home

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Twórczość Wierusza-Kowalskiego – nabytki Muzeum Okręgowego w Suwałkach

W 2017 r. Muzeum Okręgowe w Suwałkach dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Suwałki wzbogaciło swoje zbiory malarstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego o trzy obrazy: „Wilki w nocy”, „Orszak wieśniaków” i „Śmiejąca się dziewczyna”. Każde z dzieł o innej tematyce, z innego okresu twórczości, odmienne w charakterze, nastroju, manierze malarskiej.

 
Alfred Wierusz-Kowalski, „Wilki w nocy”, przed 1910, olej, płótno, 74 x 104 cm

 

Pierwsza z kompozycji, przedstawiająca dwa wilki wśród śnieżnych pustkowi, została nagrodzona w 1910 r. złotym medalem na paryskim Salonie. Duży (74 x 104 cm), „galeryjny” nokturn wywiera wrażenie emanującą z płótna ciszą i bezruchem. Kompozycyjnie jednak wiele się w nim dzieje – skośnie przecinająca przedstawioną płaszczyznę ciemna toń rzeki, wilk na pierwszym planie, zapatrzony w dal ponad jej zakosami, i drugi, hipnotyzujący widza złotym blaskiem swoich oczu, a stojący w głębi, na dalekim drugim planie. Śnieg połyskujący wielobarwnie w blasku niewidocznego księżyca i ciężkie, ciemne niebo ponad horyzontem, na którym cicho i spokojnie trwają otulone lasem chaty przysypane śniegiem. „Wilki w nocy” stały się ozdobą suwalskiej kolekcji.

 
Alfred Wierusz-Kowalski, „Orszak wieśniaków”, przed 1900, olej, płótno, 58,5 x 45 cm

 

To samo można powiedzieć o „Orszaku wieśniaków”, który reprezentuje popularną w twórczości artysty tematykę, ale z pewnością przewyższa inne dzieła ze swojego kręgu mistrzostwem wykonania. Refleksy światła odbijające się w kałużach na rozmokłej drodze, topniejący śnieg połyskujący wszystkimi kolorami tęczy, pełna dynamiki kompozycja, brawurowe skróty perspektywiczne czynią z tej niewielkiej (58,5 x 45 cm) pracy dzieło o dużym formacie. „Orszak wieśniaków” znalazł swoje dobre miejsce na galerii Alfreda Wierusza-Kowalskiego i przyciąga wzrok wszystkich zwiedzających.

 
Alfred Wierusz-Kowalski, „Śmiejąca się dziewczyna”, olej, deska, 31,5 x 21,5 cm

 

Nietypowa dla twórczości artysty jest „Śmiejąca się dziewczyna”. Alfred Wierusz-Kowalski nie był wytrawnym portrecistą, chociaż talentu także w tym kierunku nie można mu odmówić, mając na uwadze jego „Autoportret z paletą” (przed 1900, olej, płótno, 160 x 110 cm, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie) wykonany na zamówienie Ignacego Korwina-Milewskiego. Namalował zaledwie kilka portretów. Wśród nich portret żony Jadwigi czy zaginiony podczas drugiej wojny światowej „Freiherr von Lutz na polowaniu na kozice”, który od 1889 r. należał do zbiorów Nowej Pinakoteki w Monachium. Tym bardziej cieszy obecność na suwalskiej stałej wystawie malarza wdzięcznego, niewielkiego portretu młodej, roześmianej wieśniaczki. Dziewczyna nie ma imienia ani nazwiska, być może wizerunek (olej, deska, 31,5 x 21,5 cm) powstał jako studium do większego obrazu, o czym świadczyć może swoboda malowania, szeroki dukt pędzla, a przede wszystkim – sposób kadrowania. „Śmiejąca się dziewczyna” jest wyrazem widocznej radości tworzenia, jaką Alfred Wierusz-Kowalski z pewnością odczuwał, malując ten pogodny, a piękny malarsko obraz.


Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Wspieranie działań muzealnych) oraz Miasta Suwałki w roku 2017 czternaście prac z wystawy stałej Alfreda Wierusza-Kowalskiego i polskiego malarstwa monachijskiego zostało poddanych zabiegom konserwacyjnym. Przeprowadzone prace przywróciły blask obrazom oraz dwóm rysunkom i jednej akwareli, które na co dzień prezentowane są na stałych galeriach muzealnych. Drobne lub większe rekonstrukcje warstwy malarskiej, naciąganie płótna, dodanie krajek, przemycie i nowe werniksy oraz inne działania konserwatorskie wydobyły wszystkie wartości artystyczne i piękno dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Władysława Maleckiego, Włodzimierza Łosia, Zygmunta Ajdukiewicza i Zdzisława Suchodolskiego.


Pełnię pomyślnego roku dla statutowych działań Muzeum Okręgowego w Suwałkach zapewniło przyjęcie przez Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych w Krakowie wniosku na opracowanie strategii ochrony dla dzieł sztuki, które mają szczególne znaczenie dla kultury. Przeprowadzone badania i przygotowane wytyczne, które mają być przestrzegane w Muzeum Okręgowym,  pozwolą utrzymać na salach wystawowych, na których jest prezentowane lub przechowywane malarstwo, standardy obowiązujące w muzealnictwie, a zapewniające dziełom sztuki optymalne warunki klimatyczne. 

 

tekst: Eliza Ptaszyńska

fotografie: obrazy ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach, fot. Witold Jurkiewicz

2018-01-10« powrót


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI