home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wiki Lubi Zabytki 2019

Największy konkurs fotograficzny świata powraca do Polski. Do 30 września 2019 r. można przesyłać zdjęcia, które zbudują największy zbiór fotografii prezentujący polskie dziedzictwo materialne.

 

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest sfotografowanie jak największej liczby polskich zabytków. Zdjęcia trafią do zbiorów Wikimedia Commons – repozytorium wolnych mediów Wikipedii i największego zbioru wolnych plików multimedialnych w sieci.

 

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć. Dzięki temu międzynarodowy konkurs Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012 r., objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć. W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 r. wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

 

Tegoroczna edycja konkursu potrwa do końca września 2019 r. Przez cały miesiąc będzie można ładować zdjęcia na stronę Wikimedia Commons. Zachęcamy wszystkich do fotografowania polskich zabytków, szczególnie tych mniej znanych, których zdjęć w internecie jest niewiele lub są niewystarczające jakościowo. Dzięki temu razem możemy zbudować największy zbiór fotografii prezentujący polskie dziedzictwo materialne.

 

Udział w konkursie jest bezpłatny. Na zwycięzców czekać będą nagrody w postaci voucherów na sprzęt fotograficzny. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej  www.wikizabytki.pl.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, Organizacja Pożytku Publicznego,  która wspiera i promuje dostęp do wolnej wiedzy poprzez gromadzenie zasobów i rozwijanie treści: opp.wikimedia.pl

 

 Fotografia Mostu Grunwaldzkiego:  Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35089466

 

2019-09-04

Źródło: informacja prasowa« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI