home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z Prowincją św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zorganizowało wystawę pt. „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Prezentuje ona prace Wlastimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego. Zgromadzona kolekcja – na którą składają się obrazy należące do zbiorów klasztorów franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Krakowie, Legnicy i Szklarskiej Porębie – oraz zaprezentowane pamiątki akcentują przyjacielskie związki artysty z franciszkanami, którym ofiarowywał on swoje prace przy różnych okazjach.

Wlastimil Hofman urodził się 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie w Czechach. Wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa w roku 1889. Tu też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego i innych ówczesnych artystów, a także w École des Beaux-Arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Léona Gérôme’a. Po powrocie do Polski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, wraz z żoną Adą wyjechał przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiw-Jafy, Jerozolimy, gdzie w roku 1942 wydał drukiem, prezentowany na opisywanej tu wystawie, tomik poezji Poprzez ciernie ku wolności. Mimo emigracyjnej tułaczki cały czas malował i prezentował swoje prace na różnych światowych salonach. Po wojnie zamieszkał z żoną Adą w Krakowie, skąd przeprowadzili się do Szklarskiej Poręby. Mimo prześladowań przez ówczesne władze prezentował swoje prace na wystawach światowych, zyskując uznanie i zdobywając wiele nagród. Zyskał także miano „polskiego fra Angelica”. Zmarł 6 marca 1970 r.

Obraz może być mniej lub bardziej doskonały pod względem formy, lecz jeśli ręką artysty kieruje jakaś bliżej nieznana nam siła, którą my Bogiem nazywamy, to wtedy rodzi się dzieło sztuki i to sztuki nieśmiertelnejpisał, jak się zdaje, niedoceniany do dziś malarz. Jest on kontynuatorem malarstwa symboliczno-alegorycznego, które reprezentował Malczewski. Malował też sceny o tematyce rodzajowej, religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej.


Ekspozycję można oglądać od 7 czerwca do 30 września 2019 r. w siedzibie Muzeum KUL (Gmach Główny, Al. Racławickie 14). Szczegółowe informacje na: muzeum.kul.pl.

 
Źródło: informacja organizatora – o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

2019-06-04« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Konferencja o Izabeli Czartoryskiej w 210. rocznicę otwarcia Domu Gotyckiego

Muzeum Czartoryskich w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Wiekiem Osiemnastym zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Izabela Czartoryska – dux femina facti” organizowanej 29 czerwca 2019 r. w Puławach. Wielokierunkowa działalność Izabeli z Flemingów Czartoryskiej zaznaczyła się szczególnie na kulturowej mapie dziejów Polski. Organizatorzy mają nadzieję, że za sprawą interdyscyplinarnych badań planowana konferencja przyczyni się do ugruntowania i poszerzenia wiedzy o tej niezwykłej postaci.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI