home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Uroczysta prezentacja mebli w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

10 maja 2018 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dokonano prezentacji utraconych podczas drugiej wojny światowej mebli: francuskiego damskiego biurka rokokowego i barokowego kabinetu rzymskiego. Obydwa meble są fascynujące ze względu na swoją formę, pochodzenie oraz historię; dziś ponownie zdobią pałacowe wnętrza. W uroczystości ich prezentacji wzięli udział przedstawiciele MKiDN, m.in. Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

 Biurko damskie, widok ogólny, fot. Zbigniew Reszka


Francuskie biurko z opuszczanym pulpitem zostało wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacques’a Dubois. Dzieła tego artysty są ozdobą najsłynniejszych europejskich kolekcji. Mebel ten reprezentuje rozpowszechnioną w Europie w XVIII w. modę na sztukę Dalekiego Wschodu. Biurko wykonano zgodnie z estetyką rokoka – konstrukcja jest smukła, lekka i fantazyjnie pofalowana we wszystkich niemal płaszczyznach. Powierzchnię korpusu ozdobiono orientalną dekoracją lakową użytą wtórnie – zdjętą prawdopodobnie z więcej niż jednego mebla. Umiejętność dobrania i odpowiedniego dopasowania elementów orientalnej dekoracji do swobodnej, rozedrganej formy mebla świadczy o wielkim kunszcie warsztatowym twórcy, tym bardziej że grubość lakowej okładziny w niektórych miejscach daje się ocenić na zaledwie ok. 1 mm.

 Biurko damskie z otwartą klapą, fot. Zbigniew Reszka


Pod koniec 2014 r. przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie poinformowali Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o zidentyfikowaniu tego mebla jako pochodzącego z historycznej kolekcji wilanowskiej. W 2016 r., po potwierdzeniu statusu zabytku jako utraconego w wyniku drugiej wojny światowej, MKiDN sprowadziło go do Polski. Zespół wilanowskich konserwatorów przeprowadził jego gruntowną konserwację ze środków Skarbu Państwa.

 Kabinet Jana III, fot. Agnieszka Indyk


Kabinet został wykonany ok. 1669–1675 r. w warsztacie rzymskiego artysty Giacoma Hermana. Mebel został przekazany królowi Janowi III przez papieża Innocentego XI w podziękowaniu za zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Po śmierci króla kabinet powierzono kapucynom w Warszawie, a następnie trafił on do kaplicy Loretańskiej w  klasztornym kościele kapucynów w Krakowie, gdzie był używany jako tabernakulum. Po prawie 350 latach od powstania zabytek wymagał gruntownej konserwacji i restauracji, którą przeprowadził zespół konserwatorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przystosowanie go do funkcji sakralnych pociągnęło za sobą przebudowę kabinetu – aby zrekonstruować jego oryginalną formę, wilanowscy specjaliści udali się do Danii, gdzie znajdują się dwa bliźniacze meble, dzięki czemu udało im się odtworzyć pierwotną formę wilanowskiego kabinetu. Obecnie stanowi on bezcenny przykład oryginalnego wyposażenia pałacu wilanowskiego z czasów króla Jana III.

 

2018-05-10

Źródło: informacja prasowa« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI