home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Centralny Okręg Przemysłowy – konferencja i wystawy

Z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, 8 września 2017 r. w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbędzie się konferencja jubileuszowa  pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”. Na konferencji przypomniany zostanie ważny fragment polskiej historii gospodarczej, techniki i wynalazczości związanej z dziedzictwem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Organizatorzy pokażą innowacje, które zmieniły Podkarpacie, zaprezentują przykłady synergii nauki i biznesu, pokażą projekty, które odniosły sukces. Będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i zawiązania realnej współpracy.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Fragment budowy, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-1

 
Przekazanie wojsku baterii 100 mm haubic wz. 1914/19, wykonanych bezpłatnie jako dar pracowników Zakładów Południowych w Stalowej Woli, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-W-3035-1

 

Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. wewszystkich wymiarach – a zwłaszcza gospodarczym, społecznym,urbanistycznym, kulturowym. Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego. Przyjęta oś konferencji, Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, odzwierciedla aktualność i ponadczasowy charakter Okręgu. Na konferencji uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak skorzystać z tego historycznego potencjału.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Budowa wieży wodnej, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-23

 

Konferencja będzie mieć charakter interdyscyplinarny. W jej trakcie naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż zbudują platformę dyskusyjną do dalszego rozwoju regionu Podkarpacia zgodnie z ideami Centralnego Okręgu Przemysłowego i ich twórczą implementacją w czasach współczesnych. Wśród tematów poruszanych w 13 referatach pojawią się kwestie związane m.in. ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym,  w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości. W programie oprócz referatów znajdzie się także panel dyskusyjny „Od COP do współczesnej polityki gospodarczej”.

 
Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Przedstawiciel robotników Franciszek Kulwiec wita prezydenta Ignacego Mościckiego (2. z prawej). Widoczni także m.in.: (1. z prawej) adiutant prezydenta Mościckiego, mjr Józef Hartman i szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, gen. Kazimierz Schally (2. z lewej), zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1767-1

 

Konferencja, jako wydarzenie cykliczne pn. „Teraz COP”, będzie organizowana co dwa lata. Więcej można przeczytać o niej na stronie www.konferencja-terazcop.pl. Zapraszamy do zapoznania się z programem. Wstęp jest wolny, należy rejestrować się pod adresem konferencja@muzeum.stalowawola.pl.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

 
Konferencji towarzyszą trzy wystawy:

 

„COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Budowa miasta Stalowa Wola, źródło: Melchior Wańkowicz, Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym, Warszawa 1939, s. 67, zbiory Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

 

„COP w obiektywie przedwojennych reporterów” – więcej o wystawie TUTAJ

Budowa zapory wodnej w Rożnowie na Dunajcu. Jeden z robotników wchodzi po drabinie na szczyt ściany zapory, sierpień 1939. Fot. koncern IKC, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-G-4469-7

 

„Tutaj stał mój dom – projekt Pława” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Rodzina Żaków z Pława, l. 30. XX w., zbiory prywatne

 

2017-08-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI