home

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Targi Dziedzictwo: technologia w służbie historii

Już 7 listopada 2017 w Warszawie rozpoczną się 5. Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek Dziedzictwo. Jest to jedyna w Polsce impreza targowa adresowana do środowiska konserwatorów zabytków, architektów, archiwistów, muzealników, bibliotekarzy oraz archeologów. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Targowo-Kongresowym przy ul. Marsa 56c i potrwa 3 dni.

 

Szeroka paleta produktów i usług prezentowanych przez tegorocznych wystawców pokazuje, jak ważne we współczesnej ochronie dziedzictwa są nowe technologie. Podczas 5. Targów Dziedzictwo pokazane zostaną m.in. najnowocześniejsze kamery fluorescencyjne, skanery oraz drukarki 3D, będące dziś podstawowym narzędziem pracy konserwatorów. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną najnowszej generacji mikroskopy biologiczne czy urządzenia do polimeryzacji. Przedstawione zostaną także innowacyjne metody konserwacji, m.in. z użyciem akceleratorów elektronowych. W ofercie wystawców będzie można znaleźć różnorodne systemy zabezpieczeń: najnowszej generacji urządzenia alarmowe, systemy monitoringu wizyjnego oraz pożarowego, a także innowacyjne urządzenia gaśnicze. Tegoroczne Targi Dziedzictwo to również okazja do zapoznania się z najnowszą ofertą producentów materiałów budowlanych, specjalistycznych mebli dla muzeów, archiwów i bibliotek czy rozwiązań inwentaryzacyjnych.

 

Wydarzeniu jak co roku towarzyszą Ogólnopolskie Dni Konserwatorskie i sesje poświęcone ochronie zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych, w ramach których eksperci z organizacji branżowych, urzędów administracji państwowej oraz ośrodków akademickich poprowadzą szereg dyskusji i wykładów.

 

W programie przewidziano prelekcje dotyczące nowelizacji ustawy o ochronie zabytków, gminnej ewidencji zabytków, a także orzecznictwa administracyjnego i konserwatorskiego. Dyskutowana będzie rola samorządów i organizacji pozarządowych w procesie ochrony dóbr kultury. Konserwatorów i architektów może zainteresować specjalny panel poświęcony ich branżowej współpracy oraz dyskusja dotycząca pomysłów na poprawę estetyki polskich miast poprzez m.in. opanowanie chaosu reklamowego w przestrzeni miejskiej. Archeologów z pewnością zaciekawi tematyka panelu o badaniach na inwestycjach drogowych i najważniejszych problemach konserwatora archeologicznego.

 

Ważnym elementem będą prezentacje i prelekcje poświęcone innowacjom. Ciekawie zapowiada się m.in. prezentacja zorganizowana okazji obchodzonej w tym roku 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, w trakcie której przedstawione zostaną – dotychczas szerzej nieznane – radiacyjne metody konserwacji zabytków opracowane przez polską noblistkę.

 

Podczas targów omawiane będą także zagadnienia dotyczące prewencji i profilaktyki w zwalczaniu przestępczości oraz terroryzmu wobec dóbr kultury. Dużo uwagi zostanie poświęcone ochronie przeciwpożarowej obiektów zabytkowych i muzealnych. Specjaliści opowiedzą o szerokiej gamie zabezpieczeń i systemów monitorujących – szczególnie ważnych w przypadku zabytków drewnianych. Odrębne sesje tematyczne zostaną poświęcone ewakuacji zbiorów z muzeów, archiwów i bibliotek.


Program merytoryczny wydarzenia obejmie również problematykę ochrony zabytków ruchomych. Pokazane zostaną przykłady najnowocześniejszych technik konserwacji archiwaliów, cennych księgozbiorów, zabytkowych fotografii oraz unikalnych czasopism. Natomiast uwagę archiwistów oraz bibliotekarzy mogą przyciągnąć prezentacje najnowszych systemów ewidencyjnych i inwentaryzacyjnych.


Na tegorocznych Targach Dziedzictwo nie zabraknie tematycznych wystaw. W tym roku pokazane będą m.in. zdjęcia zabytkowych rezydencji, które zaprezentują polsko-niemieckie projekty konserwacyjne.


Gospodarzem imprezy jest firma MT Targi Polska oraz partnerzy: Polski Komitet Błękitnej Tarczy, Stowarzyszenie Starożytników, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz firma Archaios.


Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Adama Struzika – marszałka województwa mazowieckiego, dr. Wojciecha Woźniaka – Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr. Tomasza Makowskiego – dyrektora Biblioteki Narodowej, generała brygadiera Leszka Suskiego – komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, Szefa Obrony Cywilnej Kraju, ks. bp. Michała Janochy – biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej, przewodniczącego Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski, Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy – prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Patronat nad Ogólnopolskimi Dniami Konserwatorskimi sprawują: dr hab. Magdalena Gawin – podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków oraz prof. dr. hab. Jakub Lewicki – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.


2017-10-31

Źródło: informacje organizatora« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI