home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona i drugim Nie‑boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego. Obie książeczki, wydane anonimowo przez Wydawnictwo A. Jełowieckiego i Spółki w Księgarni i Drukarni Polskiej w Paryżu – Irydion w 1836, Nie-boska komedia w 1837 r. – są w bardzo dobrym stanie. Ich egzemplarze zostały współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami, i sprawiają dobre wrażenie.

Uroczystość przekazania do zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze paryskich wydań Irydiona i Nie-boskiej komedii (fot. Michał Krzyżanowski / Muzeum Romantyzmu w Opinogórze)


Nowy nabytek jest kolejnym darem dla tego muzeum przekazanym przez mecenasa Przemysława Jana Blocha, założyciela i prezesa Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku, który niedawno, w jednym z listów skierowanych do Leszka Nowalińskiego, kierownika Działu Sztuki Muzeum Romantyzmu, napisał: „Z informacji z Państwa strony internetowej dowiedziałem się, że Biblioteka Opinogórska posiada właściwie tylko wydanie »Irydiona« z 1857 r., a poza tym jeszcze »Przedświt« (1843) i »Resurrecturis« (1852). Ale może się mylę? Ogólnie mówiąc, dzieła Krasińskiego wydane za jego życia należą do dużych rzadkości na rynku antykwarycznym i dlatego cieszę się, że udało mi się w końcu namierzyć to pierwsze wydanie »Irydiona« i drugie wydanie »Nie-boskiej«”.
Darczyńca nie mylił się, a przekazany w jego imieniu 12 czerwca br., podczas krótkiej uroczystości w muzeum egzemplarz zawierający dwa najważniejsze dramaty Zygmunta Krasińskiego przyjęty został z należną mu atencją. Druk na ręce Romana F. Kochanowicza, dyrektora i kustosza Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, złożył ambasador Bogusław Winid, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w obecności redaktora naczelnego „Spotkań z Zabytkami” Wojciecha Przybyszewskiego, przedstawiciela Rady Dyrektorów wymienionej fundacji.

 2019-06-13

Źródło: fot. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze; informacje własne« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI