home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Akademia Opiekunów Dziedzictwa

Fundacja Hereditas zaprasza do udziału w II edycji projektu Akademia Opiekunów Dziedzictwa (wrzesień-październik 2018), w ramach którego uczestnicy będą dokumentować detal architektoniczny kamienic z warszawskiej Pragi. Wykłady i warsztaty poprowadzą Piotr Grzegorz Mądrach (konserwator zabytków) i Jarosław Zieliński (varsavianista).

Sztukaterie w mieszkaniu, kamienica, ul. Targowa 84, fot. Anna Szwałkiewicz, 2017


Dzięki udziałowi wolontariuszy zinwentaryzowane podczas AOD obiekty poszerzą bazę detalu architektonicznego zabytek.co/detal, utworzoną w ramach I edycji projektu.


Warsztaty trwają 8 dni, po 8 godzin dziennie. Organizatorzy zapewniają obiad. Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy. Po zapoznaniu się z załączonym harmonogramem należy zadeklarować udział w wybranej grupie.


HARMONOGRAM DO POBRANIA


Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa. Partnerami projektu są Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Praga-Północ i Polska Izba Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki.


Zapisy i szczegółowe informacje:
Fundacja Hereditas
ul. Marszałkowska 58 lok. 24
00-545 Warszawa
tel. 022 891 01 62, 501 175 578
www.fundacja-hereditas.pl« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców, gdyż na co dzień przechowywanych w niewielkich śląskich świątyniach.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI