home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Badania ratunkowe przy kościele św. Trójcy w Błoniu. Co dalej z reliktami klasztoru?

Na przełomie lutego i marca 2019 r. w Błoniu pod Warszawą przy kościele św. Trójcy odkryto relikty klasztoru kanoników regularnych laterańskich. Trójnawowa bazylika św. Trójcy została ufundowana przed 1257 r. przez księcia Konrada Mazowieckiego i/lub jego syna księcia Siemowita I. W roku 1288 książę Konrad II przekazał kościół opactwu kanoników regularnych z Czerwińska. Zakonnicy dokończyli budowę świątyni, przypuszczalnie przerwaną przez najazd litewsko-ruski w roku 1262, a także sukcesywnie wznosili kolejne budowle zespołu klasztornego do roku 1819, gdy klasztor został skasowany. Plan Błonia z 1820/1827 r. pokazuje obok kościoła murowane budynki klasztoru, szpitala, dzwonnicy i bramy wjazdowej, a także drewniane zabudowania gospodarcze. Do początków XX w. rozebrano wszystkie wyżej wymienione obiekty oprócz romańskiego kościoła i barokowej dzwonnicy.
W 2017 r. odnaleziono plany pokazujące dokładną lokalizację klasztoru. W związku z rozpoczętą w pobliżu kościoła dużą inwestycją miejską, naukowcy z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Archeologii UW postanowili niezwłocznie przeprowadzić badania nieinwazyjne w miejscu przypuszczalnego posadowienia klasztoru, po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń. Wykonawca jednak uprzedził naukowców, rozpoczynając w miejscu potencjalnych badań budowę parkingu, zagrażającą płytko posadowionym reliktom klasztoru. Aktywny sprzeciw badaczy doprowadził do wydania przez WKZ decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych na miesiąc. Trwające obecnie badania, nadzorowane przez Muzeum Ziemi Błońskiej, powoli odsłaniają kolejne fragmenty fundamentów klasztoru. Materiał znaleziony w czasie prac sugeruje, że początki odkrywanego obiektu sięgają przełomu XIII i XIV w. Do czasu rozbiórki konwentu (nastąpiła między 1866 a 1914 r.) obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Jego powierzchnia na początku XIX w. wynosiła około 350 metrów kwadratowych.
Los odkrywanych reliktów jest wciąż niepewny. Pytanie czy na ich miejscu powstanie parking, czy zostaną udostępnione nauce i turystom, wciąż pozostaje bez odpowiedzi.


Aktualizacja:

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami należy się spodziewać, że kompromis nie zostanie osiągnięty i teren odkrycia zostanie zabudowany.


2019-03-23

Źródło: materiały nadesłane przez organizatorów wykopalisk ratunkowych

Aktualizacja: 2019-03-28« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI