home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

IV Międzynarodowy Kongres „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej”

W dniach 3-5 października 2018 r. do Rzeszowa i Jarosławia zjedzie się ponad setka badaczy historii, historii sztuki, archiwistów, inwentaryzatorów zabytków, językoznawców, muzealników, konserwatorów sztuki i archeologów, by wziąć udział w IV Międzynarodowym Kongresie Naukowym.


Kongres pt. „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” odbywa się co trzy lata. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2009 r. w Białymstoku. Organizatorami są Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA i Marszałek Województwa Podkarpackiego. Ponad 120 badaczy z Polski i z zagranicy (Białoruś, Szwecja, Rosja, Łotwa, Litwa, Ukraina) dyskutować będzie o badaniach nad dziedzictwem rozproszonym dawnej Rzeczypospolitej.

 

IV Międzynarodowy Kongres Naukowy rozpocznie się 2 października 2018 r. o godz. 9.00 w sali Słowacki Hotelu Grand Boutique w Rzeszowie. Obradom mogą się przysłuchiwać wszyscy zainteresowani. Zapraszamy do pobrania PROGRAMU.

 
2018-09-20

Źródło: informacja organizatora« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Cień czasu”: wystawa wokół zegarów słonecznych w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wystawa przygotowana w wyniku badań nad zegarem słonecznym stojącym na dziedzińcu pałacowym w Kozłówce ma przybliżyć zwiedzającym historię oraz różnorodność tego typu najstarszych przyrządów pomiaru czasu.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI