home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Studeo et Conservo 2019

Trwa nabór do XII edycji projektu Studeo et Conservo – odbywającej się od czerwca do grudnia 2019 r. kontynuacji projektu z zakresu edukacji kulturalnej z elementami historii sztuki i konserwacji zabytków.

 
Fragment elewacji kamienicy przy ul. Marcinkowskiego 9, fot. Anna Szwałkiewicz


Przedsięwzięcie jest skierowane do wszystkich, którym bliskie są warszawskie – i nie tylko! – zabytki. Uczestnicy pozyskają wiedzę z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, konserwacji i rewitalizacji zabytków.


W programie:

- warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków (w tym unikatowe warsztaty konserwacji metalu, które poprowadzą uznani specjaliści tego zagadnienia: Sławomir Safarzyński i Władysław Weker)

- warsztaty w zabytkach i w miejscach prowadzenia prac konserwatorskich

- badania terenowe, warsztaty objazdowe

- spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, archeologami, varsavianistami

- bardzo bliski kontakt z zabytkową substancją!

 

XII edycja projektu Studeo et Conservo z uwagi na znaczny stopień trudności wykonywania większości prac warsztatowych dedykowana jest osobom dorosłym. Udział w projekcie jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Istnieje możliwość udziału tylko w wybranych elementach projektu (vide program projektu).

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Partnerzy projektu: Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Praga-Północ, Polska Izba Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki, Pracownia Zabytki.doc

 

Informacje i zapisy:

Fundacja Hereditas

ul. Marszałkowska 58 lok. 24

00-545 Warszawa

tel. 22 891 01 62, 501 175 578

mail: katarzynakomar@wp.pl

fundacja-hereditas.pl


2019-06-22

Źródło: informacja organizatora« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI