home

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Siemiradzki i międzynarodowe środowisko artystyczne w Rzymie – konferencja

Z okazji 175. rocznicy urodzin Henryka Siemiradzkiego, która przypadała 24 października 2018 r., Stacja Naukowa PAN, Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata oraz Instytut POLONIKA organizują w dniach 8-9 listopada 2018 r. międzynarodową konferencję naukową „Henryk Siemiradzki and the international artistic milieu in Rome”. Konferencja będzie okazją do spotkania największych autorytetów naukowych z całego świata, a tematem ich spotkania – życie i twórczość Henryka Siemiradzkiego.


PROGRAM KONFERENCJI


Szczególnie istotnym elementem twórczości Siemiradzkiego będzie międzynarodowy wymiar jego aktywności artystycznej, a w szczególności jego kontakty z kolonią artystów w Rzymie końca XIX w. Od początku swego pobytu Siemiradzki prowadził bowiem otwartą pracownię najpierw na via Margutta 5, a następnie, w 1882 r., wybudował i udostępnił publiczności swą willę-pracownię przy via Gaeta 1. W jego atelier zbierali się najważniejsi artyści ówczesnego Rzymu – Lawrence Alma-Tadema, Hans Makart czy Mark Antokolski. Wśród bywalców znalazły się również koronowane głowy, m.in. królowa Małgorzata Sabaudzka czy wielki książę Włodzimierz Romanow, a także inne sławy, jak Henryk Sienkiewicz i Ignacy Paderewski.

Henryk Siemiradzki, „Pochodnie Nerona”, 1876, zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie


Konferencja ma przywrócić akademickie malarstwo Siemiradzkiego międzynarodowemu kontekstowi, skonfrontować malarza z takimi postaciami jak Alma-Tadema, Frederic Leighton i Alexander Wágner. O wzajemnych relacjach Siemiradzkiego z nimi będą mówić znawcy ich twórczości z całego świata: prof. Jerzy Malinowski (kierownik projektu katalogu dzieł wszystkich Siemiradzkiego), prof. Petra ten-Doesschate Chu (Seton Hall University, New Jersey), prof. Tatyana Karpova (dyrektor Galerii Tretiakowskiej w Moskwie), prof. Maria Poprzęcka (Uniwersytet Warszawski), Javier Barón Thaidigsmann (Museo Nacional del Prado), prof. Jerzy Miziołek (Uniwersytet Warszawski), prof. Leonee Ormond (King’s College, London), Pavel Klimov (Muzeum Rosyjskie w Petersburgu).


Konferencja jest częścią grantu finansowanego przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, którego końcowym efektem będzie katalog dzieł wszystkich Henryka Siemiradzkiego.


2018-11-07

Źródło: informacja prasowa« powrót


Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Przygotowywaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę monograficzną Józefa Brandta od 28 października br. do 6 stycznia 2019 r. można oglądać, w nowej odsłonie, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przypomnijmy, że jest to pierwsza w historii polskiego muzealnictwa tak szeroko zakrojona prezentacja dorobku artysty.

czytaj więcej


„Migracje. Sztuka późnogotycka na Śląsku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa, którą będzie można oglądać w MNWr w dniach 9 października – 30 grudnia 2018 r., jest doniosłym wydarzeniem w powojennej historii wrocławskiego muzealnictwa – po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej, a nawet od czasu swojego powstania, powracają do Wrocławia i na Śląsk arcydzieła sztuki średniowiecznej znajdujące się obecnie w kolekcjach polskich. Muzeum zaprezentuje też kilka monumentalnych i artystycznie imponujących dzieł malarskich i rzeźbiarskich trudno dostępnych nawet dla znawców, gdyż na co dzień przechowywanych w niewielkich śląskich świątyniach.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI