home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Dni Kultury Dawnej na Uniwersytecie Wrocławskim

20 i 21 kwietnia 2018 r. w Oratorium Marianum  na Uniwersytecie Wrocławskim odbędą się Dni Kultury Dawnej, wspólna inicjatywa Zespołu Tańca Dawnego UWr, SKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego oraz SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr. Organizatorzy zapewniają interdyscyplinarne podejście do szeroko pojętej kultury dawnej. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji, obejrzeć występy muzyczne i taneczne. Jest to już druga edycja wydarzenia, na które wstęp jest wolny.

 
Szczegółowy program:

 

20 kwietnia – piątek

17.30 – otwarcie Dni Kultury Dawnej 2018

17.45 – wykład „Obraz jako źródło do badań nad historią ubioru – analiza kostiumologiczna wybranych przykładów malarstwa barokowego  KN Studentów Historii Sztuki UWr

18.05 – wykład „Od zapisu do praktyki – skąd wiadomo, jak tańczono w okresie renesansu” – Zespół Tańca Dawnego UWr

18.25 – wykład „Dzisiaj baking i konturowanie, a co było kiedyś? Historia makijażu od XVI do XVIII wiekuSKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego

19.00 – występ Zespołu Ver Vetustatis z Warszawy – spektakl taneczny „Królewskie Słabości

19.45 – występ Zespołu Tańca Dawnego UWr – spektakl taneczny „Śpiąca Królewna

20.30 – zakończenie pierwszego dnia Dni Kultury Dawnej 2018

 

21 kwietnia – sobota

17. 30 – rozpoczęcie drugiego dnia Dni Kultury Dawnej 2018

17.35 – wykład „Od zapisu do praktyki – skąd wiadomo, jak tańczono w okresie baroku” – Zespół Tańca Dawnego UWr

17.55 – wykład „Rozrywki na polskich dworach królewskich epoki nowożytnej – zabawa czy element gry politycznej” – Doktoranckie Koło Naukowe Historyków Nowożytności im J. Leszczyńskiego

18.45 – występ Zespołu Pawanilia  z Warszawy – spektakl taneczny „Zaplątana w myślach

19.30 – występ Zespołu Tańca Dawnego UWr  spektakl taneczny „Mikromegas

20.30 – zakończenie drugiej edycji Dni Kultury Dawnej

 

(Program może ulec zmianie – warto śledzić informacje organizatorów).

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym Dni Kultury Dawnej.

 
2018-04-08

Źródło: informacje organizatorów« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI