home

Numer 1-2, 2019


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej”

W piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli Instytutu Wzornictwa Przemysłowego” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości. Mało znany jest fakt, że to właśnie w murach tej uczelni powstało największe dzieło Chomentowskiej – aranżacje niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL, Kolegium Jana Pawła II, Męskiego Domu Studenckiego na ul. Niecałej, Dworu Staropolskiego na Poczekajce, a także Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym (łącznie kilkadziesiąt realizacji powstałych na przestrzeni bez mała 40 lat).

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, proj. Maria Chomentowska, lata 80. XX w., fot. Violetta Khviatskowich


Chomentowska przed okresem tworzenia projektów dla KUL-u była znana m.in. z projektów mebli takich jak krzesła „pająk” i „płucka”, które dziś uznawane są powszechnie za ikony polskiego designu. Ważne miejsce w dorobku projektantki zajmują także meble dziecięce  oraz szkolne. Jej autorstwa jest też szereg funkcjonalnych mebli mieszkaniowych.

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, proj. Maria Chomentowska, lata 80. XX w. Sufit podwieszany z oświetleniem wykonanym z emaliowanych garnków o odciętych dnach – nowatorski pomysł projektantki, fot. Violetta Khviatskowich


Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne meble ze wszystkich okresów twórczości artystki, a także bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny, w tym nieznane dotąd projekty domów i wnętrz kościołów. W Kampusie Głównym KUL ponadto wytyczona została ścieżka po najważniejszych realizacjach projektantki. Wystawę można zwiedzać  w Gmachu Głównym KUL od 23 marca do 30 czerwca 2018 r. „Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wydarzenia.

Maria Chomentowska przy eksperymentalnym meblu ze sklejki, IWP, ok. 1962, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 

Krzesło „Płucka”, IWP, 1956, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Krzesło „Pająk”, IWP, 1957, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Meble szkolne – krzesła z pulpitem, IWP, 1965, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Projekt telefonu dla RWT w Radomiu,  IWP, około 1970, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 


2018-03-19

Źródło: informacja organizatora« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI