home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

Ogólnopolska inauguracja 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w dniach 9-10 września 2017 r. w amfiteatrze Bramy Poznania ICHOT w Poznaniu. Jak czytamy w informatorze EDD, Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które za pomocą innowacyjnych technologii przy­bliża historię początków państwa polskiego na przykładzie Ostrowa Tumskiego. Jest to miejsce tworzące żywą i aktywną przestrzeń społeczną, gdzie elementy przyrodnicze, kulturowe i historyczne zostały zachowane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. W programie inauguracji zaplanowano wiele atrakcji. W sobotę, 9 września o godzinie 18.30 odbędzie się koncert zespołu VOŁOSI tworzącego muzykę inspirowaną tradycją i klasyką w połączeniu z nowoczesnością. Po koncercie, na Ostrowie Tumskim, będzie można obejrzeć specjalny mapping na zabytkach „Jasna wyspa!”. W niedzielę, 10 września będzie można natomiast wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję animacjach, oprowadzaniach i wyciecz­kach – również po miejscach na co dzień niedostępnych!


Na Poznaniu oczywiście się nie kończy – wiele miejsc w całej Polsce będzie włączonych w obchody w dwa wrześniowe weekendy, 9-10 i 16-17 września. Szczegółowy program inauguracji oraz wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa znajduje się na stronie www.edd.nid.pl; można stamtąd m.in. pobrać informatory dla poszczególnych województw.

 
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce już od 25 lat i zajmują ważną pozycję na mapie wrześniowych wydarzeń kulturalnych. EDD powstały z inicjatywy Rady Europy na wzór francuskich „Dni otwartych zabytków” zapoczątkowanych w 1984 r. Poprzez udostępnianie szerokiej publiczności obiektów na co dzień za­mkniętych, miały przyczynić się do uwrażliwienia społeczeństwa na pro­blematykę zabytków i potrzebę ich ochrony dla przyszłych pokoleń. W Polsce Europejskie Dni Dziedzictwa zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1993 r. Jednak zainicjowana na początku projektu for­muła „otwartych zabytków” okazała się w polskich realiach zbyt wąska. W związku ze strukturą własności charakterystyczną dla zabytków w Pol­sce, ograniczony do nich dostęp nie jest kluczowym problemem w naszym kraju, lecz to, że wiele lokalnych zabytków jest nieznanych okolicznym mieszkańcom. Powstał więc pomysł, aby rozszerzyć formułę wydarzeń EDD tak, by upo­wszechniały wiedzę o zabytkach i tradycjach kultury wśród społeczności lokalnych. Obchody EDD są więc dobrą okazją, aby uświadomić sobie, że dziedzictwo jest dobrem nas wszystkich i także jego ochrona powinna stać się obowiązkiem każdego z nas. Wydarzenia w ramach EDD to możliwość wspólnego, rodzinnego odkrywania lokalnej historii, poszerzania wiedzy, poznawania zapomnianych tradycji, obyczajów, jak również szansa na nowe, inspirujące możliwości spędzania wolnego czasu.

Od 2007 r. każda edycja Europejskich Dni Dziedzictwa posiada ogólno­polski temat przewodni, który umożliwia organizację atrakcyjnych wyda­rzeń we wszystkich zakątkach kraju. Hasło przewodnie EDD 2017 to „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Poprzez nie organizatorzy pragną podkreślić, że dziedzictwo kul­turowe jest świadectwem tego, jak żyły poprzednie pokolenia, że działalność człowieka, jego zwyczaje, wiedza miały wpływ na kształt obecnego kra­jobrazu. Obchody mają być okazją do pokazania pejzażu tradycyjnego dla danych miejsc, piękna miast, wsi oraz przyrody. Ważnym elementem, do którego będą się odwoływać gospodarze wydarzeń, będzie dbałość o estetykę miast oraz planowanie przestrzenne w zgodzie z ich historyczną zabudową oraz układem.


2017-08-29

Źródło: informacja prasowa« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI