home

Numer 1-2, 2019


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

 

Do udziału zaproszeni są reprezentanci różnych dyscyplin naukowych, m.in. historycy sztuki, literatury, teatru, filozofii i archiwiści. Propozycje tematów wraz z abstraktem planowanego wystąpienia należy przesłać do 10 kwietnia 2019 r. na adres: kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i akceptacji tematu nastąpi najpóźniej 15 kwietnia 2019 r. Przewidywany czas wystąpienia: do 20 min. Planowane jest wydanie monografii pokonferencyjnej.

 

Miejsce konferencji: Pałac Czartoryskich w Puławach, ul. Czartoryskich 8. Udział w konferencji jest bezpłatny. Koszty dojazdu oraz zakwaterowania pokrywają uczestnicy/jednostki delegujące. Organizatorzy zapewniają pomoc w znalezieniu noclegu.

 

Kontakt:

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Grażyna Bartnik

tel. 81 8884411

kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

 

Komitet Naukowy: prof. Tomasz Chachulski, Instytut Badań Literackich PAN; dr hab. Janusz Pezda, Kustosz Biblioteki XX. Czartoryskich; dr Agnieszka Whelan, Old Dominion University; dr Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum XX. Czartoryskich; dr Barbara Czartoryska, przewodnicząca Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska; mgr Aldona Cholewianka-Kruszyńska, Kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie.

 

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Puławy

Rodzinny Związek XX. Czartoryskich herbu Pogoń Litewska

„Spotkania z Zabytkami”

 
Aleksander Roslin, „Portret Izabeli Czartoryskiej”, 1774

 

210 lat temu, w 1809 r., księżna Izabela Czartoryska w obecności księcia Józefa Poniatowskiego i jego zwycięskich wojsk dokonała symbolicznego otwarcia Domu Gotyckiego. Był to drugi po Świątyni Sybilli budynek muzealny. W 1814 r. natomiast Izabela uroczyście otworzyła przypałacową kaplicę, przyszłe mauzoleum rodu książąt Czartoryskich – obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Aby uhonorować postać księżnej i jej wszechstronną działalność, Muzeum Czartoryskich w Puławach ogłosiło rok 2019 Rokiem Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

 

Wszystkie zaplanowane na ten rok przedsięwzięcia przypomną nie tylko dokonania i zasługi księżnej Izabeli oraz historię rodu książąt Czartoryskich w Puławach, ale przede wszystkim przybliżą odbiorcom kobietę, która wyprzedzała swoją epokę. Na nadchodzące miesiące zaplanowano powiązane tematycznie wydarzenia, takie jak kolędowanie z Rodziną Książąt Czartoryskich, Noc Muzeów, konferencja naukowa poświęcona kulturalnej i patriotycznej działalności księżnej Izabeli oraz rekonstrukcja historycznego pochodu z 1809 r. Obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej zakończą w listopadzie Zaduszki Historyczne  oraz wystawa odnosząca się do ostatnich dni pobytu księżnej w Puławach.

2019-02-05

Źródło: informacja organizatora« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI