home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Nowe nabytki Muzeum Warszawy – kolekcja projektów warsztatowych wytwórni Bracia Łopieńscy

Od połowy listopada do końca grudnia 2017 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, można obejrzeć 21 projektów warsztatowych pochodzących z warszawskiej firmy brązowniczej Braci Łopieńskich. Na wystawie zaprezentowano część prac z kolekcji liczącej łącznie 78 projektów. Zespół ten został zakupiony do zbiorów Muzeum Warszawy w 2017 r. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na wystawę trafiły rysunki, które udało się poddać zabiegom konserwatorskim w muzealnej pracowni konserwacji papieru w 2017 r. Pozostałe projekty zostaną poddane konserwacji w 2018 r.

 
Projekt zegara i dzwonka, 1917, akwarela, ołówek, papier, wys. 35,5 cm, szer. 22 cm, MHW 29909

 
Projekt tablicy pamiątkowej Ludwika Górskiego, 1913-1914, akwarela, ołówek, papier, wys. 31 cm, szer. 35,5 cm, MHW 29922


Zakupiony zespół projektów z firmy Braci Łopieńskich to niezwykle cenne uzupełnienie muzealnej kolekcji brązów i sreber z tego najbardziej znanego warszawskiego zakładu brązowniczego. Dotychczas Muzeum nie posiadało w swych zbiorach materiałów, które dokumentowałyby pracę twórczą poprzedzającą wykonanie wyrobu. Muzeum gromadzi wyroby Łopieńskich od lat 50. XX w. i obecnie ma ich ponad 80. Wśród nich są przede wszystkim brązy (medale, plakiety, rzeźby, przedmioty dekoracyjne, redukcje pomników), a także kilka użytkowych sreber oraz platerów. Zakupione projekty pozwalają „zajrzeć” na zaplecze pracowni brązowniczej i zapoznać się z pracą koncepcyjną i techniczną wykonywaną w czasie tworzenia modeli do przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.

 
Projekt srebrnej buliery, przed 1914, akwarela, ołówek, papier, wys. 53,5 cm, szer. 45,5 cm, MHW 29939

 
Projekt neogotyckiej puszki na komunikanty, 1900-1939, akwarela, tusz, ołówek, kalka techniczna, wys. 45,5 cm, szer. 30 cm, MHW 29968


Prezentowane na wystawie projekty ukazują, jak różnorodna pod względem asortymentu i stosowanego wzornictwa była oferta firmy Bracia Łopieńscy. W skład zakupionego zespołu wchodzą rysunki z różnych etapów istnienia zakładu – od pierwszych lat XX w. aż po lata 30. tego wieku. Znajdują się na nich projekty m.in.: talerzy, zegarów, serwisu do herbaty, grotów do sztandarów, świeczników, tacy, paramentów kościelnych, kraty okiennej, drzwi do warszawskiego soboru, tablicy pamiątkowej, ryngrafu, okuć. Rysunki są zazwyczaj opatrzone warsztatowymi notatkami, obliczeniami, zawierają również numery modeli i pieczęcie firmowe.

 
Projekt klamek, szyldów i gałek do drzwi, ok. 1911, druk, papier, wys. 27,5 cm, szer. 47 cm, MHW 29969

 
Projekt kościelnego świecznika w stylu neogotyckim, 1900-1939, ołówek, papier, wys. 70 cm, szer. 45 cm, MHW 29973


Zespół projektów warsztatowych Braci Łopieńskich przetrwał dzięki staraniom rodziny, która przez cztery pokolenia prowadziła firmę. Ze względu na zniszczenia wojenne oraz nietrwałość tego typu materiałów projekty stanowią dla Muzeum Warszawy bardzo cenny materiał badawczy i wystawienniczy.

 Projekt neogotyckiej oprawy do księgi z motywem orła, 1905-1906, akwarela, ołówek, papier, wys. 54 cm, szer. 76,5 cm, MHW 29982


Dofinansowanie zadania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kolekcje muzealne. Zadanie: Zakup kolekcji projektów warsztatowych warszawskiej wytwórni Bracia Łopieńscy.

 
2017-12-10

Źródło: informacja prasowa

tekst: Monika Siwińska

zdjęcia: Adrian Czechowski, Igor Oleś« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI