home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza w dniach 22 czerwca – 7 października na wystawę „Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”. To prezentacja jednej z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej, która była budowana przez Jacka Łozowskiego przez 50 lat – początkowo z pomocą ojca, następnie samodzielnie i z udziałem małżonki. Zbiór obejmuje kilkaset pozycji, przede wszystkim polskie malarstwo od 2. połowy XIX w. po prace najnowsze.

 
Aleksander Gierymski, „Domy nad wodą”, 1884, węgiel, kreda, papier, 22,7 x 44,5 cm

 

W związku z okrągłą rocznicą rozpoczęcia działalności kolekcjonerskiej przez jej właściciela, kolekcja zostaje zaprezentowana w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie na przykładach dzieł powstałych w okresie Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Będzie tu można zobaczyć m.in. „Rybaka” Leona Wyczółkowskiego (1889), „Żywioły – powietrze” Stanisława Wyspiańskiego (1897), „Japonkę” Wojciecha Weissa (1900), „Korowód dziecięcy” Witolda Wojtkiewicza (1905), „Damę w czarnym kapeluszu” Olgi Boznańskiej (1906), „Pani B. pełznie na brzuchu” Witkacego (1912) czy „Maski” Tadeusza Makowskiego (1929).

 
Stanisław Wyspiański, „Żywioły – powietrze”, 1897, węgiel papier, 71 x 14 cm

 

Artyści, których dzieła znajdą się na wystawie: Olga Boznańska, Sławomir Celiński, Jan Cybis, Ksawery Dunikowski, Eugeniusz Eibisch, Stanisław Eleszkiewicz, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Konrad Krzyżanowski, Tadeusz Kulisiewicz, Henryk Kuna, Konstanty Laszczka, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Louis Marcoussiss, Zygmunt Menkes, Mela Muter, Tymon Niesiołowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Ferdynand Ruszczyc, Efraim i Menasze Seidenbeutel, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański.

 
Tadeusz Makowski „Maski”, 1929, olej płótno, 81 x 100 cm

 

Ze wstępu do katalogu wystawy autorstwa kuratora, Bogusława Deptuły: „Jedną z cech tego zbioru jest fakt, że w jego skład wchodzi kilka dzieł wyjątkowych, ze względu na ich artystyczną klasę, ale i na ich historię. Tak się dzieje na przykład z «Rybakiem» Leona Wyczółkowskiego, na którym widnieje ostentacyjna dedykacja dla krakowskiego pisarza i dramaturga Michała Bałuckiego; prawdziwa rzadkość. Inną dedykację można znaleźć na płótnie Władysława Ślewińskiego darowanym poecie, piewcy gór – Janowi Kasprowiczowi. Te detale potwierdzają autentyczność dzieł, dokumentują ich historię, wzbogacają biografię artystów. Boznańskiej «Portret damy w czarnym kapeluszu» był dwukrotnie nagradzany medalami na wystawach, na których był pokazywany, to też fakt trudny do przecenienia dla kolekcjonera. Znakomity zbiór dzieł Wojciecha Weissa, artysty o nieposkromionym wprost talencie, a wciąż jakby nieco jeszcze niedocenianego, tak jak na to by zasługiwał, był nabywany w większości od spadkobierców malarza. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje «Japonka». Namalowana w Paryżu, niepokoi nieoczywistą, nieidealną anatomią niedorosłej dziewczyny. Obraz niezwykły, intrygujący swą otwartością, a równocześnie tajemniczością. […] Obrazem, który wyróżnia sam kolekcjoner, są «Maski» Tadeusza Makowskiego, powstałe w ostatnim, najdojrzalszym i na pewno najbardziej udanym okresie jego twórczości. Dzieło nabyte zostało w Paryżu, ze spuścizny po marszandzie Makowskiego, Jeanie Aronie. Pozostaje niewątpliwie jednym z najcenniejszych w kolekcji, ale zarazem najbardziej fascynujących dla samego kolekcjonera, który opowiada chętnie o przyciągającym wzrok spojrzeniu oczu laleczek z tego obrazu. […] Świdrujące czarne guziczki. Sam Makowski miał powiedzieć: «Maski! Maski – widzi się je wszędzie w moich obrazach. Dla mnie są to osoby prawdziwe i ta ludzka prawda mnie pasjonuje»”.


Wernisaż odbędzie się 21 czerwca o godz. 19.30.

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wystawy.

2018-06-08

Źródło: informacja prasowa

 « powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI