home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta (zob. „Spotkania z Zabytkami”, nr 7-8, 2018, s. 58-63) od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty. Obejmuje około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogacają dwie gromadzone przez Brandta kolekcje: zamawianych, a także wykonywanych przez niego samego fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów.

 
Józef Brandt, „Strzelanie z łuku”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Sławomir Obst


Wystawę otwiera zbiór obrazów olejnych z lat 70. i początku 80. XIX w., najlepszego okresu w malarskiej twórczości artysty. Były to także najbardziej owocne lata całego monachijskiego środowiska polskich artystów, z centralną w nim pozycją i rolą Brandta. „Tabor – powrót spod Wiednia” oraz „Czarniecki pod Koldyngą”, namalowane odpowiednio w 1869 i 1870 r., przyniosły Brandtowi satysfakcję sprzedaży do wspaniałych kolekcji sztuki.

 
Józef Brandt, „Jeździec”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Sławomir Obst


Wybrany jako wizualny znak wystawy obraz z poznańskiej kolekcji „Pojmanie na arkan”, zbieżny w wizji z sienkiewiczowską Trylogią, należy do zespołu tematycznego poświęconego mniejszym epizodom siedemnastowiecznych wojen na kresach: konnym utarczkom. Epatuje brutalnością treści, brawurą ruchu i poszukiwaniem nowych perspektywicznych ujęć.

 
Józef Brandt, „Pojmanie na arkan”, 1881, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Adam Cieślawski


Wystawa jest także wspaniałą okazją do przypomnienia malarstwa Józefa Brandta – jako ilustratora potęgi dawnej Rzeczypospolitej, w kontekście jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Kuratorką poznańskiej ekspozycji jest Maria Gołąb.


2018-10-20

Źródło: informacja organizatora« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców, gdyż na co dzień przechowywanych w niewielkich śląskich świątyniach.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI