home

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” – wystawa i uroczystość na Politechnice Krakowskiej

Staraniem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej do Krakowa zawita wystawa przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Malborku ilustrująca głośną w świecie konserwatorskim restytucję kościoła zamkowego NMP w Malborku. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczystość wręczenia Nagrody SKZ CONSERVATOR ECCLESIAE Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku Mariuszowi Mierzwińskiemu w uznaniu zasług i niestrudzonych wieloletnich działań na rzecz odbudowy, aranżacji wnętrza kościoła i rekonstrukcji mozaikowej figury Matki Boskiej.

Zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku po odgruzowaniu w 1957 r., fot. Maciej Kilarski

Widok na zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku, fot. Bożena i Lech Okońscy


Wernisaż wystawy „Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” odbędzie się 6 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK (sala 100 oraz Galeria A1) przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie.


Podczas otwarcia będzie można wysłuchać wystąpień:


  • Bernard Jesionowski, „Działalność konserwatorska w zespole kościoła NMP w Malborku w XIX-XX w.”;
  • Mariusz Mierzwiński, „Odbudowa zamku malborskiego po 1945 r.”;
  • Mirosław Jonakowski, „Odbudowa zespołu kościoła NMP w latach 2014-2016. Założenia konserwatorskie i realizacja”;
  • Janusz Hochleitner, „Figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem”.


Przed rozpoczęciem wernisażu, o godz. 17.00, w sali 100 odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2017.

Ściana zachodnia kościoła z emporą po zakończeniu prac konserwatorskich, fot. Bożena i Lech Okońscy

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła zamkowego, fot. Bożena i Lech Okońscy


2017-10-21

Źródło: informacja prasowa/ zaproszenie« powrót


„Józef Brandt 1841–1915” w MNW

Od 22 czerwca do 30 września 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokazywana pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku Józefa Brandta. Obejmie ona około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI