home

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Janusz Wałek (1941-2018)

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu pana Janusza Wałka (1941-2018), znakomitego historyka sztuki związanego z Krakowem, znawcy twórczości Leonarda da Vinci. Jeszcze w kwietniu dzielił się z nami miłą opinią o numerze 3-4, 2018 „Spotkań z Zabytkami”, w którym ukazał się jego artykuł „Umizgi króla i pędzel Leonarda zaletą tego obrazu”, traktujący o słynnej „Damie z gronostajem” i pasji kolekcjonerskiej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej. Tym tekstem chcielibyśmy się z Państwem teraz podzielić – można go pobrać stąd.


A w załączeniu film z serii promującej projekt „Muzeum Utracone”, w którym historyk sztuki opowiada o bodaj najsłynniejszym utraconym obrazie ze zbiorów polskich, jakby właśnie podziwiał go w muzeum.

Jak pisał Janusz Wałek w zakończeniu artykułu dla SzZ:

A wszystko zaczęło się od tego małego białego zwierzątka na rękach dziewczyny, w którym Czartoryska próbowała się dopatrzyć psa (brzydkiego) lub kuny. Naraz dopatrzono się w nim gronostaja. Ale to już zupełnie inna historia”. Szkoda, że nie wysłuchamy jej już więcej w jego wykonaniu.


2018-07-09« powrót


„Józef Brandt 1841–1915” w MNW

Od 22 czerwca do 30 września 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokazywana pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku Józefa Brandta. Obejmie ona około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI