home

Numer 1-2, 2019


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Dni Kultury Dawnej na Uniwersytecie Wrocławskim

20 i 21 kwietnia 2018 r. w Oratorium Marianum  na Uniwersytecie Wrocławskim odbędą się Dni Kultury Dawnej, wspólna inicjatywa Zespołu Tańca Dawnego UWr, SKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego oraz SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury UWr. Organizatorzy zapewniają interdyscyplinarne podejście do szeroko pojętej kultury dawnej. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prelekcji, obejrzeć występy muzyczne i taneczne. Jest to już druga edycja wydarzenia, na które wstęp jest wolny.

 
Szczegółowy program:

 

20 kwietnia – piątek

17.30 – otwarcie Dni Kultury Dawnej 2018

17.45 – wykład „Obraz jako źródło do badań nad historią ubioru – analiza kostiumologiczna wybranych przykładów malarstwa barokowego  KN Studentów Historii Sztuki UWr

18.05 – wykład „Od zapisu do praktyki – skąd wiadomo, jak tańczono w okresie renesansu” – Zespół Tańca Dawnego UWr

18.25 – wykład „Dzisiaj baking i konturowanie, a co było kiedyś? Historia makijażu od XVI do XVIII wiekuSKN Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego

19.00 – występ Zespołu Ver Vetustatis z Warszawy – spektakl taneczny „Królewskie Słabości

19.45 – występ Zespołu Tańca Dawnego UWr – spektakl taneczny „Śpiąca Królewna

20.30 – zakończenie pierwszego dnia Dni Kultury Dawnej 2018

 

21 kwietnia – sobota

17. 30 – rozpoczęcie drugiego dnia Dni Kultury Dawnej 2018

17.35 – wykład „Od zapisu do praktyki – skąd wiadomo, jak tańczono w okresie baroku” – Zespół Tańca Dawnego UWr

17.55 – wykład „Rozrywki na polskich dworach królewskich epoki nowożytnej – zabawa czy element gry politycznej” – Doktoranckie Koło Naukowe Historyków Nowożytności im J. Leszczyńskiego

18.45 – występ Zespołu Pawanilia  z Warszawy – spektakl taneczny „Zaplątana w myślach

19.30 – występ Zespołu Tańca Dawnego UWr  spektakl taneczny „Mikromegas

20.30 – zakończenie drugiej edycji Dni Kultury Dawnej

 

(Program może ulec zmianie – warto śledzić informacje organizatorów).

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym Dni Kultury Dawnej.

 
2018-04-08

Źródło: informacje organizatorów« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI