy rejestrować się pod adresem konferencja@muzeum.stalowawola.pl.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

 
Konferencji towarzyszą trzy wystawy:

 

„COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Budowa miasta Stalowa Wola, źródło: Melchior Wańkowicz, Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym, Warszawa 1939, s. 67, zbiory Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

 

„COP w obiektywie przedwojennych reporterów” – więcej o wystawie TUTAJ

Budowa zapory wodnej w Rożnowie na Dunajcu. Jeden z robotników wchodzi po drabinie na szczyt ściany zapory, sierpień 1939. Fot. koncern IKC, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-G-4469-7

 

„Tutaj stał mój dom – projekt Pława” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Rodzina Żaków z Pława, l. 30. XX w., zbiory prywatne

 

2017-08-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI