home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Dar dla Muzeum w Puławach

W przededniu 250. rocznicy śmierci królowej Francji Marii Leszczyńskiej (królowa zmarła 24 czerwca 1768 r. w Wersalu), 18 czerwca 2018 r. w siedzibie Muzeum Czartoryskich w Puławach – działając w imieniu Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku i na prośbę jej prezesa mecenasa Przemysława Jana Blocha – ambasador Bogusław Winid, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz redaktor naczelny „Spotkań z Zabytkami” Wojciech Przybyszewski, przedstawiciel Rady Dyrektorów wymienionej fundacji, przekazali dyrektor puławskiego muzeum Honoracie Mielniczenko skromny, ale mający duże znaczenie emocjonalne i symboliczne dar.


Prezentem dla muzeum jest wydany w Paryżu w 1764 r. u królewskiego wydawcy Jean-Thomasa Herissanta modlitewnik królowej Marii Leszczyńskiej (1703-1768), córki Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej, żony króla Francji Ludwika XV. Książeczka (Missel de Paris, latin-françois, avec Prime, Tierce, Sexte, et les Processions, imprimé par ordre de Monseigneur L’archevêque) zawiera część drugą modlitw przeznaczonych do użytku domowego w kolejnych dniach jesieni i jest oprawiona w czerwoną kozią skórę ze złoconymi tłoczeniami, w tym superekslibrisami królowej na górnej i dolnej okładzinie.

Modlitewnik Marii Leszczyńskiej – górna okładzina oprawy z superekslibrisem królowej. Fot. Przemysław Jan Bloch

Karta tytułowa modlitewnika. Fot. Przemysław Jan Bloch


Podobnych modlitewników w polskich i zagranicznych zbiorach jest więcej. Królowa, znana z pobożności i działalności na rzecz francuskiego stronnictwa katolickiego (parti dévot), zamawiała je nie tylko do swojej biblioteczki, ale także hojnie rozdawała mającym wesprzeć jej religijne zaangażowanie osobistościom. Niektóre z takich bibliofilskich książeczek zachwycają mistrzowską oprawą, niezwykle bogato dekorowaną w stylu Ludwika XV, inne fascynują swoją historią, możliwą do opowiedzenia dzięki znajdującym się na nich znakom własnościowym. Do najcenniejszych takich pamiątek (zaliczanych przez bibliotekarzy i bibliofilów do kategorii rarissima, tj. zbiorów najrzadszych) należą rękopiśmienne modlitewniki królowej, z których jeden wymieniony został w pierwszym drukowanym inwentarzu zbiorów puławskiego muzeum napisanym przez Izabelę Czartoryską (Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach, Warszawa 1828, s. 117 i 119, poz. 1461): „W gabinecie na górze Domu Gotyckiego, wśród książek nabożnych na półkach pod ołtarzykiem mozaikowym, staroświeckiej roboty, rękopism na papierze, XVIII. wieku, in 4to. Heures dediées á la reyne. Książka do nabożeństwa MARII LESZCZYŃSKIEJ, królowej francuzkiej, pisana, z przydaniem obrazków i ozdób przez P. Hergault, Na pięknej oprawie herb francuzki i polski” (obecnie rękopis ten, wym. 23,5 x 16,5 cm,  znajduje się w zbiorach Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie i jest opatrzony sygnaturą: rkps 3018 II).

Uroczystość przekazania daru. Fot. Łukasz Kołodziej

Gratulacje odbiera dyrektor Honorata Mielniczenk. Fot. Łukasz Kołodziej


Egzemplarz przekazany w darze dla Muzeum Czartoryskich w Puławach wyróżnia się tym, że nie jest jedyną pamiątką, która trafiła do Pałacu Czartoryskich z woli darczyńców i była związana z królową Marią Leszczyńską. W tym samym inwentarzu (poza rękopiśmiennym modlitewnikiem żony Ludwika XV) wymienione zostały: „Na stołach [w Pokoju Dolnym znajdują się] – Miednica i nalewka, porcelanowe, MARII LESZCZYŃSKIEJ królowej francuzkiej. Dane przez P[anią Urszulę z Zamoyskich] marszałkową Mniszchową” (s. 31, poz. 301). Niestety, oba te naczynia uznaje się dziś za zaginione.

Tak z nowego nabytku cieszy się młoda kadra Muzeum Czartoryskich w Puławach. Fot. Łukasz Kołodziej


Uroczystość odbyła się w obecności Ewy Wójcik, wiceprezydenta Puław, Jolanty Wróbel, kierownika Wydziału Kultury i Promocji w Urzędzie Miasta Puławy, i pracowników muzeum.


2018-06-19

Źródło: tekst własny« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI