home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Seminarium Parkowe w Parku Książęcym w Żaganiu

19 października w Żaganiu odbędzie się pierwsze Seminarium Parkowe w Parku Książęcym pod hasłem „Park Górny – wspólna sprawa”. Jest to wydarzenie skierowane do wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w uporządkowaniu przestrzeni tego historycznego założenia parkowego. Bieżące informacje będą pojawiać się na Facebooku: Seminarium Parkowe - Park Górny - Wspólna Sprawa, a swój udział można zarejestrować do 25 września za pośrednictwem strony http://dziedzictwo-ksiazat.zagan.pl. Do projektu zaproszono architekta krajobrazu, który przygotował niezbędne dokumenty do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Teraz trzeba jedynie woli działania wolontariuszy z regionu, aby przeprowadzić prace porządkowo-pielęgnacyjne.

Rejestrację do projektu otwarto 21 sierpnia – w dzień szczególny w historii księstwa żagańskiego: urodziny księżnej Doroty de Talleyrand-Pèrigord (1793-1862). Księżna żagańska była znana w kręgach politycznych XIX-wiecznej Europy, a dzięki swoim poczynaniom zapisała się również w historii lokalnej – w Żaganiu prowadziła ożywioną działalność kulturalną i charytatywną, wybudowała szpital, kilka szkół, odbudowała kościół i wieżę ratuszową. Rozwijała także park przypałacowy – w szczytowym okresie do prac na jego terenie zatrudniano ponad 100 osób.

Rezydencja książąt żagańskich otoczona jest parkiem w stylu angielskim, który tworzony był od XVII wieku. Pierwsze wiadomości na temat parku przypałacowego pochodzą z czasów panowania księcia Albrechta von Wallensteina, który na wyspie parkowej założył zwierzyniec. Po śmierci księcia w 1634 roku księstwo zarządzane było przez władców wiedeńskich – Habsburgów, a w roku 1646 przeszło na własność austriackiego urzędnika, księcia Wacława Lobkowicza z Rudnicy nad Łebą. Przez 140 lat park książęcy był powiększany i przebudowany w stylu barokowym i francuskim. W 1786 roku księstwo zostało sprzedane księciu kurlandzkiemu Piotrowi von Biron, który w ciągu ponad dziesięciu lat stworzył tu najwspanialsze rezydencję i park na terenie Dolnego Śląska i wschodnich Prus. W XIX wieku park był częścią prywatną założenia, udostępnianą najbliższym członkom rodziny książęcej i ich gościom. W 1845 roku księstwo odkupiła wspomniana Dorota Maria de Talleyrand-Pèrigord, najmłodsza córka Birona, znana we Francji jako księżna de Dino. Za jej czasów park został powiększony i upiększony; w 1858 roku jego powierzchnia liczyła 200 hektarów. Rodzina Talleyrandów opiekowała się założeniem do 1935 roku, kiedy to władze III Rzeszy skonfiskowały pałac książęcy. Obecny kształt założenia parkowo-ogrodowego pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Jest ono malowniczo położone pomiędzy odnogami rzeki Bóbr.


2019-08-28

Źródło: informacje organizatora« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI