home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Cenny zabytek militarny trafił do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

27 czerwca 2019 r. w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu odbyła się ceremonia przekazania pełnego zestawu lawet do przewozu moździerza Škoda 220 mm. Uroczystość rozpoczęła się od konferencji pt. „Z Polski do Norwegii, z Norwegii do Polski”, w której udział wzięli m.in.: Aleksander Ostasz, dyrektor kołobrzeskiego muzeum, Olav Mykleburst, ambasador Norwegii w Polsce, oraz generałowie Harald Sunde i Mieczysław Cieniuch, emerytowani szefowie sztabów armii norweskiej i polskiej.

 
Pełny zestaw zabytkowych lawet w ekspozycji plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Przed wybuchem drugiej wojny światowej Wojsko Polskie dysponowało 27 moździerzami Škoda 220 mm, wz. 32, wchodzącymi w skład 1 pułku artylerii najcięższej. Niestety w 1939 r. Polska utraciła je wszystkie. Niemcy przewieźli cześć zdobytych moździerzy do Norwegii, gdzie stanowiły element systemu obrony portów Kriegsmarine.

 
Jeden z dwóch dwuosiowych wózków do przewozu moździerza Škoda 220 mm, wz. 32. Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


W 1945 r. wózki do transportu moździerzy zostały przez Niemców porzucone i częściowo zatopione. Po wielu latach trzy pełne zestawy wózków zostały odnalezione na dnie jeziora górskiego Jernvatne koło Narwiku.

 

W roku 2013 strona polska wystąpiła do Norwegii o wydobycie i przekazanie dwóch pełnych zestawów lawet do kraju. Trzeci pozostał w Muzeum Wojny w Narwiku.

 
Drugi z dwuosiowych wózków. Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu


Zrealizowane dzięki przychylności norweskich sił zbrojnych przedsięwzięcie, po kilku próbach – ze względu na bardzo trudne w tym regionie warunki pogodowe – zakończyło się sukcesem w lipcu 2014 r. Wsparcie firmy Kongsberg umożliwiło przewiezienie lawet do Polski, do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Dzięki porozumieniu zawartemu między muzeami w Bydgoszczy i Kołobrzegu, jeden z tych zestawów, składający się z dwóch wózków pojedynczych (dwuosiowych) i jednego podwójnego (zestawianego z dwóch jednostek jednoosiowych), trafił w ramach wieloletniego depozytu do Muzeum Oręża Polskiego, które od lat zabiega, aby w jego zbiorach znajdowało się jak najwięcej oryginalnych eksponatów związanych z uzbrojeniem Wojska Polskiego 1918-1939.

 

Lawety z kołobrzeskiego muzeum przeszły gruntowną konserwację w zakładach Artura Zysa w Pławcach pod Poznaniem przy współpracy ppłk. Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu i w pełni odzyskały sprawność techniczną oraz zabezpieczenia przed korozją i dalszą degradacją.

 


 

 

Prezentacja lawety z udziałem przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej podczas uroczystości przekazania zabytków do muzeum. Fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

 

2019-07-01

Źródło: materiały nadesłane przez organizatora« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI