home

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą

Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z Prowincją św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zorganizowało wystawę pt. „Franciszkański Hofman. Sztukę robi się jako służbę Bożą”. Prezentuje ona prace Wlastimila Hofmana, ucznia Jacka Malczewskiego. Zgromadzona kolekcja – na którą składają się obrazy należące do zbiorów klasztorów franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Krakowie, Legnicy i Szklarskiej Porębie – oraz zaprezentowane pamiątki akcentują przyjacielskie związki artysty z franciszkanami, którym ofiarowywał on swoje prace przy różnych okazjach.

Wlastimil Hofman urodził się 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie w Czechach. Wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa w roku 1889. Tu też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego i innych ówczesnych artystów, a także w École des Beaux-Arts w Paryżu pod kierunkiem Jean-Léona Gérôme’a. Po powrocie do Polski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą.

Po wybuchu drugiej wojny światowej, wraz z żoną Adą wyjechał przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiw-Jafy, Jerozolimy, gdzie w roku 1942 wydał drukiem, prezentowany na opisywanej tu wystawie, tomik poezji Poprzez ciernie ku wolności. Mimo emigracyjnej tułaczki cały czas malował i prezentował swoje prace na różnych światowych salonach. Po wojnie zamieszkał z żoną Adą w Krakowie, skąd przeprowadzili się do Szklarskiej Poręby. Mimo prześladowań przez ówczesne władze prezentował swoje prace na wystawach światowych, zyskując uznanie i zdobywając wiele nagród. Zyskał także miano „polskiego fra Angelica”. Zmarł 6 marca 1970 r.

Obraz może być mniej lub bardziej doskonały pod względem formy, lecz jeśli ręką artysty kieruje jakaś bliżej nieznana nam siła, którą my Bogiem nazywamy, to wtedy rodzi się dzieło sztuki i to sztuki nieśmiertelnejpisał, jak się zdaje, niedoceniany do dziś malarz. Jest on kontynuatorem malarstwa symboliczno-alegorycznego, które reprezentował Malczewski. Malował też sceny o tematyce rodzajowej, religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej.


Ekspozycję można oglądać od 7 czerwca do 30 września 2019 r. w siedzibie Muzeum KUL (Gmach Główny, Al. Racławickie 14). Szczegółowe informacje na: muzeum.kul.pl.

 
Źródło: informacja organizatora – o. Rafał Maria Antoszczuk OFMConv

2019-06-04« powrót


Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu – wystawa

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę czasową, na której zaprezentowane zostanie ponad 400 obiektów pochodzących z manufaktury w Miśni. Wawelski zbiór saskiej porcelany nie jest największy, ale na pewno najbardziej reprezentatywny w Polsce, nie ustępuje także kolekcjom europejskim. W obecnym kształcie kolekcja pozwala zobrazować najważniejsze aspekty produkcji manufaktury od jej początków aż po wiek XX.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI