home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej”

W piątą rocznicę śmierci Marii Chomentowskiej (1924-2013), jednej z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz – współtwórczyni „stylu mebli Instytutu Wzornictwa Przemysłowego” – polskiego funkcjonalizmu – Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we współpracy ze studentami historii sztuki KUL przygotowało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości. Mało znany jest fakt, że to właśnie w murach tej uczelni powstało największe dzieło Chomentowskiej – aranżacje niemal wszystkich ogólnodostępnych przestrzeni Gmachu Głównego KUL, Kolegium Jana Pawła II, Męskiego Domu Studenckiego na ul. Niecałej, Dworu Staropolskiego na Poczekajce, a także Domu Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym (łącznie kilkadziesiąt realizacji powstałych na przestrzeni bez mała 40 lat).

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, proj. Maria Chomentowska, lata 80. XX w., fot. Violetta Khviatskowich


Chomentowska przed okresem tworzenia projektów dla KUL-u była znana m.in. z projektów mebli takich jak krzesła „pająk” i „płucka”, które dziś uznawane są powszechnie za ikony polskiego designu. Ważne miejsce w dorobku projektantki zajmują także meble dziecięce  oraz szkolne. Jej autorstwa jest też szereg funkcjonalnych mebli mieszkaniowych.

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, proj. Maria Chomentowska, lata 80. XX w. Sufit podwieszany z oświetleniem wykonanym z emaliowanych garnków o odciętych dnach – nowatorski pomysł projektantki, fot. Violetta Khviatskowich


Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne meble ze wszystkich okresów twórczości artystki, a także bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny, w tym nieznane dotąd projekty domów i wnętrz kościołów. W Kampusie Głównym KUL ponadto wytyczona została ścieżka po najważniejszych realizacjach projektantki. Wystawę można zwiedzać  w Gmachu Głównym KUL od 23 marca do 30 czerwca 2018 r. „Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wydarzenia.

Maria Chomentowska przy eksperymentalnym meblu ze sklejki, IWP, ok. 1962, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 

Krzesło „Płucka”, IWP, 1956, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Krzesło „Pająk”, IWP, 1957, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Meble szkolne – krzesła z pulpitem, IWP, 1965, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie

Projekt telefonu dla RWT w Radomiu,  IWP, około 1970, fot. archiwum Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 


2018-03-19

Źródło: informacja organizatora« powrót


3 x Niepodległa w MNW: Paderewski

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) – pianisty, kompozytora i ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja czynna od 17 lutego do 20 maja 2018 r. ukazuje nie tylko dokonania tego wybitnego wirtuoza i polityka, ale również mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

czytaj więcej


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI