home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika”

W dniach 18 października – 25 listopada 2018 r. Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury (Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa) będzie prezentować wystawę poświęconą nigdy niezrealizowanemu, choć bardzo pozytywnie odbieranemu projektowi pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa Ivana Meštrovicia.


Trzy dni po śmierci Józefa Piłsudskiego, 12 maja 1935 r., zawiązał się Stołeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka. Na lokalizację warszawskiego monumentu wybrano plac Na Rozdrożu. 1 lutego 1936 r. rozpisano otwarty konkurs, do którego mogli przystąpić tylko polscy artyści. W jego warunkach podano, że pomnik ma być monumentalny, ma przedstawiać Marszałka jako zwycięskiego wodza i twórcę wolnej Polski, ma być wyrazem chwały, siły i zwycięstwa. Niestety pomimo licznie zgłoszonych projektów nie wyłoniono zwycięzcy. Postanowiono rozpisać drugi konkurs, ale już nie w formule otwartej – zaproszono do niego wybranych rzeźbiarzy z Polski i z zagranicy.  Jury zwróciło się z propozycją do najlepszych jego zdaniem współczesnych rzeźbiarzy, m.in. do Xawerego Dunikowskiego, Henryka Kuny, Jana Szczepkowskiego, Gustava Vigelanda, Aristide’a Maillola i Ivana Meštrovicia. Pomysł ostatniego z wymienionych artystów, chorwackiego rzeźbiarza, ucznia Rodina, autora wielu monumentalnych realizacji w Europie i w Stanach Zjednoczonych – konny pomnik Marszałka na tle łuku triumfalnego – pokazany został w sierpniu 1939 r. w gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie zyskał pozytywne opinie jury, które wyraziło chęć dalszej pracy z artystą. Niestety zamierzenie to przerwała wojna; pomnik Ivana Meštrovicia nigdy w Warszawie nie stanął.

Wystawa „Ivan Meštrović / Józef Piłsudski. Historia jednego pomnika” organizowana w Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury dzięki zachowanym rysunkom, projektom oraz archiwalnym fotografiom opowie historię pomnika. Dodatkowo można będzie podziwiać gipsowy model, który w lipcu 1939 r. Ivan Meštrović przysłał z Zagrzebia do Warszawy. W trakcie prac nad wystawą udało się odnaleźć w zbiorach archiwalnych Muzeum Narodowego w Warszawie dokumentację fotograficzną oraz rysunki związane z zamierzeniami twórczymi artysty. Ekspozycja realizowana jest w ramach „Programu Wieloletniego Niepodległa” i dopisuje kolejny rozdział do projektu badawczego zainicjowanego przez Królikarnię, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego poświęconego rzeźbie monumentalnej w Europie Środkowo-Wschodniej.


Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.


2018-10-13

Źródło: informacja prasowa« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców, gdyż na co dzień przechowywanych w niewielkich śląskich świątyniach.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI