home

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Numer 1-2, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza w dniach 22 czerwca – 7 października na wystawę „Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”. To prezentacja jednej z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej, która była budowana przez Jacka Łozowskiego przez 50 lat – początkowo z pomocą ojca, następnie samodzielnie i z udziałem małżonki. Zbiór obejmuje kilkaset pozycji, przede wszystkim polskie malarstwo od 2. połowy XIX w. po prace najnowsze.

 
Aleksander Gierymski, „Domy nad wodą”, 1884, węgiel, kreda, papier, 22,7 x 44,5 cm

 

W związku z okrągłą rocznicą rozpoczęcia działalności kolekcjonerskiej przez jej właściciela, kolekcja zostaje zaprezentowana w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie na przykładach dzieł powstałych w okresie Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Będzie tu można zobaczyć m.in. „Rybaka” Leona Wyczółkowskiego (1889), „Żywioły – powietrze” Stanisława Wyspiańskiego (1897), „Japonkę” Wojciecha Weissa (1900), „Korowód dziecięcy” Witolda Wojtkiewicza (1905), „Damę w czarnym kapeluszu” Olgi Boznańskiej (1906), „Pani B. pełznie na brzuchu” Witkacego (1912) czy „Maski” Tadeusza Makowskiego (1929).

 
Stanisław Wyspiański, „Żywioły – powietrze”, 1897, węgiel papier, 71 x 14 cm

 

Artyści, których dzieła znajdą się na wystawie: Olga Boznańska, Sławomir Celiński, Jan Cybis, Ksawery Dunikowski, Eugeniusz Eibisch, Stanisław Eleszkiewicz, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Konrad Krzyżanowski, Tadeusz Kulisiewicz, Henryk Kuna, Konstanty Laszczka, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Louis Marcoussiss, Zygmunt Menkes, Mela Muter, Tymon Niesiołowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Ferdynand Ruszczyc, Efraim i Menasze Seidenbeutel, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański.

 
Tadeusz Makowski „Maski”, 1929, olej płótno, 81 x 100 cm

 

Ze wstępu do katalogu wystawy autorstwa kuratora, Bogusława Deptuły: „Jedną z cech tego zbioru jest fakt, że w jego skład wchodzi kilka dzieł wyjątkowych, ze względu na ich artystyczną klasę, ale i na ich historię. Tak się dzieje na przykład z «Rybakiem» Leona Wyczółkowskiego, na którym widnieje ostentacyjna dedykacja dla krakowskiego pisarza i dramaturga Michała Bałuckiego; prawdziwa rzadkość. Inną dedykację można znaleźć na płótnie Władysława Ślewińskiego darowanym poecie, piewcy gór – Janowi Kasprowiczowi. Te detale potwierdzają autentyczność dzieł, dokumentują ich historię, wzbogacają biografię artystów. Boznańskiej «Portret damy w czarnym kapeluszu» był dwukrotnie nagradzany medalami na wystawach, na których był pokazywany, to też fakt trudny do przecenienia dla kolekcjonera. Znakomity zbiór dzieł Wojciecha Weissa, artysty o nieposkromionym wprost talencie, a wciąż jakby nieco jeszcze niedocenianego, tak jak na to by zasługiwał, był nabywany w większości od spadkobierców malarza. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje «Japonka». Namalowana w Paryżu, niepokoi nieoczywistą, nieidealną anatomią niedorosłej dziewczyny. Obraz niezwykły, intrygujący swą otwartością, a równocześnie tajemniczością. […] Obrazem, który wyróżnia sam kolekcjoner, są «Maski» Tadeusza Makowskiego, powstałe w ostatnim, najdojrzalszym i na pewno najbardziej udanym okresie jego twórczości. Dzieło nabyte zostało w Paryżu, ze spuścizny po marszandzie Makowskiego, Jeanie Aronie. Pozostaje niewątpliwie jednym z najcenniejszych w kolekcji, ale zarazem najbardziej fascynujących dla samego kolekcjonera, który opowiada chętnie o przyciągającym wzrok spojrzeniu oczu laleczek z tego obrazu. […] Świdrujące czarne guziczki. Sam Makowski miał powiedzieć: «Maski! Maski – widzi się je wszędzie w moich obrazach. Dla mnie są to osoby prawdziwe i ta ludzka prawda mnie pasjonuje»”.


Wernisaż odbędzie się 21 czerwca o godz. 19.30.

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy.


Uzupełnienie z dn. 22 czerwca – fotografie z otwarcia wystawy:

Uroczyste otwarcie wystawy, od lewej: Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Grażyna i Jacek Łozowscy, właściciele kolekcji, Bogusław Deptuła, kurator wystawy. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS

Widok wystawy „Żywioły i maski” w PGS. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS

Widok wystawy „Żywioły i maski” w PGS, na pierwszym planie: Xawery Dunikowski, „Madonna”, 1910-11. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS


Od lewej: Stanisław Eleszkiewicz, „Świt w miasteczku”, 1930; Eugeniusz Eisbich, „Dorożki nocą”, 1920. Fot. Jerzy Bartkowski/Fotobank.pl/PGS


2018-06-08

Źródło: informacja prasowa« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI