home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Instrumentów Muzycznych – „Nowe brzmienie”

14 września, po trwającym  kilka lat remoncie, Muzeum Instrumentów Muzycznych (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) zostanie otwarte dla zwiedzających. To jedyne w Polsce takie muzeum. Mieści się ono w trzech kamienicach na poznańskim Starym Rynku. Jego kolekcja, licząca 2500 zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, zgromadzona jest w  czterech działach:  europejskich instrumentów profesjonalnych, europejskich instrumentów ludowych, instrumentów pozaeuropejskich oraz muzykaliów. Na nowej ekspozycji  będzie można obejrzeć wybór najwybitniejszych 500 obiektów.

 




„Nowe brzmienie” można rozumieć dwojako. Na gości muzeum czeka zupełnie nowa aranżacja ekspozycji,  a dodatkowy walor stanowić będzie możliwość wysłuchania brzmienia instrumentów prezentowanych na ekspozycji. Goście będą mogli wypożyczyć tablety z przewodnikiem multimedialnym, w którym kuratorzy muzeum przygotowali ścieżki zwiedzania z prezentacją dźwiękową poszczególnych instrumentów lub grup instrumentalnych. Układ i aranżacja nowej ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych wyrosły z idei ukazania obiektów poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji.  Zwiedzając ekspozycje Muzeum, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury.

 




Ekspozycja Muzeum Instrumentów Muzycznych podzielona została na 16 galerii:

 • Muzyka późnego średniowiecza – Alta e Bassa Musica
 • Czas renesansowego muzykowania – Epoka Konsortów
 • Epoka baroku –  muzyka polichóralna – Cori Spezzati
 • Muzyka sakralna XVIII w. – Kapela Jasnogórska Capella Claromontana
 • Muzyka sakralna i świecka XVIII w. Collegium Musicorum Posnaniensis
 • Francuska muzyka dworska XVIII w.
 • Muzyka 2. poł. XVIII w.
 • Muzyka symfoniczna XIX w.
 • Muzyka kameralna XIX w.
 • Awangarda XX w.
 • Muzyka fortepianowa XIX w.
 • Instrumenty z rejonu Morza Czarnego
 • Polskie instrumenty ludowe
 • Muzyka Orientu –  instrumenty z Indii, Iranu, Mongolii i Kazachstanu
 • Muzyka Orientu – instrumenty z Chin, Wietnamu i Birmy, Korei Płd. i Japonii
 • Instrumenty z terenów Ameryki Południowej  i Afryki

 

Każda z 16 galerii odsyła widza do konkretnego obszaru lub zjawiska. Obok głównego tematu w danej galerii często pojawiają się dodatkowe konteksty lub dopełnienia. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej. Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII w. Wybrane zagadnienia z historii muzyki zarówno ogólnoeuropejskiej, jak również polskiej, czy lokalnie – poznańskiej – przedstawiają świat rodzącej się świeckiej muzyki instrumentalnej oraz dominującą w okresie baroku przestrzeń sakralnej muzyki wokalno-instrumentalnej. Pierwsze piętro ekspozycji przybliża widzom przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, następnie zaś prowadzi od sal koncertowych, sylwetek słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej, salonowej aż do awangardowej muzyki wieku XX. Drugie piętro z kolei prezentuje tradycje muzyczne różnych kultur świata. Odkrywa bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze. Przedstawia niezwykłą różnorodność sposobów muzykowania – od najprostszych prekolumbijskich grzechotek i gwizdków po bardzo złożoną dźwiękowo i strukturalnie muzykę indyjską.

 







Koncepcja i scenariusz wystawy:  Patryk Frankowski, Joanna Lewandowska

Opracowanie programu edukacyjnego:  Olga Olejniczak, Karina Adamska

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych będzie czynne od 14 września  w godzinach:

wt. – czw.: 10.00 – 16.30

pt.: 10.30 – 20.00

sb. – nd.: 10.30 – 17.00

Bilety wstępu: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy, 1 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia; w soboty wstęp bezpłatny.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym inauguracji nowej aranżacji muzeum.

 

2019-09-06

Źródło: informacja prasowa



« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI