home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Muzeum Instrumentów Muzycznych – „Nowe brzmienie”

14 września, po trwającym  kilka lat remoncie, Muzeum Instrumentów Muzycznych (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) zostało otwarte dla zwiedzających. To jedyne w Polsce takie muzeum. Mieści się ono w trzech kamienicach na poznańskim Starym Rynku. Jego kolekcja, licząca 2500 zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, zgromadzona jest w  czterech działach:  europejskich instrumentów profesjonalnych, europejskich instrumentów ludowych, instrumentów pozaeuropejskich oraz muzykaliów. Na nowej ekspozycji  można obejrzeć wybór najwybitniejszych 500 obiektów.

 
„Nowe brzmienie” można rozumieć dwojako. Na gości muzeum czeka zupełnie nowa aranżacja ekspozycji,  a dodatkowy walor stanowi możliwość wysłuchania brzmienia instrumentów prezentowanych na ekspozycji. Goście mogą wypożyczyć tablet z przewodnikiem multimedialnym, w którym kuratorzy muzeum przygotowali ścieżki zwiedzania z prezentacją dźwiękową poszczególnych instrumentów lub grup instrumentalnych. Układ i aranżacja nowej ekspozycji Muzeum Instrumentów Muzycznych wyrosły z idei ukazania obiektów poprzez kontekst epoki, zespołu, miejsca i tradycji.  Zwiedzając ekspozycje Muzeum, wyruszamy w podróż przez wieki, miejsca, zjawiska, kultury.

 
Ekspozycja Muzeum Instrumentów Muzycznych podzielona została na 16 galerii:

 • Muzyka późnego średniowiecza – Alta e Bassa Musica
 • Czas renesansowego muzykowania – Epoka Konsortów
 • Epoka baroku –  muzyka polichóralna – Cori Spezzati
 • Muzyka sakralna XVIII w. – Kapela Jasnogórska Capella Claromontana
 • Muzyka sakralna i świecka XVIII w. Collegium Musicorum Posnaniensis
 • Francuska muzyka dworska XVIII w.
 • Muzyka 2. poł. XVIII w.
 • Muzyka symfoniczna XIX w.
 • Muzyka kameralna XIX w.
 • Awangarda XX w.
 • Muzyka fortepianowa XIX w.
 • Instrumenty z rejonu Morza Czarnego
 • Polskie instrumenty ludowe
 • Muzyka Orientu –  instrumenty z Indii, Iranu, Mongolii i Kazachstanu
 • Muzyka Orientu – instrumenty z Chin, Wietnamu i Birmy, Korei Płd. i Japonii
 • Instrumenty z terenów Ameryki Południowej  i Afryki

 

Każda z 16 galerii odsyła widza do konkretnego obszaru lub zjawiska. Obok głównego tematu w danej galerii często pojawiają się dodatkowe konteksty lub dopełnienia. Dwie pierwsze kondygnacje prowadzą zwiedzającego przez wybrane zagadnienia z historii artystycznej muzyki europejskiej. Parter ekspozycji obejmuje okres od późnego średniowiecza do końca XVIII w. Wybrane zagadnienia z historii muzyki zarówno ogólnoeuropejskiej, jak również polskiej, czy lokalnie – poznańskiej – przedstawiają świat rodzącej się świeckiej muzyki instrumentalnej oraz dominującą w okresie baroku przestrzeń sakralnej muzyki wokalno-instrumentalnej. Pierwsze piętro ekspozycji przybliża widzom przemijający w XVIII w. czas muzyki dworskiej, następnie zaś prowadzi od sal koncertowych, sylwetek słynnych wirtuozów, muzyki kameralnej, salonowej aż do awangardowej muzyki wieku XX. Drugie piętro z kolei prezentuje tradycje muzyczne różnych kultur świata. Odkrywa bogactwo form instrumentów oraz ich funkcji w danej kulturze. Przedstawia niezwykłą różnorodność sposobów muzykowania – od najprostszych prekolumbijskich grzechotek i gwizdków po bardzo złożoną dźwiękowo i strukturalnie muzykę indyjską.

 Koncepcja i scenariusz wystawy:  Patryk Frankowski, Joanna Lewandowska

Opracowanie programu edukacyjnego:  Olga Olejniczak, Karina Adamska

 

Muzeum Instrumentów Muzycznych jest czynne w godzinach:

wt. – czw.: 10.00 – 16.30

pt.: 10.30 – 20.00

sb. – nd.: 10.30 – 17.00

Bilety wstępu: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy, 1 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia; w soboty wstęp bezpłatny.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym inauguracji nowej aranżacji muzeum.

 

2019-09-06

Aktualizacja: 2019-10-07

Źródło: informacja prasowa« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI