home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z Prowincją św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zorganizowało wystawę pt. „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Prezentuje ona prace Wlastimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego. Zgromadzona kolekcja – na którą składają się obrazy należące do zbiorów klasztorów franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Krakowie, Legnicy i Szklarskiej Porębie – oraz zaprezentowane pamiątki akcentują przyjacielskie związki artysty z franciszkanami, którym ofiarowywał on swoje prace przy różnych okazjach.

Wlastimil Hofman urodził się 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie w Czechach. Wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa w roku 1889. Tu też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego i innych ówczesnych artystów, a także w École des Beaux-Arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Léona Gérôme’a. Po powrocie do Polski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, wraz z żoną Adą wyjechał przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiw-Jafy, Jerozolimy, gdzie w roku 1942 wydał drukiem, prezentowany na opisywanej tu wystawie, tomik poezji Poprzez ciernie ku wolności. Mimo emigracyjnej tułaczki cały czas malował i prezentował swoje prace na różnych światowych salonach. Po wojnie zamieszkał z żoną Adą w Krakowie, skąd przeprowadzili się do Szklarskiej Poręby. Mimo prześladowań przez ówczesne władze prezentował swoje prace na wystawach światowych, zyskując uznanie i zdobywając wiele nagród. Zyskał także miano „polskiego fra Angelica”. Zmarł 6 marca 1970 r.

Obraz może być mniej lub bardziej doskonały pod względem formy, lecz jeśli ręką artysty kieruje jakaś bliżej nieznana nam siła, którą my Bogiem nazywamy, to wtedy rodzi się dzieło sztuki i to sztuki nieśmiertelnejpisał, jak się zdaje, niedoceniany do dziś malarz. Jest on kontynuatorem malarstwa symboliczno-alegorycznego, które reprezentował Malczewski. Malował też sceny o tematyce rodzajowej, religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej.


Ekspozycję można oglądać od 7 czerwca do 30 września 2019 r. w siedzibie Muzeum KUL (Gmach Główny, Al. Racławickie 14). Szczegółowe informacje na: muzeum.kul.pl.

 
Źródło: informacja organizatora – o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

2019-06-04« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI