home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej”

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza w dniach 27 maja – 19 sierpnia 2018 r. na wystawę  „Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej” poświęconą kreacji muzealnej tej postaci w ramach obchodów 125-lecia ustanowienia Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie. Właśnie to muzeum jest sukcesorem wielkiego dzieła Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Zamek w Gołuchowie (oddział MNP) jest jednym z najpiękniejszych polskich zabytków, chętnie odwiedzanym nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale również z powodu wyśmienitej kolekcji dzieł sztuki w jego wnętrzach.

 

Przy okazji przygotowywania wystawy dokonano niezwykle ciekawego odkrycia: pod portretem zakupionym przez Działyńską jako wizerunek Mikołaja Kopernika konserwatorzy rozpoznali malowaną na desce w XVI, a może nawet XV w. podobiznę słynnego florenckiego polityka, mecenasa i humanisty Lorenza de' Medici (Wawrzyńca Wspaniałego,1449-1492). Kulisy odkrycia i historię XIX-wiecznego fałszerstwa można oglądać na specjalnie przygotowanym filmie.

Matylda Melaniewska, „Portret Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej”, 1915, Muzeum Narodowe w Poznaniu, fot. Adam Cieślawski

 

Celem wystawy jubileuszowej jest przedstawienie kolekcji zgromadzonej na zamku w Gołuchowie przez księżną Izabelę z Czartoryskich Działyńską – jedną z najwybitniejszych kolekcjonerek drugiej połowy XIX w. na ziemiach polskich. Mowa o kolekcji dorównującej rangą największym zbiorom europejskim prezentowanym w ówczesnych muzeach publicznych i rezydencjach prywatnych we Francji, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Kolekcja hrabiny Działyńskiej jest niezwykle różnorodna, znalazły się w niej m.in. zabytki archeologiczne z czasów antycznych, dzieła średniowieczne, emalie, rzeźby drewniane, przykłady malarstwa, grafiki czy sztuki użytkowej.

 
Izabela Działyńska przy drzwiach wejściowych do zamku w Gołuchowie, 1890, fot. Ignacy Krieger

 
Sala Waz Greckich, 1905, fot. Antoni Pawlikowski

 

Pierwsze dokumenty poświadczające nabytki kolekcjonerskie Izabeli, wówczas jeszcze Czartoryskiej, pochodzą z lat 50. XIX w. Z czasem to zamiłowanie przerodziło się w pasję, która towarzyszyła hrabinie Działyńskiej do końca jej życia. Kolekcja, gromadzona początkowo w Hotel Lambert w Paryżu, po zawarciu związku małżeńskiego z Janem Kantym Działyńskim została przeniesiona do zamku w Gołuchowie. Izabela Działyńska zadbała o odpowiednią dla niej oprawę, przystosowując na potrzeby ekspozycji zgromadzonych obiektów kilka pomieszczeń w gołuchowskim zamku (Sala Waz Greckich, Sala Starożytności, Sala Muzealna, Sala Polska). Chcąc zapewnić środki na utrzymanie kolekcji, zabezpieczyć jej trwanie i integralność zbiorów, Działyńska w 1893 r. utworzyła w Gołuchowie ordynację. Dramatyczne losy kolekcji podczas drugiej wojny światowej skutkowały rozproszeniem dzieł, które obecnie przechowywane są w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Muzeum Zamku w Gołuchowie, a także w Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jeszcze w ostatnich latach w muzeach lub w zbiorach prywatnych udało się odnaleźć część obiektów zaginionych podczas wojny; pozostałe nadal traktowane są jako straty wojenne.

 
Zamek w Gołuchowie  nocą

 

Na wystawie jubileuszowej zbiory gołuchowskie przypomniane zostaną niemal 300 zabytkami z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Warszawie i Krakowie oraz z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. MNP organizuje również program wydarzeń towarzyszących. W pierwszy dzień trwania wystawy, tj. 27 maja 2018 r., Muzeum zaprasza publiczność od godziny 14.00. Wstęp na wystawę w tym dniu wyjątkowo będzie wolny. 

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy.


2018-05-24

Źródło: informacja prasowa« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI