home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Janusz Wałek (1941-2018)

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu pana Janusza Wałka (1941-2018), znakomitego historyka sztuki związanego z Krakowem, znawcy twórczości Leonarda da Vinci. Jeszcze w kwietniu dzielił się z nami miłą opinią o numerze 3-4, 2018 „Spotkań z Zabytkami”, w którym ukazał się jego artykuł „Umizgi króla i pędzel Leonarda zaletą tego obrazu”, traktujący o słynnej „Damie z gronostajem” i pasji kolekcjonerskiej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej. Tym tekstem chcielibyśmy się z Państwem teraz podzielić – można go pobrać stąd.


A w załączeniu film z serii promującej projekt „Muzeum Utracone”, w którym historyk sztuki opowiada o bodaj najsłynniejszym utraconym obrazie ze zbiorów polskich, jakby właśnie podziwiał go w muzeum.

Jak pisał Janusz Wałek w zakończeniu artykułu dla SzZ:

A wszystko zaczęło się od tego małego białego zwierzątka na rękach dziewczyny, w którym Czartoryska próbowała się dopatrzyć psa (brzydkiego) lub kuny. Naraz dopatrzono się w nim gronostaja. Ale to już zupełnie inna historia”. Szkoda, że nie wysłuchamy jej już więcej w jego wykonaniu.


2018-07-09« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI