home

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Uroczysta prezentacja mebli w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

10 maja 2018 r. w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie dokonano prezentacji utraconych podczas drugiej wojny światowej mebli: francuskiego damskiego biurka rokokowego i barokowego kabinetu rzymskiego. Obydwa meble są fascynujące ze względu na swoją formę, pochodzenie oraz historię; dziś ponownie zdobią pałacowe wnętrza. W uroczystości ich prezentacji wzięli udział przedstawiciele MKiDN, m.in. Jacek Miler, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

 Biurko damskie, widok ogólny, fot. Zbigniew Reszka


Francuskie biurko z opuszczanym pulpitem zostało wykonane ok. 1745 r. w Paryżu przez wybitnego ebenistę Jacques’a Dubois. Dzieła tego artysty są ozdobą najsłynniejszych europejskich kolekcji. Mebel ten reprezentuje rozpowszechnioną w Europie w XVIII w. modę na sztukę Dalekiego Wschodu. Biurko wykonano zgodnie z estetyką rokoka – konstrukcja jest smukła, lekka i fantazyjnie pofalowana we wszystkich niemal płaszczyznach. Powierzchnię korpusu ozdobiono orientalną dekoracją lakową użytą wtórnie – zdjętą prawdopodobnie z więcej niż jednego mebla. Umiejętność dobrania i odpowiedniego dopasowania elementów orientalnej dekoracji do swobodnej, rozedrganej formy mebla świadczy o wielkim kunszcie warsztatowym twórcy, tym bardziej że grubość lakowej okładziny w niektórych miejscach daje się ocenić na zaledwie ok. 1 mm.

 Biurko damskie z otwartą klapą, fot. Zbigniew Reszka


Pod koniec 2014 r. przedstawiciele Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie poinformowali Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o zidentyfikowaniu tego mebla jako pochodzącego z historycznej kolekcji wilanowskiej. W 2016 r., po potwierdzeniu statusu zabytku jako utraconego w wyniku drugiej wojny światowej, MKiDN sprowadziło go do Polski. Zespół wilanowskich konserwatorów przeprowadził jego gruntowną konserwację ze środków Skarbu Państwa.

 Kabinet Jana III, fot. Agnieszka Indyk


Kabinet został wykonany ok. 1669–1675 r. w warsztacie rzymskiego artysty Giacoma Hermana. Mebel został przekazany królowi Janowi III przez papieża Innocentego XI w podziękowaniu za zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Po śmierci króla kabinet powierzono kapucynom w Warszawie, a następnie trafił on do kaplicy Loretańskiej w  klasztornym kościele kapucynów w Krakowie, gdzie był używany jako tabernakulum. Po prawie 350 latach od powstania zabytek wymagał gruntownej konserwacji i restauracji, którą przeprowadził zespół konserwatorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przystosowanie go do funkcji sakralnych pociągnęło za sobą przebudowę kabinetu – aby zrekonstruować jego oryginalną formę, wilanowscy specjaliści udali się do Danii, gdzie znajdują się dwa bliźniacze meble, dzięki czemu udało im się odtworzyć pierwotną formę wilanowskiego kabinetu. Obecnie stanowi on bezcenny przykład oryginalnego wyposażenia pałacu wilanowskiego z czasów króla Jana III.

 

2018-05-10

Źródło: informacja prasowa« powrót


6. międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni. Architektura XX w. – badania i popularyzacja”

W dniach 24-26 maja 2018 r. w Gdyni odbędzie się szósta międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”. Jej tematyka koncentrować się będzie na badaniach i popularyzacji architektury modernistycznej.

czytaj więcej


Wystawa szkła patriotycznego „Żyj, słodka nadziejo!”

Dwanaście rytowanych i szlifowanych pucharów oraz szklanic z dekoracją o tematyce patriotycznej – pamiątek walk Polaków o niepodległość – prezentuje do 3 czerwca 2018 r. Muzeum Narodowe we Wrocławiu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI