home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Czy mamy rodzimą architekturę?” – konferencja studencko-doktorancka

W dniach 3-4 marca 2018 r. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa pt. „Czy mamy rodzimą architekturę?”. Organizatorem jest Koło Naukowe Architektury Rodzimej WA PW.

Program konferencji dostępny jest tutaj.


Temat konferencji parafrazuje tytuł wydanej w 1916 r. książki pióra Stefana Szyllera „Czy mamy polską architekturę?”, w której autor starał się przekonać, że pomimo wielorakich wpływów zewnętrznych polskiej architekturze udało się zachować odrębność narodową. Sto lat po publikacji rozprawy profesora Stefana Szyllera, idąc jego śladem, organizatorzy konferencji poddają pod dyskusję pytanie, czy można w Polsce mówić o istnieniu architektury rodzimej. W czasach postępującej globalizacji pojęcie rodzimości i narodowości nabiera nowego znaczenia. Konferencja ma na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy w przeszłości powstawała i współcześnie powstaje architektura czerpiąca z tradycji i kultury będących źródłem tożsamości, a co za tym idzie – architektura, z którą możemy i chcemy się utożsamiać.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem wydarzenia. Zapraszamy!


2018-02-28

Źródło: informacja organizatora« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI