home

Numer 1-2, 2019


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego na półmetku – podsumowania i plany

Najważniejsza ogólnoeuropejska kampania na rzecz dziedzictwa kulturowego – Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 – już na półmetku! Sześć miesięcy działań na rzecz promocji wagi i roli dziedzictwa kulturowego w naszym życiu zaowocowało ponad 230 wydarzeniami w całej Polsce, 877 instytucjami zaproszonymi do współpracy, 71 zgłoszeniami na staże i wolontariat, 36 944 odwiedzinami strony www.erdk2018.pl oraz prawie 2000 osób obserwujących profil na Facebooku.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie pełni rolę narodowego koordynatora ERDK 2018 w Polsce, przyznając patronaty imprezom poświęconym dziedzictwu, prowadząc ogólnopolskie akcje promocyjne, ale przede wszystkim aktywizując polskie organizacje i instytucje do realizacji działań wpisujących się w cele i założenia ERDK. Nie zapomina przy tym o realizacji własnych projektów w ramach ERDK 2018.

 
Zainteresowanie patronatem i współpracą pod parasolem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego przeszło oczekiwania koordynatorów. W pierwszej połowie 2018 r. patronat ERDK przyznano już ponad 200 projektom z całej Polski, zarówno projektom małym i krótkim, jak i dużym przedsięwzięciom trwającym kilka tygodni. Do udziału w ERDK zgłaszają się duże i znane instytucje, ale także mniejsze, w tym także organizacje pozarządowe. Projekty przybierają rozmaite formuły, od wystaw przez koncerty do konferencji i festiwali. Pełna lista projektów znajduje się w kalendarium ERDK.


Częścią promocji ERDK 2018 jest atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym, nie zawsze oczywistym aspektom dziedzictwa kulturowego. Pegaz z identyfikacji wizualnej ERDK 2018 w Polsce oraz pięć niezwykłych postaci ERDK 2018 przedstawionych na plakatach pokazują, że bycie człowiekiem nieodmiennie łączy się z kulturą, a dziedzictwo kryje się w nas samych – w naszym stylu życia, sposobie komunikowania się, postrzegania świata. Przyciągające uwagę plakaty autorstwa Krzysztofa Radoszka zostaną wykorzystane w kampanii promującej europejskie dziedzictwo kulturowe poprzez udostępnienie do darmowego wykorzystania i modyfikowania oficjalnych grafik ERDK2018 w ramach akcji „Uwolnić pegaza”.

 

Jako polski koordynator ERDK 2018 Międzynarodowe Centrum Kultury stara się być obecnym na ważnych wydarzeniach, mając na względzie, żeby przekaz o ERDK 2018 – święcie dziedzictwa kulturowego dotarł do jak najszerszej publiczności. Jego przedstawiciele byli m.in. obecni na Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym Programu Erasmus+, Dniu Europy we Wrocławiu, Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach i Nocy Muzeów.


Nadchodzące wydarzenia w ramach ERDK 2018


Druga połowa Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego zapowiada się także bardzo atrakcyjnie. Lato obfituje w festiwale, jarmarki i spotkania poświęcone dziedzictwu. Wrzesień rozpoczną Europejskie Dni Dziedzictwa (8-16.09). Ideą przewodnią tegorocznych EDD jest przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości i ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków i Polek. Obchody EDD to okazja, aby nauczyć się odczytywać w zabytkach – niemych świadkach historii – dzieje tych ludzi i uzmysłowić sobie, jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

 

W dniach 17-19.09 w MCK odbędzie się konferencja „Znak Dziedzictwa Europejskiego: zmiany, wyzwania i perspektywy”, będąca pierwszym tego typu wydarzeniem w Europie, które zajmie się ewaluacją dotychczasowego funkcjonowania tej inicjatywy. Inicjatywy, która wyróżnia obiekty mające wartość europejskiego symbolu i odgrywające znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub budowaniu UE. W Polsce do takich obiektów należą Unia Lubelska, historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 maja oraz cmentarz wojenny Łużna–Pustki.

 

W październiku Goczałkowice-Zdrój zapraszają na trzecią edycję Festiwalu Fotografii Ojczystej, a Politechnika Krakowska na konferencję „Historyczna roślinność miast w kontekście zmieniających się kanonów piękna” (18.10.2018). Listopad zdominują wydarzenia nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten jubileusz uświetni m.in. także w Galerii MCK „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”. Wymienione propozycje to tylko przykłady barwnego spektrum wydarzeń w całej Polsce poświęconych promocji dziedzictwa kulturowego. Więcej znaleźć można w kalendarium.

 

MCK w dalszym ciągu zaprasza do włączenia się w kolejne działania kampanii Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, a także ubiegania się o patronat nad wydarzeniami związanymi z dziedzictwem oraz uczestnictwa w wydarzeniach i projektach.


Wydarzenia Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie na drugą połowę roku:

  • Kwartalnik „Herito”, nr 32 (listopad 2018)


Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2018-07-15

Źródło: informacja prasowa« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI