home

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego na półmetku – podsumowania i plany

Najważniejsza ogólnoeuropejska kampania na rzecz dziedzictwa kulturowego – Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 – już na półmetku! Sześć miesięcy działań na rzecz promocji wagi i roli dziedzictwa kulturowego w naszym życiu zaowocowało ponad 230 wydarzeniami w całej Polsce, 877 instytucjami zaproszonymi do współpracy, 71 zgłoszeniami na staże i wolontariat, 36 944 odwiedzinami strony www.erdk2018.pl oraz prawie 2000 osób obserwujących profil na Facebooku.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie pełni rolę narodowego koordynatora ERDK 2018 w Polsce, przyznając patronaty imprezom poświęconym dziedzictwu, prowadząc ogólnopolskie akcje promocyjne, ale przede wszystkim aktywizując polskie organizacje i instytucje do realizacji działań wpisujących się w cele i założenia ERDK. Nie zapomina przy tym o realizacji własnych projektów w ramach ERDK 2018.

 
Zainteresowanie patronatem i współpracą pod parasolem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego przeszło oczekiwania koordynatorów. W pierwszej połowie 2018 r. patronat ERDK przyznano już ponad 200 projektom z całej Polski, zarówno projektom małym i krótkim, jak i dużym przedsięwzięciom trwającym kilka tygodni. Do udziału w ERDK zgłaszają się duże i znane instytucje, ale także mniejsze, w tym także organizacje pozarządowe. Projekty przybierają rozmaite formuły, od wystaw przez koncerty do konferencji i festiwali. Pełna lista projektów znajduje się w kalendarium ERDK.


Częścią promocji ERDK 2018 jest atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym, nie zawsze oczywistym aspektom dziedzictwa kulturowego. Pegaz z identyfikacji wizualnej ERDK 2018 w Polsce oraz pięć niezwykłych postaci ERDK 2018 przedstawionych na plakatach pokazują, że bycie człowiekiem nieodmiennie łączy się z kulturą, a dziedzictwo kryje się w nas samych – w naszym stylu życia, sposobie komunikowania się, postrzegania świata. Przyciągające uwagę plakaty autorstwa Krzysztofa Radoszka zostaną wykorzystane w kampanii promującej europejskie dziedzictwo kulturowe poprzez udostępnienie do darmowego wykorzystania i modyfikowania oficjalnych grafik ERDK2018 w ramach akcji „Uwolnić pegaza”.

 

Jako polski koordynator ERDK 2018 Międzynarodowe Centrum Kultury stara się być obecnym na ważnych wydarzeniach, mając na względzie, żeby przekaz o ERDK 2018 – święcie dziedzictwa kulturowego dotarł do jak najszerszej publiczności. Jego przedstawiciele byli m.in. obecni na Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym Programu Erasmus+, Dniu Europy we Wrocławiu, Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach i Nocy Muzeów.


Nadchodzące wydarzenia w ramach ERDK 2018


Druga połowa Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego zapowiada się także bardzo atrakcyjnie. Lato obfituje w festiwale, jarmarki i spotkania poświęcone dziedzictwu. Wrzesień rozpoczną Europejskie Dni Dziedzictwa (8-16.09). Ideą przewodnią tegorocznych EDD jest przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości i ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków i Polek. Obchody EDD to okazja, aby nauczyć się odczytywać w zabytkach – niemych świadkach historii – dzieje tych ludzi i uzmysłowić sobie, jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

 

W dniach 17-19.09 w MCK odbędzie się konferencja „Znak Dziedzictwa Europejskiego: zmiany, wyzwania i perspektywy”, będąca pierwszym tego typu wydarzeniem w Europie, które zajmie się ewaluacją dotychczasowego funkcjonowania tej inicjatywy. Inicjatywy, która wyróżnia obiekty mające wartość europejskiego symbolu i odgrywające znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub budowaniu UE. W Polsce do takich obiektów należą Unia Lubelska, historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 maja oraz cmentarz wojenny Łużna–Pustki.

 

W październiku Goczałkowice-Zdrój zapraszają na trzecią edycję Festiwalu Fotografii Ojczystej, a Politechnika Krakowska na konferencję „Historyczna roślinność miast w kontekście zmieniających się kanonów piękna” (18.10.2018). Listopad zdominują wydarzenia nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten jubileusz uświetni m.in. także w Galerii MCK „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”. Wymienione propozycje to tylko przykłady barwnego spektrum wydarzeń w całej Polsce poświęconych promocji dziedzictwa kulturowego. Więcej znaleźć można w kalendarium.

 

MCK w dalszym ciągu zaprasza do włączenia się w kolejne działania kampanii Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, a także ubiegania się o patronat nad wydarzeniami związanymi z dziedzictwem oraz uczestnictwa w wydarzeniach i projektach.


Wydarzenia Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie na drugą połowę roku:

  • Kwartalnik „Herito”, nr 32 (listopad 2018)


Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2018-07-15

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Józef Brandt 1841–1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 22 czerwca do 30 września 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokazywana pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku Józefa Brandta. Obejmie ona około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogaci próba rekonstrukcji niezwykle oryginalnej, „wschodniej” pracowni Brandta w Monachium, w której artysta zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy.

czytaj więcej


„Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety” na Zamku Królewskim w Warszawie

Od 9 czerwca do 9 września 2018 r. w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę portretów Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Pretekstem była przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci artysty. Na wystawie pokazano 44 dzieła mistrza, reprezentujące cały chronologiczny przekrój jego portretowego oeuvre. Niektóre z nich nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI