home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” – wystawa i uroczystość na Politechnice Krakowskiej

Staraniem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej do Krakowa zawita wystawa przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Malborku ilustrująca głośną w świecie konserwatorskim restytucję kościoła zamkowego NMP w Malborku. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczystość wręczenia Nagrody SKZ CONSERVATOR ECCLESIAE Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku Mariuszowi Mierzwińskiemu w uznaniu zasług i niestrudzonych wieloletnich działań na rzecz odbudowy, aranżacji wnętrza kościoła i rekonstrukcji mozaikowej figury Matki Boskiej.

Zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku po odgruzowaniu w 1957 r., fot. Maciej Kilarski

Widok na zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku, fot. Bożena i Lech Okońscy


Wernisaż wystawy „Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” odbędzie się 6 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK (sala 100 oraz Galeria A1) przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie.


Podczas otwarcia będzie można wysłuchać wystąpień:


  • Bernard Jesionowski, „Działalność konserwatorska w zespole kościoła NMP w Malborku w XIX-XX w.”;
  • Mariusz Mierzwiński, „Odbudowa zamku malborskiego po 1945 r.”;
  • Mirosław Jonakowski, „Odbudowa zespołu kościoła NMP w latach 2014-2016. Założenia konserwatorskie i realizacja”;
  • Janusz Hochleitner, „Figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem”.


Przed rozpoczęciem wernisażu, o godz. 17.00, w sali 100 odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2017.

Ściana zachodnia kościoła z emporą po zakończeniu prac konserwatorskich, fot. Bożena i Lech Okońscy

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła zamkowego, fot. Bożena i Lech Okońscy


2017-10-21

Źródło: informacja prasowa/ zaproszenie« powrót


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI