home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” – wystawa i uroczystość na Politechnice Krakowskiej

Staraniem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej do Krakowa zawita wystawa przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Malborku ilustrująca głośną w świecie konserwatorskim restytucję kościoła zamkowego NMP w Malborku. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczystość wręczenia Nagrody SKZ CONSERVATOR ECCLESIAE Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku Mariuszowi Mierzwińskiemu w uznaniu zasług i niestrudzonych wieloletnich działań na rzecz odbudowy, aranżacji wnętrza kościoła i rekonstrukcji mozaikowej figury Matki Boskiej.

Zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku po odgruzowaniu w 1957 r., fot. Maciej Kilarski

Widok na zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku, fot. Bożena i Lech Okońscy


Wernisaż wystawy „Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” odbędzie się 6 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK (sala 100 oraz Galeria A1) przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie.


Podczas otwarcia będzie można wysłuchać wystąpień:


  • Bernard Jesionowski, „Działalność konserwatorska w zespole kościoła NMP w Malborku w XIX-XX w.”;
  • Mariusz Mierzwiński, „Odbudowa zamku malborskiego po 1945 r.”;
  • Mirosław Jonakowski, „Odbudowa zespołu kościoła NMP w latach 2014-2016. Założenia konserwatorskie i realizacja”;
  • Janusz Hochleitner, „Figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem”.


Przed rozpoczęciem wernisażu, o godz. 17.00, w sali 100 odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2017.

Ściana zachodnia kościoła z emporą po zakończeniu prac konserwatorskich, fot. Bożena i Lech Okońscy

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła zamkowego, fot. Bożena i Lech Okońscy


2017-10-21

Źródło: informacja prasowa/ zaproszenie« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI