home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Tkaniny i projekty tkanin żakardowych w Muzeum Warszawskiej Pragi

Do 31 grudnia 2017 r. w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać tkaniny i projekty tkanin żakardowych Zofii Matuszczyk-Cygańskiej – nowe nabytki do kolekcji pamiątek po Warsztatach Tkackich Spółdzielni Artystów ŁAD.

 
Wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi

 
„Grand Hotel”, tkanina żakardowa, proj. Zofia Matuszczyk-Cygańska, wyk. Spółdzielnia Artystów ŁAD, Warszawa, 1957, wys. 254 cm, szer. 78 cm, MHW 1859/Ł

 

Działalność warszawskiej Spółdzielni Artystów ŁAD jest jednym z najciekawszych zjawisk w sztuce polskiej XX w. W zgromadzonym w Muzeum Warszawy zbiorze zabytków związanych z wytwarzaniem ładowskich tkanin żakardowych jest obecnie ponad 1800 pozycji inwentarzowych. To urządzenia tkackie, projekty, rysunki techniczne, łańcuchy kart żakardowych, próbki tkanin w różnych koloryzacjach, wreszcie przykłady wielkoformatowych żakardowych  tkanin dekoracyjnych.  

 
„Orły”, projekt tkaniny żakardowej, akwarela, gwasz na brystolu, Zofia Matuszczyk-Cygańska, Warszawa, lata 60. XX w., wys. 48 cm, szer. 43,6 cm, MHW 1848/Ł

 
„Orły geometryczne na fioletowym tle”, projekt tkaniny żakardowej, akwarela, gwasz. kredka na brystolu, Zofia Matuszczyk-Cygańska, Warszawa,  lata 60. XX w., wys. 25 cm, szer.30,5 cm, MHW 1850/Ł

 

W 2010 r. Muzeum Warszawy zakupiło spuściznę po Warsztatach Tkackich Spółdzielni Artystów ŁAD. Przejęcie jej do zbiorów Muzeum pozwoliło na ocalenie zabytków, zagrożonych degradacją i rozproszeniem. W 2012 r., dzięki kolejnej dotacji ministerialnej, część tego zbioru poddano konserwacji. Do zakupionych pamiątek dołączono wkrótce blisko 50 nowych obiektów: tkanin i próbek tkanin, pozyskanych jako dary osób prywatnych. W 2017 r. Muzeum Warszawy otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  na zakup kolejnej partii ładowskich tkanin i projektów tkanin żakardowych. Są to prace autorstwa Zofii Matuszczyk-Cygańskiej.

 
„Biegacze”, projekt tkaniny żakardowej, akwarela, gwasz na brystolu, sklejonym z dwóch części,  naklejonym na tekturę, Zofia Matuszczyk-Cygańska, Warszawa, 1956, wys. 46 cm, szer. 35 cm [tektura: wys. 47,6 cm, szer. 61,9 cm], MHW 1846/Ł

 

Zadanie: Zakup kolekcji tkanin i projektów tkanin żakardowych. Dofinansowanie zadania ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w ramach priorytetu Kolekcje Muzealne 2017.


2017-12-19

Źródło: informacja Muzeum« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI