home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konferencja naukowa dokumentująca inwentaryzację obiektów zabytkowych na terenie RDLP w Krośnie

30 listopada 2018 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się konferencja naukowa „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego – archeologicznego na wybranych obszarach RDLP w Krośnie 2017-2018”. Celem konferencji jest zaprezentowanie i podsumowanie dotychczasowych wyników prac badawczych w trwającym projekcie oraz zainicjowanie dyskusji nad tytułowymi zagadnieniami.

 

Informacje o miejscu, komitecie organizacyjnym i rejestracji są dostępne na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. Termin nadsyłania zgłoszeń mailowo: do dnia 23.11.2018 r. (w tytule ZGŁOSZENIE UCZESTNICTWA – SŁUCHACZ) na adres: krosno@fundacja-hereditas.pl.

 

Program konferencji (należy wcisnąć prawy klawisz myszy i polecenie „Pokaż obraz”, aby powiększyć):
Badania w ramach projektu „Ocena stanu różnorodności biologicznej w wybranych nadleśnictwach RDLP Krosno na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych – kontynuacja”, zadanie „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” prowadzone są na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w ramach Konsorcjum utworzonego z m.in. Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym (lider) oraz Fundacji Hereditas z Warszawy i fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, przy współpracy z zespołem specjalistów spoza tych instytucji. Jest to pierwszy tego typu projekt badawczy w Polsce, w sposób wielkoobszarowy, nowatorski i nowoczesny badający tereny zalesione na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Krosno. Opiera się on głównie na analizie i weryfikacji danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego – LiDAR. W trakcie prac interdyscyplinarny zespół naukowców (specjalizujących się w takich dyscyplinach jak archeologia, historia, leśnictwo czy geomatyka) dokonał rozpoznania i inwentaryzacji obiektów zabytkowych. Mowa tutaj m.in. o reliktach dawnego osadnictwa, związanych z istniejącymi (w wielu sytuacjach do II wojny światowej) zabudowaniami i obszarami prowadzenia gospodarki rolnej, czy o pozostałościach licznie występujących na tym terenie fortyfikacji polowych.

 

Konferencja dotyczy inicjatywy, która jest kontynuacją prac zainicjowanych na terenie Polski południowo-wschodniej (przede wszystkim województwo podkarpackie) w 2016 r., jakie były pierwszym tego typu przedsięwzięciem w historii archeologii polskiej, a zarazem w historii Lasów Państwowych. Inicjatywa obejmuje szerokopłaszczyznowe, wielkoobszarowe działania związane z rozpoznaniem, inwentaryzacją i ochroną dziedzictwa kulturowego, wpisując się w szereg działań wspierających system ochrony zabytków w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, że w projekcie wykorzystywane są w znacznym zakresie rozwiązania nieinwazyjne, w tym nowoczesne technologie i analiza danych, a zarazem rzadko stosowane zasoby archiwalne.

2018-11-10

Źródło: informacja organizatora« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI