home

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Spotkania Konserwatorskie – Sztuka Konserwacji 2018”

Od 7 do 25 kwietnia 2018 r. w Domu Artysty Plastyka przy ulicy Mazowieckiej w Warszawie można oglądać wystawę „Warszawskie dzieła konserwatorskie zrealizowane w latach 2002-2015” przygotowaną przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Sekcję Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jej wernisaż odbędzie się 19 kwietnia o godz. 18.00, w ramach „Spotkań Konserwatorskich – Sztuka Konserwacji 2018”.


„Sztuka Konserwacji” – 22. już edycja tych spotkań – odbywać się będzie w dniach 18-20 kwietnia. Uroczyste otwarcie nastąpi w gmachu głównym Biblioteki Narodowej; przez kolejne dwa dni wystąpienia oraz prezentacje konserwatorskie będą miały miejsce w Centrum Kreatywności na Pradze, w Domu Artysty Plastyka oraz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Arsenale Warszawskim.


Szczegółowy program do pobrania tutaj. Więcej informacji można także znaleźć na stronie Okręgu Warszawskiego ZPAP.

Wydarzenie jest tak przygotowywane, aby wszyscy zainteresowani konserwacją obiektów zabytkowych mogli poszerzyć zasoby swojej wiedzy o najaktualniejsze informacje. Skierowane jest do wszystkich osób zajmujących się ochroną oraz ratowaniem dóbr kultury, począwszy od miłośników zabytków, poprzez służby konserwatorskie, aż po wykonawców dzieł konserwatorskich.


„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wydarzenia.


Źródło: informacje organizatora« powrót


„Józef Brandt 1841–1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 22 czerwca do 30 września 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokazywana pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku Józefa Brandta. Obejmie ona około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogaci próba rekonstrukcji niezwykle oryginalnej, „wschodniej” pracowni Brandta w Monachium, w której artysta zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy.

czytaj więcej


„Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety” na Zamku Królewskim w Warszawie

Od 9 czerwca do 9 września 2018 r. w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę portretów Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Pretekstem była przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci artysty. Na wystawie pokazano 44 dzieła mistrza, reprezentujące cały chronologiczny przekrój jego portretowego oeuvre. Niektóre z nich nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI