home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018. „Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym ERDK2018.

„Dziedzictwo kulturowe jest nieodzownym elementem europejskiego sposobu życia. Określa, kim jesteśmy i tworzy poczucie przynależności” – powiedział Tibor Navracsics, komisarz UE do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, oficjalnie inaugurując obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 r. Inauguracja ERDK2018 miała miejsce podczas Europejskiego Forum Kultury odbywającego się 7-8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W sektorze dziedzictwa kulturowego zatrudnienie znajduje dziś ponad 300 tys. osób w całej Unii Europejskiej, a 7,8 mln europejskich miejsc pracy – na przykład w turystyce czy budownictwie – jest z nim pośrednio związanych. Celem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego – ogólnoeuropejskiej kampanii zainicjowanej przez Unię Europejską – jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Europie, w tym w Polsce, odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

W inauguracji ERDK2018 wzięli udział między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, estoński minister kultury Indrek Saar reprezentujący estońską prezydencję w Radzie UE, włoski minister kultury Dario Franceschini, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego Petra Kammerevert oraz 800 przedstawicieli sektora kultury i społeczeństwa obywatelskiego z całej Unii. „Nasza wspólna kultura jest tym, co łączy ze sobą 500 milionów ludzi” – mówił Antonio Tajani.


Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich i lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynatorem działań związanych z ERDK 2018 w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (którego dyrektorem została 8 grudnia Agata Wąsowska-Pawlik, zastępując na tym stanowisku założyciela i wieloletniego dyrektora instytucji, prof. Jacka Purchlę). MCK zrealizuje w ramach Roku szereg projektów o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym. W planach jest między innymi cykl otwartych dla publiczności seminariów w całej Polsce na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa, książka dla dzieci o dziedzictwie, konkursy dla dzieci i dorosłych i konferencja ekspercka na temat Europejskiego Znaku Dziedzictwa. Koordynatorzy serdecznie zachęcają organizacje i instytucje realizujące w 2018 roku projekty związane z tematyką dziedzictwa do ubiegania się o oficjalny patronat ERDK2018. Więcej informacji i wniosek można znaleźć na stronie internetowej MCK.

Dziedzictwo kulturowe to temat, o którym warto rozmawiać. Według opublikowanego 7 grudnia badania Eurobarometru 8 na 10 Europejczyków uważa, że dziedzictwo kulturowe ma znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich społeczności, regionu, państwa i całej Unii Europejskiej. Ponad 70% Europejczyków zgadza się też ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe może przyczynić się do poprawy jakości ich życia. Badanie to wykazało, że zdaniem 9 z 10 osób dziedzictwo kulturowe powinno być przedmiotem nauczania w szkołach. Trzy czwarte Europejczyków uważa, że to przede wszystkim państwa członkowskie i UE powinny przeznaczać więcej środków na ochronę tego dziedzictwa.


18 grudnia ruszyła oficjalna strona projektu w Polsce: www.erdk2018.pl.


2017-12-09

Aktualizacja: 2018-01-09

Źródło: informacja prasowa« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców, gdyż na co dzień przechowywanych w niewielkich śląskich świątyniach.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI