home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Uroczyste przekazanie dzieł do zbiorów polskich muzeów

Dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych udało się pozyskać od darczyńców kolejne dzieła sztuki i książki historycznie związane z Polską. Tym razem są to: olejny portret królowej Ludwiki Marii Gonzagi de Nevers (1611-1667), żony dwóch kolejnych królów Polski: Władysława IV w latach 1646-1648 i Jana Kazimierza od 1649, namalowany wg obrazu (1646) przypisywanego Justusowi van Egmont, oraz XIX-wieczny posrebrzany samowar wyprodukowany przez warszawski Zakład Platerniczy Norblinów. Oba te dary przekazał obywatel amerykański, dr Edward T. Wilson. Pierwszy z nich zasili zbiory Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a drugi trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie.

fot. Tymon Markowski / MSZ


Trzecim darem jest osiem tomów dzieła Louis’a-Pierre’a Anquetila Ouvres Historiques (1791-1793), wchodzącego w skład księgozbioru biblioteki w pałacu w Łańcucie, której część w 1944 r. została wywieziona przez ostatniego ordynata Alfreda Potockiego i uległa rozproszeniu. Książki te zakupiła Fundacja Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku, bardzo zasłużona dla wielu muzeów i bibliotek w Polsce. Przekazane zostaną do biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie. (Więcej na ten temat tutaj).

fot. Tymon Markowski / MSZ


Na przestrzeni ostatnich 15 lat dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych udało się pozyskać dla instytucji muzealnych i bibliotecznych blisko tysiąc zabytków – darów, w tym obrazów (m. in. autorstwa  J. Brandta, J. Kossaka, S. I. Witkacego, J. Czapskiego, B. Czedekowskiego), książek i dokumentów (jak kolekcja ponad 800 druków ulotnych z lat 1913-1924), pamiątek i spuścizn po zasłużonych Polakach (m.in. po rodzinie Szembeków, gen. K. Sochańskim, mjr J. Trenkwaldzie i płk. Wł. Belina-Prażmowskim).

fot. Tymon Markowski / MSZ


2018-02-14

Źródło: informacja MSZ« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI