home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego na półmetku – podsumowania i plany

Najważniejsza ogólnoeuropejska kampania na rzecz dziedzictwa kulturowego – Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 – już na półmetku! Sześć miesięcy działań na rzecz promocji wagi i roli dziedzictwa kulturowego w naszym życiu zaowocowało ponad 230 wydarzeniami w całej Polsce, 877 instytucjami zaproszonymi do współpracy, 71 zgłoszeniami na staże i wolontariat, 36 944 odwiedzinami strony www.erdk2018.pl oraz prawie 2000 osób obserwujących profil na Facebooku.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie pełni rolę narodowego koordynatora ERDK 2018 w Polsce, przyznając patronaty imprezom poświęconym dziedzictwu, prowadząc ogólnopolskie akcje promocyjne, ale przede wszystkim aktywizując polskie organizacje i instytucje do realizacji działań wpisujących się w cele i założenia ERDK. Nie zapomina przy tym o realizacji własnych projektów w ramach ERDK 2018.

 
Zainteresowanie patronatem i współpracą pod parasolem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego przeszło oczekiwania koordynatorów. W pierwszej połowie 2018 r. patronat ERDK przyznano już ponad 200 projektom z całej Polski, zarówno projektom małym i krótkim, jak i dużym przedsięwzięciom trwającym kilka tygodni. Do udziału w ERDK zgłaszają się duże i znane instytucje, ale także mniejsze, w tym także organizacje pozarządowe. Projekty przybierają rozmaite formuły, od wystaw przez koncerty do konferencji i festiwali. Pełna lista projektów znajduje się w kalendarium ERDK.


Częścią promocji ERDK 2018 jest atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym, nie zawsze oczywistym aspektom dziedzictwa kulturowego. Pegaz z identyfikacji wizualnej ERDK 2018 w Polsce oraz pięć niezwykłych postaci ERDK 2018 przedstawionych na plakatach pokazują, że bycie człowiekiem nieodmiennie łączy się z kulturą, a dziedzictwo kryje się w nas samych – w naszym stylu życia, sposobie komunikowania się, postrzegania świata. Przyciągające uwagę plakaty autorstwa Krzysztofa Radoszka zostaną wykorzystane w kampanii promującej europejskie dziedzictwo kulturowe poprzez udostępnienie do darmowego wykorzystania i modyfikowania oficjalnych grafik ERDK2018 w ramach akcji „Uwolnić pegaza”.

 

Jako polski koordynator ERDK 2018 Międzynarodowe Centrum Kultury stara się być obecnym na ważnych wydarzeniach, mając na względzie, żeby przekaz o ERDK 2018 – święcie dziedzictwa kulturowego dotarł do jak najszerszej publiczności. Jego przedstawiciele byli m.in. obecni na Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym Programu Erasmus+, Dniu Europy we Wrocławiu, Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach i Nocy Muzeów.


Nadchodzące wydarzenia w ramach ERDK 2018


Druga połowa Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego zapowiada się także bardzo atrakcyjnie. Lato obfituje w festiwale, jarmarki i spotkania poświęcone dziedzictwu. Wrzesień rozpoczną Europejskie Dni Dziedzictwa (8-16.09). Ideą przewodnią tegorocznych EDD jest przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości i ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków i Polek. Obchody EDD to okazja, aby nauczyć się odczytywać w zabytkach – niemych świadkach historii – dzieje tych ludzi i uzmysłowić sobie, jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

 

W dniach 17-19.09 w MCK odbędzie się konferencja „Znak Dziedzictwa Europejskiego: zmiany, wyzwania i perspektywy”, będąca pierwszym tego typu wydarzeniem w Europie, które zajmie się ewaluacją dotychczasowego funkcjonowania tej inicjatywy. Inicjatywy, która wyróżnia obiekty mające wartość europejskiego symbolu i odgrywające znaczącą rolę w historii i kulturze Europy lub budowaniu UE. W Polsce do takich obiektów należą Unia Lubelska, historyczna Stocznia Gdańska, Konstytucja 3 maja oraz cmentarz wojenny Łużna–Pustki.

 

W październiku Goczałkowice-Zdrój zapraszają na trzecią edycję Festiwalu Fotografii Ojczystej, a Politechnika Krakowska na konferencję „Historyczna roślinność miast w kontekście zmieniających się kanonów piękna” (18.10.2018). Listopad zdominują wydarzenia nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ten jubileusz uświetni m.in. także w Galerii MCK „Architektura niepodległości w Europie Środkowej”. Wymienione propozycje to tylko przykłady barwnego spektrum wydarzeń w całej Polsce poświęconych promocji dziedzictwa kulturowego. Więcej znaleźć można w kalendarium.

 

MCK w dalszym ciągu zaprasza do włączenia się w kolejne działania kampanii Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, a także ubiegania się o patronat nad wydarzeniami związanymi z dziedzictwem oraz uczestnictwa w wydarzeniach i projektach.


Wydarzenia Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie na drugą połowę roku:

  • Kwartalnik „Herito”, nr 32 (listopad 2018)


Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2018-07-15

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI