home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza w dniach 22 czerwca – 7 października na wystawę „Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”. To prezentacja jednej z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej, która była budowana przez Jacka Łozowskiego przez 50 lat – początkowo z pomocą ojca, następnie samodzielnie i z udziałem małżonki. Zbiór obejmuje kilkaset pozycji, przede wszystkim polskie malarstwo od 2. połowy XIX w. po prace najnowsze.

 
Aleksander Gierymski, „Domy nad wodą”, 1884, węgiel, kreda, papier, 22,7 x 44,5 cm

 

W związku z okrągłą rocznicą rozpoczęcia działalności kolekcjonerskiej przez jej właściciela, kolekcja zostaje zaprezentowana w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie na przykładach dzieł powstałych w okresie Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Będzie tu można zobaczyć m.in. „Rybaka” Leona Wyczółkowskiego (1889), „Żywioły – powietrze” Stanisława Wyspiańskiego (1897), „Japonkę” Wojciecha Weissa (1900), „Korowód dziecięcy” Witolda Wojtkiewicza (1905), „Damę w czarnym kapeluszu” Olgi Boznańskiej (1906), „Pani B. pełznie na brzuchu” Witkacego (1912) czy „Maski” Tadeusza Makowskiego (1929).

 
Stanisław Wyspiański, „Żywioły – powietrze”, 1897, węgiel papier, 71 x 14 cm

 

Artyści, których dzieła znajdą się na wystawie: Olga Boznańska, Sławomir Celiński, Jan Cybis, Ksawery Dunikowski, Eugeniusz Eibisch, Stanisław Eleszkiewicz, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Konrad Krzyżanowski, Tadeusz Kulisiewicz, Henryk Kuna, Konstanty Laszczka, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Louis Marcoussiss, Zygmunt Menkes, Mela Muter, Tymon Niesiołowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Ferdynand Ruszczyc, Efraim i Menasze Seidenbeutel, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański.

 
Tadeusz Makowski „Maski”, 1929, olej płótno, 81 x 100 cm

 

Ze wstępu do katalogu wystawy autorstwa kuratora, Bogusława Deptuły: „Jedną z cech tego zbioru jest fakt, że w jego skład wchodzi kilka dzieł wyjątkowych, ze względu na ich artystyczną klasę, ale i na ich historię. Tak się dzieje na przykład z «Rybakiem» Leona Wyczółkowskiego, na którym widnieje ostentacyjna dedykacja dla krakowskiego pisarza i dramaturga Michała Bałuckiego; prawdziwa rzadkość. Inną dedykację można znaleźć na płótnie Władysława Ślewińskiego darowanym poecie, piewcy gór – Janowi Kasprowiczowi. Te detale potwierdzają autentyczność dzieł, dokumentują ich historię, wzbogacają biografię artystów. Boznańskiej «Portret damy w czarnym kapeluszu» był dwukrotnie nagradzany medalami na wystawach, na których był pokazywany, to też fakt trudny do przecenienia dla kolekcjonera. Znakomity zbiór dzieł Wojciecha Weissa, artysty o nieposkromionym wprost talencie, a wciąż jakby nieco jeszcze niedocenianego, tak jak na to by zasługiwał, był nabywany w większości od spadkobierców malarza. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje «Japonka». Namalowana w Paryżu, niepokoi nieoczywistą, nieidealną anatomią niedorosłej dziewczyny. Obraz niezwykły, intrygujący swą otwartością, a równocześnie tajemniczością. […] Obrazem, który wyróżnia sam kolekcjoner, są «Maski» Tadeusza Makowskiego, powstałe w ostatnim, najdojrzalszym i na pewno najbardziej udanym okresie jego twórczości. Dzieło nabyte zostało w Paryżu, ze spuścizny po marszandzie Makowskiego, Jeanie Aronie. Pozostaje niewątpliwie jednym z najcenniejszych w kolekcji, ale zarazem najbardziej fascynujących dla samego kolekcjonera, który opowiada chętnie o przyciągającym wzrok spojrzeniu oczu laleczek z tego obrazu. […] Świdrujące czarne guziczki. Sam Makowski miał powiedzieć: «Maski! Maski – widzi się je wszędzie w moich obrazach. Dla mnie są to osoby prawdziwe i ta ludzka prawda mnie pasjonuje»”.


Wernisaż odbędzie się 21 czerwca o godz. 19.30.

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy.


Uzupełnienie z dn. 22 czerwca – fotografie z otwarcia wystawy:

Uroczyste otwarcie wystawy, od lewej: Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Grażyna i Jacek Łozowscy, właściciele kolekcji, Bogusław Deptuła, kurator wystawy. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS

Widok wystawy „Żywioły i maski” w PGS. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS

Widok wystawy „Żywioły i maski” w PGS, na pierwszym planie: Xawery Dunikowski, „Madonna”, 1910-11. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS


Od lewej: Stanisław Eleszkiewicz, „Świt w miasteczku”, 1930; Eugeniusz Eisbich, „Dorożki nocą”, 1920. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS


2018-06-08

Źródło: informacja prasowa« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI