home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018. „Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym ERDK2018.

„Dziedzictwo kulturowe jest nieodzownym elementem europejskiego sposobu życia. Określa, kim jesteśmy i tworzy poczucie przynależności” – powiedział Tibor Navracsics, komisarz UE do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu, oficjalnie inaugurując obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w 2018 r. Inauguracja ERDK2018 miała miejsce podczas Europejskiego Forum Kultury odbywającego się 7-8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W sektorze dziedzictwa kulturowego zatrudnienie znajduje dziś ponad 300 tys. osób w całej Unii Europejskiej, a 7,8 mln europejskich miejsc pracy – na przykład w turystyce czy budownictwie – jest z nim pośrednio związanych. Celem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego – ogólnoeuropejskiej kampanii zainicjowanej przez Unię Europejską – jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Europie, w tym w Polsce, odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

W inauguracji ERDK2018 wzięli udział między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, estoński minister kultury Indrek Saar reprezentujący estońską prezydencję w Radzie UE, włoski minister kultury Dario Franceschini, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego Petra Kammerevert oraz 800 przedstawicieli sektora kultury i społeczeństwa obywatelskiego z całej Unii. „Nasza wspólna kultura jest tym, co łączy ze sobą 500 milionów ludzi” – mówił Antonio Tajani.


Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich i lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynatorem działań związanych z ERDK 2018 w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (którego dyrektorem została 8 grudnia Agata Wąsowska-Pawlik, zastępując na tym stanowisku założyciela i wieloletniego dyrektora instytucji, prof. Jacka Purchlę). MCK zrealizuje w ramach Roku szereg projektów o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym. W planach jest między innymi cykl otwartych dla publiczności seminariów w całej Polsce na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa, książka dla dzieci o dziedzictwie, konkursy dla dzieci i dorosłych i konferencja ekspercka na temat Europejskiego Znaku Dziedzictwa. Koordynatorzy serdecznie zachęcają organizacje i instytucje realizujące w 2018 roku projekty związane z tematyką dziedzictwa do ubiegania się o oficjalny patronat ERDK2018. Więcej informacji i wniosek można znaleźć na stronie internetowej MCK.

Dziedzictwo kulturowe to temat, o którym warto rozmawiać. Według opublikowanego 7 grudnia badania Eurobarometru 8 na 10 Europejczyków uważa, że dziedzictwo kulturowe ma znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich społeczności, regionu, państwa i całej Unii Europejskiej. Ponad 70% Europejczyków zgadza się też ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe może przyczynić się do poprawy jakości ich życia. Badanie to wykazało, że zdaniem 9 z 10 osób dziedzictwo kulturowe powinno być przedmiotem nauczania w szkołach. Trzy czwarte Europejczyków uważa, że to przede wszystkim państwa członkowskie i UE powinny przeznaczać więcej środków na ochronę tego dziedzictwa.


18 grudnia ruszyła oficjalna strona projektu w Polsce: www.erdk2018.pl.


2017-12-09

Aktualizacja: 2018-01-09

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI