home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” – wystawa i uroczystość na Politechnice Krakowskiej

Staraniem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej do Krakowa zawita wystawa przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Malborku ilustrująca głośną w świecie konserwatorskim restytucję kościoła zamkowego NMP w Malborku. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczystość wręczenia Nagrody SKZ CONSERVATOR ECCLESIAE Dyrektorowi Muzeum Zamkowego w Malborku Mariuszowi Mierzwińskiemu w uznaniu zasług i niestrudzonych wieloletnich działań na rzecz odbudowy, aranżacji wnętrza kościoła i rekonstrukcji mozaikowej figury Matki Boskiej.

Zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku po odgruzowaniu w 1957 r., fot. Maciej Kilarski

Widok na zespół kościoła NMP na Zamku w Malborku, fot. Bożena i Lech Okońscy


Wernisaż wystawy „Odbudowa kościoła i rekonstrukcja mozaikowej figury Matki Boskiej na Zamku Wysokim w Malborku” odbędzie się 6 listopada 2017 r. o godz. 18.00 w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków WA PK (sala 100 oraz Galeria A1) przy ul. Kanoniczej 1 w Krakowie.


Podczas otwarcia będzie można wysłuchać wystąpień:


  • Bernard Jesionowski, „Działalność konserwatorska w zespole kościoła NMP w Malborku w XIX-XX w.”;
  • Mariusz Mierzwiński, „Odbudowa zamku malborskiego po 1945 r.”;
  • Mirosław Jonakowski, „Odbudowa zespołu kościoła NMP w latach 2014-2016. Założenia konserwatorskie i realizacja”;
  • Janusz Hochleitner, „Figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem”.


Przed rozpoczęciem wernisażu, o godz. 17.00, w sali 100 odbędzie się uroczystość wręczenia nagrody CONSERVATOR ECCLESIAE 2017.

Ściana zachodnia kościoła z emporą po zakończeniu prac konserwatorskich, fot. Bożena i Lech Okońscy

Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem we wschodniej niszy kościoła zamkowego, fot. Bożena i Lech Okońscy


2017-10-21

Źródło: informacja prasowa/ zaproszenie« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI