home

Numer 7-8, 2019


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Drewniane dziedzictwo Mazowsza – społeczne wytyczanie szlaków turystycznych

Fundacja Hereditas i Drewniane Mazowsze zapraszają do udziału w projekcie „Drewniane dziedzictwo Mazowsza – społeczne wytyczanie szlaków turystycznych”. Zakłada on utworzenie 30 rowerowych i 10 samochodowych tras turystycznych obejmujących zabytki drewnianej architektury Mazowsza. Rozpoznanie terenowe z pomocą kadry projektu przeprowadzą wolontariusze.

 

Wcześniej przeprowadzona inwentaryzacja – dokonana przez członków zespołu realizującego niniejszy projekt, skupionych wokół portalu drewnianemazowsze.pl i Fundacji Hereditas – pozwoli na uwzględnienie w szlakach wszystkich drewnianych zabytków architektury sakralnej Mazowsza; dodatkowo uwzględnione zostaną wybrane obiekty budownictwa rezydencjonalnego – pałace i dwory, a także chałupy, wiatraki, młyny i skanseny.

 

Aby stworzyć sieciowy produkt turystyczny, w szlakach poza zasadniczymi punktami – obiektami drewnianej architektury historycznej – zaznaczone zostaną miejsca, gdzie można skosztować potraw kuchni regionalnej lub zakupić lokalnie wyrabiane produkty. Trasy będą przygotowane w wariancie rodzinnym (łatwiejszym) oraz wariancie aktywnym (trudniejszym, dla wymagających). Każda trasa będzie w ramach niniejszego projektu wytyczona i sprawdzona w praktyce (odległości i przejazdy między obiektami), z zaproponowaniem kolejności zwiedzania i uwzględnieniem dodatkowych atrakcji na trasach łączących zabytki. Opracowane w ramach projektu szlaki umieszczone zostaną na stronach fundacja-hereditas.pl oraz drewnianemazowsze.pl, a korzystanie z nich będzie bezpłatne.

 
fot. Paweł Mazurkiewicz / drewnianemazowsze.pl

 

Ponieważ celem projektu jest zwiększanie społecznego zaangażowania w ochronę kulturowego dziedzictwa Mazowsza i promocja idei włączania społeczeństwa w opiekę nad lokalnym dziedzictwem, w projekt zaangażowani zostaną wolontariusze. Wraz z osobami stanowiącymi kadrę projektu będą oni prowadzić terenowe rozpoznanie i pozyskiwanie materiałów do wytyczenia wspomnianych powyżej turystycznych szlaków rowerowych i szlaków samochodowych obejmujących drewnianą architekturę Mazowsza. Wolontariusze będą dodatkowo prowadzić rozmowy z mieszkańcami miejscowości, w których zlokalizowane są obiekty włączone do szlaków, w celu pozyskania maksimum informacji o obiektach.


Projekt jest realizowany w okresie 27.09.2019-15.11.2019. Informacji udziela i zapisy prowadzi Fundacja Hereditas:

ul. Marszałkowska 58 lok. 24
00-545 Warszawa
tel. 22 891 01 62, 501 175 578
mail: katarzynakomar@wp.pl
fundacja-hereditas.pl


Dofinansowano ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Partner projektu: drewnianemazowsze.pl

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym projektu.


2019-09-27

Źródło: informacja organizatora« powrót


Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu – wystawa

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę czasową, na której zaprezentowane zostanie ponad 400 obiektów pochodzących z manufaktury w Miśni. Wawelski zbiór saskiej porcelany nie jest największy, ale na pewno najbardziej reprezentatywny w Polsce, nie ustępuje także kolekcjom europejskim. W obecnym kształcie kolekcja pozwala zobrazować najważniejsze aspekty produkcji manufaktury od jej początków aż po wiek XX.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI