home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Dni Kultury Dawnej na Uniwersytecie Wrocławskim

20 i 21 kwietnia 2018 r. w Oratorium Marianum  na Uniwersytecie Wrocławskim odbędą się Dni Kultury Dawnej, wspólna inicjatywa Zespołu Tańca Dawnego UWr, SKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego oraz SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr. Organizatorzy zapewniają interdyscyplinarne podejście do szeroko pojętej kultury dawnej. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji, obejrzeć występy muzyczne i taneczne. Jest to już druga edycja wydarzenia, na które wstęp jest wolny.

 
Szczegółowy program:

 

20 kwietnia – piątek

17.30 – otwarcie Dni Kultury Dawnej 2018

17.45 – wykład „Obraz jako źródło do badań nad historią ubioru – analiza kostiumologiczna wybranych przykładów malarstwa barokowego  KN Studentów Historii Sztuki UWr

18.05 – wykład „Od zapisu do praktyki – skąd wiadomo, jak tańczono w okresie renesansu” – Zespół Tańca Dawnego UWr

18.25 – wykład „Dzisiaj baking i konturowanie, a co było kiedyś? Historia makijażu od XVI do XVIII wiekuSKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego

19.00 – występ Zespołu Ver Vetustatis z Warszawy – spektakl taneczny „Królewskie Słabości

19.45 – występ Zespołu Tańca Dawnego UWr – spektakl taneczny „Śpiąca Królewna

20.30 – zakończenie pierwszego dnia Dni Kultury Dawnej 2018

 

21 kwietnia – sobota

17. 30 – rozpoczęcie drugiego dnia Dni Kultury Dawnej 2018

17.35 – wykład „Od zapisu do praktyki – skąd wiadomo, jak tańczono w okresie baroku” – Zespół Tańca Dawnego UWr

17.55 – wykład „Rozrywki na polskich dworach królewskich epoki nowożytnej – zabawa czy element gry politycznej” – Doktoranckie Koło Naukowe Historyków Nowożytności im J. Leszczyńskiego

18.45 – występ Zespołu Pawanilia  z Warszawy – spektakl taneczny „Zaplątana w myślach

19.30 – występ Zespołu Tańca Dawnego UWr  spektakl taneczny „Mikromegas

20.30 – zakończenie drugiej edycji Dni Kultury Dawnej

 

(Program może ulec zmianie – warto śledzić informacje organizatorów).

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym Dni Kultury Dawnej.

 
2018-04-08

Źródło: informacje organizatorów« powrót


3 x Niepodległa w MNW: Paderewski

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło wystawą kolekcji otrzymanej w darze od Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) – pianisty, kompozytora i ambasadora polskiej niepodległości. Ekspozycja czynna od 17 lutego do 20 maja 2018 r. ukazuje nie tylko dokonania tego wybitnego wirtuoza i polityka, ale również mniej znane oblicze człowieka oddanego rodzinie, przyjaciela artystów i miłośnika sztuki Dalekiego Wschodu.

czytaj więcej


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI