home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa rzeźb Olgi Niewskiej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku

Już tylko do 4 lutego br. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (oddział Muzeum Podlaskiego),  mieszczącym się w pięknie odrestaurowanej zabytkowej willi przy ul. Świętojańskiej 17 w Białymstoku, można zwiedzać (za darmo!) wystawę „Piękno za kurtyną zapomnienia. Olga Niewska (1898-1943). Rzeźba”. Wernisaż ekspozycji, z którego prezentujemy zdjęcia, odbył się 15 grudnia 2017 r. „Spotkania z Zabytkami” też tam były, reprezentowane przez redaktora naczelnego Wojciecha Przybyszewskiego, który opublikował przed laty pierwszą monografię tej ciągle jeszcze mało znanej artystki (Olga Niewska. Piękno za kurtyną zapomnienia, Wydawnictwo REBIS, Poznań 2001).

 
Wernisaż wystawy, fot. Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego


Na wystawie, której kuratorem jest Cezary Szymaniuk, zaprezentowano duży wybór rzeźb artystki: portrety znanych osobistości, akty, rzeźby o tematyce sportowej i animalistycznej. Ekspozycję uzupełniają rzeźby Konstantego Laszczki i Emile’a Antoine’a Bourdella – profesorów Niewskiej z krakowskiej ASP i Academie de la Grande Chaumiere w Paryżu oraz archiwalne fotografie ukazujące artystkę, jej zaginione prace, wnętrze pracowni rzeźbiarskiej przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie i pozujących modeli na tle gotowych rzeźb.
W największym skrócie można o Niewskiej powiedzieć, że studiowała w latach 1919-1923 na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Konstantego Laszczki, będąc jedną z pierwszych kobiet przyjętych tam na studia. Debiutowała w 1920 r. wystawą w krakowskim Pałacu Sztuki, siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. W kolejnych latach prezentowała swoje prace zarówno w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, jak i w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie. Po ukończeniu studiów artystka przeniosła się do stolicy, gdzie miała swoją pracownię przy ulicy Zakroczymskiej 1. Rozgłos przyniosła jej rzeźba marszałka Józefa Piłsudskiego (kwiecień 1926 r.). Podobno Piłsudski tak bardzo był zadowolony z tego portretu, że pozostawił Niewskiej na pamiątkę swoje zdjęcie z dedykacją: Przemiłej Pani Oldze – wdzięczny manekin.

 
Marszałek Józef Piłsudski w pracowni Olgi Niewskiej pozuje do rzeźbiarskiego portretu, kwiecień 1926, według „Polska Zbrojna”, nr 151 z 2 czerwca 1935 r.


W latach 1926-1928 Niewska wyjechała do Paryża, gdzie kontynuowała naukę u Emile’a A. Bourdelle’a. Obok rzeźby portretowej rzeźbiarka wykonywała prace o tematyce sportowej (tworzyła statuetki, puchary jako nagrody w zawodach sportowych) oraz animalistycznej. Zafascynowana możliwością użycia betonu w celu wielokrotnego odlewania rzeźb portretowych i nagrobnych eksperymentowała także w tym zakresie. Swoje prace wystawiała też za granicą: na IX Olimpiadzie Sztuki w Amsterdamie (1928), X Olimpiadzie Sztuki w Los Angeles (1932), Wystawie Światowej w Brukseli (1935), XI Olimpiadzie Sztuki w Berlinie (1936), Wystawie Międzynarodowej „Sztuka i Technika” w Paryżu, gdzie za rzeźbę „Pelikan” otrzymała złoty medal (1937), i Wystawie Światowej w Nowym Jorku (1939). Pierwszą po drugiej wojnie światowej wystawę monograficzną prac Olgi Niewskiej zorganizowało Muzeum Chełmskie w 2000 r. W tym samym roku wystawa ta została pokazana w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie, a w roku następnym w Starej Kordegardzie w warszawskich Łazienkach.  

 

 2018-01-10« powrót


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI