home

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Czy mamy rodzimą architekturę?” – konferencja studencko-doktorancka

W dniach 3-4 marca 2018 r. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa pt. „Czy mamy rodzimą architekturę?”. Organizatorem jest Koło Naukowe Architektury Rodzimej WA PW.

Program konferencji dostępny jest tutaj.


Temat konferencji parafrazuje tytuł wydanej w 1916 r. książki pióra Stefana Szyllera „Czy mamy polską architekturę?”, w której autor starał się przekonać, że pomimo wielorakich wpływów zewnętrznych polskiej architekturze udało się zachować odrębność narodową. Sto lat po publikacji rozprawy profesora Stefana Szyllera, idąc jego śladem, organizatorzy konferencji poddają pod dyskusję pytanie, czy można w Polsce mówić o istnieniu architektury rodzimej. W czasach postępującej globalizacji pojęcie rodzimości i narodowości nabiera nowego znaczenia. Konferencja ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy w przeszłości powstawała i współcześnie powstaje architektura czerpiąca z tradycji i kultury będących źródłem tożsamości, a co za tym idzie – architektura, z którą możemy i chcemy się utożsamiać.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem wydarzenia. Zapraszamy!


2018-02-28

Źródło: informacja organizatora« powrót


„Józef Brandt 1841–1915” w MNW

Od 22 czerwca do 30 września 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokazywana pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku Józefa Brandta. Obejmie ona około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI