home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Czy mamy rodzimą architekturę?” – konferencja studencko-doktorancka

W dniach 3-4 marca 2018 r. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa pt. „Czy mamy rodzimą architekturę?”. Organizatorem jest Koło Naukowe Architektury Rodzimej WA PW.

Program konferencji dostępny jest tutaj.


Temat konferencji parafrazuje tytuł wydanej w 1916 r. książki pióra Stefana Szyllera „Czy mamy polską architekturę?”, w której autor starał się przekonać, że pomimo wielorakich wpływów zewnętrznych polskiej architekturze udało się zachować odrębność narodową. Sto lat po publikacji rozprawy profesora Stefana Szyllera, idąc jego śladem, organizatorzy konferencji poddają pod dyskusję pytanie, czy można w Polsce mówić o istnieniu architektury rodzimej. W czasach postępującej globalizacji pojęcie rodzimości i narodowości nabiera nowego znaczenia. Konferencja ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy w przeszłości powstawała i współcześnie powstaje architektura czerpiąca z tradycji i kultury będących źródłem tożsamości, a co za tym idzie – architektura, z którą możemy i chcemy się utożsamiać.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem wydarzenia. Zapraszamy!


2018-02-28

Źródło: informacja organizatora« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI