home

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Janusz Wałek (1941-2018)

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu pana Janusza Wałka (1941-2018), znakomitego historyka sztuki związanego z Krakowem, znawcy twórczości Leonarda da Vinci. Jeszcze w kwietniu dzielił się z nami miłą opinią o numerze 3-4, 2018 „Spotkań z Zabytkami”, w którym ukazał się jego artykuł „Umizgi króla i pędzel Leonarda zaletą tego obrazu”, traktujący o słynnej „Damie z gronostajem” i pasji kolekcjonerskiej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej. Tym tekstem chcielibyśmy się z Państwem teraz podzielić – można go pobrać stąd.


A w załączeniu film z serii promującej projekt „Muzeum Utracone”, w którym historyk sztuki opowiada o bodaj najsłynniejszym utraconym obrazie ze zbiorów polskich, jakby właśnie podziwiał go w muzeum.

Jak pisał Janusz Wałek w zakończeniu artykułu dla SzZ:

A wszystko zaczęło się od tego małego białego zwierzątka na rękach dziewczyny, w którym Czartoryska próbowała się dopatrzyć psa (brzydkiego) lub kuny. Naraz dopatrzono się w nim gronostaja. Ale to już zupełnie inna historia”. Szkoda, że nie wysłuchamy jej już więcej w jego wykonaniu.


2018-07-09« powrót


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim. Będą tu też zaprezentowane różnego rodzaju słoneczne zegary przenośne, a także przyrządy służące do ich wykreślania.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI