home

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Juliusz Kossak 1824-1899 | Wojciech Kossak 1856-1942”

W Muzeum Polskim w Rapperswilu, w średniowiecznym zamku górującym nad Jeziorem Zuryskim, prezentowana jest od 21 czerwca do 23 września wystawa „Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856-1942”. Od 27 września do 28 października będzie można ją oglądać w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a w listopadzie i grudniu – w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

 Wystawa pokazuje najważniejsze wątki twórczości Juliusza i Wojciecha Kossaków. Znalazły się tu wyciszone, czerpiące z drobnoszlacheckiej kultury akwarele Juliusza i pełne energii, ekspansywne sceny malowane przez Wojciecha, który szukał zleceniodawców w Berlinie, Wiedniu, Stanach Zjednoczonych, Londynie. Dwa pokolenia artystów – dwa okresy w historii malarstwa – dwie epoki w dziejach Polski. Bliska sobie, a jednocześnie jakże odmienna twórczość ojca i syna. Malarstwo obu Kossaków to głębokie umiłowanie wszystkiego tego, co wiąże się z historią, przyrodą i obyczajowością polską, to podziw dla rodzimej poezji romantycznej i pamięć o potędze Rzeczypospolitej.  A pośród malowanych motywów ten najważniejszy – koń i jego kult jako „towarzysza” polowań, wypraw wojennych i przede wszystkim – symbolu wolności.

 
Juliusz Kossak, „Czterech Kozaków w pochodzie”, 1896, akwarela, papier, Muzeum Narodowe w Szczecinie, fot. G. Solecki, A. Piętak

Juliusz Kossak, „Polowanie stepowe na wilka”, 1883, gwasz, akwarela, papier, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego


Na ekspozycji zaprezentowano 28 prac Juliusza i 32 – Wojciecha; są wśród nich dzieła z Muzeów Narodowych: w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu oraz z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ponadto wystawiono prace użyczone przez kolekcjonerów prywatnych, w tym kilkanaście obrazów ze zbiorów Fundacji PBG Wysogotowo.

 
Wojciech Kossak, „Bitwa pod Stoczkiem”, 1927, olej na płótnie

Wojciech Kossak, „Autoportret z paletą”, 1893, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie


Ekspozycji towarzyszy polsko-niemiecki katalog oraz kilka pamiątkowych gadżetów. Przygotowano karty pracy aktywnego zwiedzania wystawy dla dzieci.

 

Wystawa została zainicjowana i sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich oraz Fundację PBG Wysogotowo. Wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem wystawy i wydawcą katalogu jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Autor scenariusza i kurator – Eliza Ptaszyńska; aranżacja  – Wiesław Szumiński; publikacje towarzyszące wystawie – Bartłomiej Bączkowski

 

2018-07-31

Źródło: informacja organizatora (Muzeum Okręgowe w Suwałkach)« powrót


„Józef Brandt 1841–1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Od 22 czerwca do 30 września 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie pokazywana pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku Józefa Brandta. Obejmie ona około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogaci próba rekonstrukcji niezwykle oryginalnej, „wschodniej” pracowni Brandta w Monachium, w której artysta zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy.

czytaj więcej


„Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety” na Zamku Królewskim w Warszawie

Od 9 czerwca do 9 września 2018 r. w Galerii Wystaw Czasowych Zamku Królewskiego w Warszawie można oglądać wystawę portretów Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta. Pretekstem była przypadająca w tym roku 200. rocznica śmierci artysty. Na wystawie pokazano 44 dzieła mistrza, reprezentujące cały chronologiczny przekrój jego portretowego oeuvre. Niektóre z nich nigdy dotąd nie były pokazywane w Polsce.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu. Istotną jej częścią będzie ukazanie zegarów znajdujących się na terenie Lubelszczyzny, a zwłaszcza tych związanych z osobami astronoma Jana Baranowskiego i jego brata, biskupa lubelskiego Walentego Baranowskiego, oraz ich związków z właścicielem Kozłówki, Konstantym Zamoyskim.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI