home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Tkaniny i projekty tkanin żakardowych w Muzeum Warszawskiej Pragi

Do 31 grudnia 2017 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać tkaniny i projekty tkanin żakardowych Zofii Matuszczyk-Cygańskiej – nowe nabytki do kolekcji pamiątek po Warsztatach Tkackich Spółdzielni Artystów ŁAD.

 
Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

 
„Grand Hotel”, tkanina żakardowa, proj. Zofia Matuszczyk-Cygańska, wyk. Spółdzielnia Artystów ŁAD, Warszawa, 1957, wys. 254 cm, szer. 78 cm, MHW 1859/Ł

 

Działalność warszawskiej Spółdzielni Artystów ŁAD jest jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce polskiej XX w. W zgromadzonym w Muzeum Warszawy zbiorze zabytków związanych z wytwarzaniem ładowskich tkanin żakardowych jest obecnie ponad 1800 pozycji inwentarzowych. To urządzenia tkackie, projekty, rysunki techniczne, łańcuchy kart żakardowych, próbki tkanin w różnych koloryzacjach, wreszcie przykłady wielkoformatowych żakardowych  tkanin dekoracyjnych.  

 
„Orły”, projekt tkaniny żakardowej, akwarela, gwasz na brystolu, Zofia Matuszczyk-Cygańska, Warszawa, lata 60. XX w., wys. 48 cm, szer. 43,6 cm, MHW 1848/Ł

 
„Orły geometryczne na fioletowym tle”, projekt tkaniny żakardowej, akwarela, gwasz. kredka na brystolu, Zofia Matuszczyk-Cygańska, Warszawa,  lata 60. XX w., wys. 25 cm, szer.30,5 cm, MHW 1850/Ł

 

W 2010 r. Muzeum Warszawy zakupiło spuściznę po Warsztatach Tkackich Spółdzielni Artystów ŁAD. Przejęcie jej do zbiorów Muzeum pozwoliło na ocalenie zabytków, zagrożonych degradacją i rozproszeniem. W 2012 r., dzięki kolejnej dotacji ministerialnej, część tego zbioru poddano konserwacji. Do zakupionych pamiątek dołączono wkrótce blisko 50 nowych obiektów: tkanin i próbek tkanin, pozyskanych jako dary osób prywatnych. W 2017 r. Muzeum Warszawy otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  na zakup kolejnej partii ładowskich tkanin i projektów tkanin żakardowych. Są to prace autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej.

 
„Biegacze”, projekt tkaniny żakardowej, akwarela, gwasz na brystolu, sklejonym z dwóch części,  naklejonym na tekturę, Zofia Matuszczyk-Cygańska, Warszawa, 1956, wys. 46 cm, szer. 35 cm [tektura: wys. 47,6 cm, szer. 61,9 cm], MHW 1846/Ł

 

Zadanie: Zakup kolekcji tkanin i projektów tkanin żakardowych. Dofinansowanie zadania ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ramach priorytetu Kolekcje Muzealne 2017.


2017-12-19

Źródło: informacja Muzeum« powrót


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI