home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” – wystawa i uroczystość na Politechnice Krakowskiej

Staraniem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej do Krakowa zawita wystawa przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Malborku ilustrująca głośną w świecie konserwatorskim restytucję kościoła zamkowego NMP w Malborku. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczystość wręczenia Nagrody SKZ CONSERVATOR ECCLESIAE Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku Mariuszowi Mierzwińskiemu w uznaniu zasług i niestrudzonych wieloletnich działań na rzecz odbudowy, aranżacji wnętrza kościoła i rekonstrukcji mozaikowej figury Matki Boskiej.

Zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku po odgruzowaniu w 1957 r., fot. Maciej Kilarski

Widok na zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku, fot. Bożena i Lech Okońscy


Wernisaż wystawy „Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” odbędzie się 6 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK (sala 100 oraz Galeria A1) przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie.


Podczas otwarcia będzie można wysłuchać wystąpień:


  • Bernard Jesionowski, „Działalność konserwatorska w zespole kościoła NMP w Malborku w XIX-XX w.”;
  • Mariusz Mierzwiński, „Odbudowa zamku malborskiego po 1945 r.”;
  • Mirosław Jonakowski, „Odbudowa zespołu kościoła NMP w latach 2014-2016. Założenia konserwatorskie i realizacja”;
  • Janusz Hochleitner, „Figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem”.


Przed rozpoczęciem wernisażu, o godz. 17.00, w sali 100 odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2017.

Ściana zachodnia kościoła z emporą po zakończeniu prac konserwatorskich, fot. Bożena i Lech Okońscy

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła zamkowego, fot. Bożena i Lech Okońscy


2017-10-21

Źródło: informacja prasowa/ zaproszenie« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI