home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Badania ratunkowe przy kościele św. Trójcy w Błoniu. Co dalej z reliktami klasztoru?

Na przełomie lutego i marca 2019 r. w Błoniu pod Warszawą przy kościele św. Trójcy odkryto relikty klasztoru kanoników regularnych laterańskich. Trójnawowa bazylika św. Trójcy została ufundowana przed 1257 r. przez księcia Konrada Mazowieckiego i/lub jego syna księcia Siemowita I. W roku 1288 książę Konrad II przekazał kościół opactwu kanoników regularnych z Czerwińska. Zakonnicy dokończyli budowę świątyni, przypuszczalnie przerwaną przez najazd litewsko-ruski w roku 1262, a także sukcesywnie wznosili kolejne budowle zespołu klasztornego do roku 1819, gdy klasztor został skasowany. Plan Błonia z 1820/1827 r. pokazuje obok kościoła murowane budynki klasztoru, szpitala, dzwonnicy i bramy wjazdowej, a także drewniane zabudowania gospodarcze. Do początków XX w. rozebrano wszystkie wyżej wymienione obiekty oprócz romańskiego kościoła i barokowej dzwonnicy.
W 2017 r. odnaleziono plany pokazujące dokładną lokalizację klasztoru. W związku z rozpoczętą w pobliżu kościoła dużą inwestycją miejską, naukowcy z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Archeologii UW postanowili niezwłocznie przeprowadzić badania nieinwazyjne w miejscu przypuszczalnego posadowienia klasztoru, po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń. Wykonawca jednak uprzedził naukowców, rozpoczynając w miejscu potencjalnych badań budowę parkingu, zagrażającą płytko posadowionym reliktom klasztoru. Aktywny sprzeciw badaczy doprowadził do wydania przez WKZ decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych na miesiąc. Trwające obecnie badania, nadzorowane przez Muzeum Ziemi Błońskiej, powoli odsłaniają kolejne fragmenty fundamentów klasztoru. Materiał znaleziony w czasie prac sugeruje, że początki odkrywanego obiektu sięgają przełomu XIII i XIV w. Do czasu rozbiórki konwentu (nastąpiła między 1866 a 1914 r.) obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Jego powierzchnia na początku XIX w. wynosiła około 350 metrów kwadratowych.
Los odkrywanych reliktów jest wciąż niepewny. Pytanie czy na ich miejscu powstanie parking, czy zostaną udostępnione nauce i turystom, wciąż pozostaje bez odpowiedzi.


Aktualizacja:

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami należy się spodziewać, że kompromis nie zostanie osiągnięty i teren odkrycia zostanie zabudowany.


2019-03-23

Źródło: materiały nadesłane przez organizatorów wykopalisk ratunkowych

Aktualizacja: 2019-03-28« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI