home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nowe nabytki Muzeum Warszawy – kolekcja projektów warsztatowych wytwórni Bracia Łopieńscy

Od połowy listopada do końca grudnia 2017 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, można obejrzeć 21 projektów warsztatowych pochodzących z warszawskiej firmy brązowniczej Braci Łopieńskich. Na wystawie zaprezentowano część prac z kolekcji liczącej łącznie 78 projektów. Zespół ten został zakupiony do zbiorów Muzeum Warszawy w 2017 r. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawę trafiły rysunki, które udało się poddać zabiegom konserwatorskim w muzealnej pracowni konserwacji papieru w 2017 r. Pozostałe projekty zostaną poddane konserwacji w 2018 r.

 
Projekt zegara i dzwonka, 1917, akwarela, ołówek, papier, wys. 35,5 cm, szer. 22 cm, MHW 29909

 
Projekt tablicy pamiątkowej Ludwika Górskiego, 1913-1914, akwarela, ołówek, papier, wys. 31 cm, szer. 35,5 cm, MHW 29922


Zakupiony zespół projektów z firmy Braci Łopieńskich to niezwykle cenne uzupełnienie muzealnej kolekcji brązów i sreber z tego najbardziej znanego warszawskiego zakładu brązowniczego. Dotychczas Muzeum nie posiadało w swych zbiorach materiałów, które dokumentowałyby pracę twórczą poprzedzającą wykonanie wyrobu. Muzeum gromadzi wyroby Łopieńskich od lat 50. XX w. i obecnie ma ich ponad 80. Wśród nich są przede wszystkim brązy (medale, plakiety, rzeźby, przedmioty dekoracyjne, redukcje pomników), a także kilka użytkowych sreber oraz platerów. Zakupione projekty pozwalają „zajrzeć” na zaplecze pracowni brązowniczej i zapoznać się z pracą koncepcyjną i techniczną wykonywaną w czasie tworzenia modeli do przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.

 
Projekt srebrnej buliery, przed 1914, akwarela, ołówek, papier, wys. 53,5 cm, szer. 45,5 cm, MHW 29939

 
Projekt neogotyckiej puszki na komunikanty, 1900-1939, akwarela, tusz, ołówek, kalka techniczna, wys. 45,5 cm, szer. 30 cm, MHW 29968


Prezentowane na wystawie projekty ukazują, jak różnorodna pod względem asortymentu i stosowanego wzornictwa była oferta firmy Bracia Łopieńscy. W skład zakupionego zespołu wchodzą rysunki z różnych etapów istnienia zakładu – od pierwszych lat XX w. aż po lata 30. tego wieku. Znajdują się na nich projekty m.in.: talerzy, zegarów, serwisu do herbaty, grotów do sztandarów, świeczników, tacy, paramentów kościelnych, kraty okiennej, drzwi do warszawskiego soboru, tablicy pamiątkowej, ryngrafu, okuć. Rysunki są zazwyczaj opatrzone warsztatowymi notatkami, obliczeniami, zawierają również numery modeli i pieczęcie firmowe.

 
Projekt klamek, szyldów i gałek do drzwi, ok. 1911, druk, papier, wys. 27,5 cm, szer. 47 cm, MHW 29969

 
Projekt kościelnego świecznika w stylu neogotyckim, 1900-1939, ołówek, papier, wys. 70 cm, szer. 45 cm, MHW 29973


Zespół projektów warsztatowych Braci Łopieńskich przetrwał dzięki staraniom rodziny, która przez cztery pokolenia prowadziła firmę. Ze względu na zniszczenia wojenne oraz nietrwałość tego typu materiałów projekty stanowią dla Muzeum Warszawy bardzo cenny materiał badawczy i wystawienniczy.

 Projekt neogotyckiej oprawy do księgi z motywem orła, 1905-1906, akwarela, ołówek, papier, wys. 54 cm, szer. 76,5 cm, MHW 29982


Dofinansowanie zadania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kolekcje muzealne. Zadanie: Zakup kolekcji projektów warsztatowych warszawskiej wytwórni Bracia Łopieńscy.

 
2017-12-10

Źródło: informacja prasowa

tekst: Monika Siwińska

zdjęcia: Adrian Czechowski, Igor Oleś« powrót


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI