home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

 

Do udziału zaproszeni są reprezentanci różnych dyscyplin naukowych, m.in. historycy sztuki, literatury, teatru, filozofii i archiwiści. Propozycje tematów wraz z abstraktem planowanego wystąpienia należy przesłać do 10 kwietnia 2019 r. na adres: kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i akceptacji tematu nastąpi najpóźniej 15 kwietnia 2019 r. Przewidywany czas wystąpienia: do 20 min. Planowane jest wydanie monografii pokonferencyjnej.

 

Miejsce konferencji: Pałac Czartoryskich w Puławach, ul. Czartoryskich 8. Udział w konferencji jest bezpłatny. Koszty dojazdu oraz zakwaterowania pokrywają uczestnicy/jednostki delegujące. Organizatorzy zapewniają pomoc w znalezieniu noclegu.

 

Kontakt:

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Grażyna Bartnik

tel. 81 8884411

kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

 

Komitet Naukowy: prof. Tomasz Chachulski, Instytut Badań Literackich PAN; dr hab. Janusz Pezda, Kustosz Biblioteki XX. Czartoryskich; dr Agnieszka Whelan, Old Dominion University; dr Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum XX. Czartoryskich; dr Barbara Czartoryska, przewodnicząca Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska; mgr Aldona Cholewianka-Kruszyńska, Kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie.

 

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Puławy

Rodzinny Związek XX. Czartoryskich herbu Pogoń Litewska

„Spotkania z Zabytkami”

 
Aleksander Roslin, „Portret Izabeli Czartoryskiej”, 1774

 

210 lat temu, w 1809 r., księżna Izabela Czartoryska w obecności księcia Józefa Poniatowskiego i jego zwycięskich wojsk dokonała symbolicznego otwarcia Domu Gotyckiego. Był to drugi po Świątyni Sybilli budynek muzealny. W 1814 r. natomiast Izabela uroczyście otworzyła przypałacową kaplicę, przyszłe mauzoleum rodu książąt Czartoryskich – obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Aby uhonorować postać księżnej i jej wszechstronną działalność, Muzeum Czartoryskich w Puławach ogłosiło rok 2019 Rokiem Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

 

Wszystkie zaplanowane na ten rok przedsięwzięcia przypomną nie tylko dokonania i zasługi księżnej Izabeli oraz historię rodu książąt Czartoryskich w Puławach, ale przede wszystkim przybliżą odbiorcom kobietę, która wyprzedzała swoją epokę. Na nadchodzące miesiące zaplanowano powiązane tematycznie wydarzenia, takie jak kolędowanie z Rodziną Książąt Czartoryskich, Noc Muzeów, konferencja naukowa poświęcona kulturalnej i patriotycznej działalności księżnej Izabeli oraz rekonstrukcja historycznego pochodu z 1809 r. Obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej zakończą w listopadzie Zaduszki Historyczne  oraz wystawa odnosząca się do ostatnich dni pobytu księżnej w Puławach.

2019-02-05

Źródło: informacja organizatora« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI