home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Farmacji w nowej odsłonie

Odnowione wnętrze, niezwykła kolekcja rzeczy aptecznych – mebli, narzędzi, naczyń, medykamentów. Historie leków, trucizn i narkotyków. A także wybitna postać jednej z pierwszych na świecie farmaceutek – Antoniny Leśniewskiej. Od 6 września 2017 r. można oglądać nową wystawę główną „Res pharmaceuticae” w Muzeum Farmacji, oddziale Muzeum Warszawy,  przy ulicy Piwnej 31/33. Do końca 2017 r. cena biletów jest symboliczna: 2 zł za bilet normalny oraz 1 zł za ulgowy.

 

Wystawa stała „Res pharmaceuticae” jest kolejnym krokiem w stronę upowszechniania wiedzy z zakresu historii farmacji.  W kameralnych wnętrzach Muzeum zwiedzający mogą  zobaczyć zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, poznać historie najważniejszych grup leków oraz tych należących do tradycji japońskiej. Uroda szklanych naczyń aptecznych zaskoczy widza różnorodnością barw i kształtów, a otwarta farmaceutyczna biblioteka zachęci do skorzystania z niej na miejscu. Ekspozycje tematyczne: Officina sanitatis, Materia medica, Kolor i szlif, Forum magistry Antoniny Leśniewskiej, Leki Kampo w japońskiej tradycji skierowane są zarówno do osób chcących poszerzyć swoją wiedzę, jak i do tych, którzy przyjdą spędzić ciekawie czas.

 
fot. Igor Oleś, Adrian Czechowski


Leki Kampo w japońskiej tradycji to wyróżniająca się część nowej wystawy Muzeum Farmacji. Do VI w. lecznictwo w Japonii oparte było na praktykach wywodzących się z szamanizmu. Chińska medycyna Czuui, określona w języku japońskim jako Kampo, tj. „chińska metoda”, zaczęła przenikać na wyspy japońskie w VI w., znajdując tam odbiorców i kultywatorów początkowo wśród buddyjskich mnichów. Została zaadaptowana przez japońską kulturę i aż do dziś zachowywała swój pierwotny charakter.Surowce, z których wytwarzane są leki Kampo, mają pochodzenie roślinne, zwierzęce oraz mineralne. W zachowanym materiale zabytkowym dotychczas zidentyfikowano kilkadziesiąt z nich. Leki komponowano według zasad symboliki roślinnej i zwierzęcej w powiązaniu z wykorzystaniem sił natury. Leki Kampo stanowią integralną część współczesnego japońskiego przemysłu farmaceutycznego.

 

Muzeum Farmacji nosi imię magister farmacji Antoniny Leśniewskiej (1866-1937), założycielki pierwszej apteki na świecie zatrudniającej wyłącznie kobiety. Podjęła ona trudną walkę o dostęp kobiet do wyższego wykształcenia farmaceutycznego. Łamiąc stereotypy, w 1900 r. uzyskała dyplom prowizora, a rok później tytuł magistra farmacji na Akademii Wojenno-Medycznej w Petersburgu.  Tam otworzyła pierwszą na świecie aptekę zatrudniającą wyłącznie kobiety. Muzeum Farmacji ma w swojej kolekcji jedyny ocalały egzemplarz jej wspomnień wydanych w 1901 r. właśnie w Sankt Petersburgu. W 1918 roku Antonina Leśniewska powróciła do Warszawy, gdzie w latach 1934-1937 była właścicielką apteki działającej przy ulicy Marszałkowskiej 72. Tam też mieściła się pierwsza siedziba Muzeum Farmacji, które powstało w 1985 r., a od 2002 r. jest oddziałem Muzeum Warszawy.

 

Modernizację wystawy w Muzeum Farmacji, Oddziale Muzeum Warszawy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wspieranie działań muzealnych 2017.


2017-09-16

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI