home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta (zob. „Spotkania z Zabytkami”, nr 7-8, 2018, s. 58-63) od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty. Obejmuje około 300 dzieł – obrazów olejnych, akwarel, studiów i rysunków reprezentatywnych dla kolejnych okresów twórczości malarza. Ekspozycję wzbogacają dwie gromadzone przez Brandta kolekcje: zamawianych, a także wykonywanych przez niego samego fotografii oraz zbiór militariów, przedmiotów sztuki zdobniczej i instrumentów.

 
Józef Brandt, „Strzelanie z łuku”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Sławomir Obst


Wystawę otwiera zbiór obrazów olejnych z lat 70. i początku 80. XIX w., najlepszego okresu w malarskiej twórczości artysty. Były to także najbardziej owocne lata całego monachijskiego środowiska polskich artystów, z centralną w nim pozycją i rolą Brandta. „Tabor – powrót spod Wiednia” oraz „Czarniecki pod Koldyngą”, namalowane odpowiednio w 1869 i 1870 r., przyniosły Brandtowi satysfakcję sprzedaży do wspaniałych kolekcji sztuki.

 
Józef Brandt, „Jeździec”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Sławomir Obst


Wybrany jako wizualny znak wystawy obraz z poznańskiej kolekcji „Pojmanie na arkan”, zbieżny w wizji z sienkiewiczowską Trylogią, należy do zespołu tematycznego poświęconego mniejszym epizodom siedemnastowiecznych wojen na kresach: konnym utarczkom. Epatuje brutalnością treści, brawurą ruchu i poszukiwaniem nowych perspektywicznych ujęć.

 
Józef Brandt, „Pojmanie na arkan”, 1881, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, fot. Adam Cieślawski


Wystawa jest także wspaniałą okazją do przypomnienia malarstwa Józefa Brandta – jako ilustratora potęgi dawnej Rzeczypospolitej, w kontekście jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Kuratorką poznańskiej ekspozycji jest Maria Gołąb.


2018-10-20

Źródło: informacja organizatora« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI