home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Juliusz Kossak 1824-1899 | Wojciech Kossak 1856-1942”

W Muzeum Polskim w Rapperswilu, w średniowiecznym zamku górującym nad Jeziorem Zuryskim, prezentowana jest od 21 czerwca do 23 września wystawa „Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856-1942”. Od 27 września do 28 października będzie można ją oglądać w Bibliotece Polskiej w Paryżu, a w listopadzie i grudniu – w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

 Wystawa pokazuje najważniejsze wątki twórczości Juliusza i Wojciecha Kossaków. Znalazły się tu wyciszone, czerpiące z drobnoszlacheckiej kultury akwarele Juliusza i pełne energii, ekspansywne sceny malowane przez Wojciecha, który szukał zleceniodawców w Berlinie, Wiedniu, Stanach Zjednoczonych, Londynie. Dwa pokolenia artystów – dwa okresy w historii malarstwa – dwie epoki w dziejach Polski. Bliska sobie, a jednocześnie jakże odmienna twórczość ojca i syna. Malarstwo obu Kossaków to głębokie umiłowanie wszystkiego tego, co wiąże się z historią, przyrodą i obyczajowością polską, to podziw dla rodzimej poezji romantycznej i pamięć o potędze Rzeczypospolitej.  A pośród malowanych motywów ten najważniejszy – koń i jego kult jako „towarzysza” polowań, wypraw wojennych i przede wszystkim – symbolu wolności.

 
Juliusz Kossak, „Czterech Kozaków w pochodzie”, 1896, akwarela, papier, Muzeum Narodowe w Szczecinie, fot. G. Solecki, A. Piętak

Juliusz Kossak, „Polowanie stepowe na wilka”, 1883, gwasz, akwarela, papier, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego


Na ekspozycji zaprezentowano 28 prac Juliusza i 32 – Wojciecha; są wśród nich dzieła z Muzeów Narodowych: w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu oraz z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Ponadto wystawiono prace użyczone przez kolekcjonerów prywatnych, w tym kilkanaście obrazów ze zbiorów Fundacji PBG Wysogotowo.

 
Wojciech Kossak, „Bitwa pod Stoczkiem”, 1927, olej na płótnie

Wojciech Kossak, „Autoportret z paletą”, 1893, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie


Ekspozycji towarzyszy polsko-niemiecki katalog oraz kilka pamiątkowych gadżetów. Przygotowano karty pracy aktywnego zwiedzania wystawy dla dzieci.

 

Wystawa została zainicjowana i sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich oraz Fundację PBG Wysogotowo. Wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorem wystawy i wydawcą katalogu jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Autor scenariusza i kurator – Eliza Ptaszyńska; aranżacja  – Wiesław Szumiński; publikacje towarzyszące wystawie – Bartłomiej Bączkowski

 

2018-07-31

Źródło: informacja organizatora (Muzeum Okręgowe w Suwałkach)« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI