home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Aktualizacja 12.06.2019: zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM konferencji.


* * *


Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

 

Do udziału zaproszeni są reprezentanci różnych dyscyplin naukowych, m.in. historycy sztuki, literatury, teatru, filozofii i archiwiści. Propozycje tematów wraz z abstraktem planowanego wystąpienia należy przesłać do 10 kwietnia 2019 r. na adres: kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia i akceptacji tematu nastąpi najpóźniej 15 kwietnia 2019 r. Przewidywany czas wystąpienia: do 20 min. Planowane jest wydanie monografii pokonferencyjnej.

 

Miejsce konferencji: Pałac Czartoryskich w Puławach, ul. Czartoryskich 8. Udział w konferencji jest bezpłatny. Koszty dojazdu oraz zakwaterowania pokrywają uczestnicy/jednostki delegujące. Organizatorzy zapewniają pomoc w znalezieniu noclegu.

 

Kontakt:

Muzeum Czartoryskich w Puławach

Grażyna Bartnik

tel. 81 8884411

kontakt@muzeumczartoryskich.pulawy.pl

 

Komitet Naukowy: prof. Tomasz Chachulski, Instytut Badań Literackich PAN; dr hab. Janusz Pezda, Kustosz Biblioteki XX. Czartoryskich; dr Agnieszka Whelan, Old Dominion University; dr Katarzyna Płonka-Bałus, Kurator Muzeum XX. Czartoryskich; dr Barbara Czartoryska, przewodnicząca Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska; mgr Aldona Cholewianka-Kruszyńska, Kustosz Muzeum-Zamek w Łańcucie.

 

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Puławy

Rodzinny Związek XX. Czartoryskich herbu Pogoń Litewska

„Spotkania z Zabytkami”

 
Aleksander Roslin, „Portret Izabeli Czartoryskiej”, 1774

 

210 lat temu, w 1809 r., księżna Izabela Czartoryska w obecności księcia Józefa Poniatowskiego i jego zwycięskich wojsk dokonała symbolicznego otwarcia Domu Gotyckiego. Był to drugi po Świątyni Sybilli budynek muzealny. W 1814 r. natomiast Izabela uroczyście otworzyła przypałacową kaplicę, przyszłe mauzoleum rodu książąt Czartoryskich – obecny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Aby uhonorować postać księżnej i jej wszechstronną działalność, Muzeum Czartoryskich w Puławach ogłosiło rok 2019 Rokiem Księżnej Izabeli Czartoryskiej.

 

Wszystkie zaplanowane na ten rok przedsięwzięcia przypomną nie tylko dokonania i zasługi księżnej Izabeli oraz historię rodu książąt Czartoryskich w Puławach, ale przede wszystkim przybliżą odbiorcom kobietę, która wyprzedzała swoją epokę. Na nadchodzące miesiące zaplanowano powiązane tematycznie wydarzenia, takie jak kolędowanie z Rodziną Książąt Czartoryskich, Noc Muzeów, konferencja naukowa poświęcona kulturalnej i patriotycznej działalności księżnej Izabeli oraz rekonstrukcja historycznego pochodu z 1809 r. Obchody Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej zakończą w listopadzie Zaduszki Historyczne  oraz wystawa odnosząca się do ostatnich dni pobytu księżnej w Puławach.

2019-02-05

Źródło: informacja organizatora« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI