home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Centralny Okręg Przemysłowy – konferencja i wystawy

Z okazji 80-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, 8 września 2017 r. w Auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbędzie się konferencja jubileuszowa  pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki”. Na konferencji przypomniany zostanie ważny fragment polskiej historii gospodarczej, techniki i wynalazczości związanej z dziedzictwem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Organizatorzy pokażą innowacje, które zmieniły Podkarpacie, zaprezentują przykłady synergii nauki i biznesu, pokażą projekty, które odniosły sukces. Będzie to też doskonała okazja do wymiany doświadczeń, poglądów i zawiązania realnej współpracy.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Fragment budowy, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-1

 
Przekazanie wojsku baterii 100 mm haubic wz. 1914/19, wykonanych bezpłatnie jako dar pracowników Zakładów Południowych w Stalowej Woli, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-W-3035-1

 

Centralny Okręg Przemysłowy to symbol skoku cywilizacyjnego z lat 30. XX w. wewszystkich wymiarach – a zwłaszcza gospodarczym, społecznym,urbanistycznym, kulturowym. Źródeł tożsamości regionu Podkarpacia, który do dziś kojarzony jest z produktami, zakładami czy nowoczesną myślą techniczną, należy upatrywać właśnie w latach budowy Okręgu. Wynalazczość to most łączący polską myśl technologiczną z czasów budowy COP z innowacyjną wizytówką obecnego województwa podkarpackiego. Przyjęta oś konferencji, Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość, odzwierciedla aktualność i ponadczasowy charakter Okręgu. Na konferencji uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak skorzystać z tego historycznego potencjału.

 
Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Budowa wieży wodnej, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1321-23

 

Konferencja będzie mieć charakter interdyscyplinarny. W jej trakcie naukowcy, politycy i przedsiębiorcy różnych branż zbudują platformę dyskusyjną do dalszego rozwoju regionu Podkarpacia zgodnie z ideami Centralnego Okręgu Przemysłowego i ich twórczą implementacją w czasach współczesnych. Wśród tematów poruszanych w 13 referatach pojawią się kwestie związane m.in. ze współczesnymi innowacjami w przemyśle zbrojeniowym, lotniczym, energetycznym,  w architekturze czy ze sposobami finansowania innowacji przyszłości. W programie oprócz referatów znajdzie się także panel dyskusyjny „Od COP do współczesnej polityki gospodarczej”.

 
Poświęcenie Zakładów Południowych w Stalowej Woli. Przedstawiciel robotników Franciszek Kulwiec wita prezydenta Ignacego Mościckiego (2. z prawej). Widoczni także m.in.: (1. z prawej) adiutant prezydenta Mościckiego, mjr Józef Hartman i szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP, gen. Kazimierz Schally (2. z lewej), zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zespół: Koncern IKC – Archiwum Ilustracji, sygn. 1-G-1767-1

 

Konferencja, jako wydarzenie cykliczne pn. „Teraz COP”, będzie organizowana co dwa lata. Więcej można przeczytać o niej na stronie www.konferencja-terazcop.pl. Zapraszamy do zapoznania się z programem. Wstęp jest wolny, należy rejestrować się pod adresem konferencja@muzeum.stalowawola.pl.

 

Organizatorami wydarzenia są Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

 
Konferencji towarzyszą trzy wystawy:

 

„COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Budowa miasta Stalowa Wola, źródło: Melchior Wańkowicz, Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym, Warszawa 1939, s. 67, zbiory Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

 

„COP w obiektywie przedwojennych reporterów” – więcej o wystawie TUTAJ

Budowa zapory wodnej w Rożnowie na Dunajcu. Jeden z robotników wchodzi po drabinie na szczyt ściany zapory, sierpień 1939. Fot. koncern IKC, zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-G-4469-7

 

„Tutaj stał mój dom – projekt Pława” – więcej o wystawie TUTAJ

 
Rodzina Żaków z Pława, l. 30. XX w., zbiory prywatne

 

2017-08-26

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI