home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii. „Spotkania z Zabytkami” są partnerem konkursu – zapraszamy Państwa do podziwiania zwycięskich zdjęć i zapoznania się z notą prasową, przybliżającą kulisy ich powstania:


Na tegoroczną, polską edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki wpłynęło blisko 7 tysięcy zdjęć polskich zabytków. Serca jurorów podbiła fotografia niezwykłego miejsca, jakie znajduje się w Stawiszynie. To wnętrze nieczynnego już dziś kościoła ewangelickiego. Autorem zwycięskiej fotografii jest Marian Naworski. Jak sam mówi, od blisko 5 lat podróżuje po Polsce i stara pokazać się za pomocą zdjęć zapomniane miejsca:


„Interesującym przykładem dawnego kościoła ewangelickiego jest neogotycki kościół w Stawiszynie. Dobrze zachowane elementy wnętrza, tj. ławy, organy czy chór oraz piękne sklepienie środkowej kopuły sprawiają, że miejsce to jest magiczne. Jest to kolejny przykład dziedzictwa Kultury Europejskiej, o które należy zadbać, by następne pokolenia mogły je podziwiać”.

I miejsce: Nieczynny kościół ewangelicki w Stawiszynie. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA 4.0


Marian Naworski jest również autorem fotografii, która zajęła w konkursie trzecie miejsce. To niezwykłe zdjęcie przedstawiające chłodnię kominową nieczynnej elektrowni. Drugie miejsce zajął Sławomir Milejski z fotografią przedstawiającą wiatrak typu koźlak w Dobrej Nadziei. Historia powstania tego zdjęcia jest wyjątkowa:


„Dużo jeżdżę, zwiedzam i robię zdjęć. Moją pasją jest fotografowanie obiektów architektury sakralnej drewnianej oraz właśnie wiatraków. Jest to takie połączenie umiłowania fotografowania z kolekcjonowaniem. Zazwyczaj na jesień wybieram się na wycieczki fotograficzne wg własnej mapy, w dany rejon w odległości do ~200 km od Wrocławia, gdzie mieszkam. Wiatrak w Dobrej Nadziei znalazł się na trasie jednej z takich moich wypraw i był to ostatni sfotografowany przeze mnie obiekt tego dnia – było późne popołudnie, słońce stało już nisko, a poza tym od zachodu nadciągała warstwa gęstszych chmur zwiastujących nadejście frontu atmosferycznego. Sam wiatrak znajduje się na terenie prywatnej posesji. Zajrzałem na podwórze i poprosiłem gospodarzy – przemiłych starszych ludzi – o zgodę na sfotografowanie obiektu. Udzielili mi jej, szybko wróciłem do auta po statyw. Udało się wykorzystać ostatnie promienie słońca. Szczęśliwie dla mnie koźlak po ostatnim obrocie, z czasów kiedy był jeszcze użytkowany, pozostał zwrócony akurat na zachód. Tak więc trafiłem na fotogeniczną scenerię oświetlonej ciepłym poziomym światłem frontowej ściany wiatraka z zachowanymi jeszcze częściowo śmigłami na tle delikatnie pokrywających niebo cirrusów. Jedno z wykonanych wówczas ujęć szczególnie przypadło mi do gustu – zostało ono przeze mnie wywołane z pliku RAW i przy okazji konkursu Wiki Lubi Zabytki trafiło do zasobów Wikimedia Commons. Cieszy mnie, że zdjęcie to znalazło uznanie” – mówi Sławomir Milejski.

II miejsce: Wiatrak koźlak w Dobrej Nadziei. Autor: Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0

III miejsce: Chłodnia kominowa w Nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA 4.0


W pierwszej dziesiątce znalazły się również zdjęcia przedstawiające pałac w Smolicach, płot obozu Auschwitz-Birkenau, panorama głównej hali EC Szombierki i Twierdza Wisłoujście w Gdańsku.

IV miejsce: Pałac w Smolicach. Autor: Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0


Wiki Lubi Zabytki to polska edycja największego konkursu fotograficznego na świecie, wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć. W polskiej edycji konkursu w 2012 r. wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

V miejsce: Brzezinka. Auschwitz-Birkenau. Autor: Jacek7770, CC BY-SA 4.0

VI miejsce: Panorama głównej hali Ec Szombierki. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA


Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w dniach 1-30 września 2019. Przez cały miesiąc można było ładować zdjęcia na stronę Wikimedia Commons, która jest repozytorium wolnych mediów Wikipedii i największym zbiorem wolnych plików multimedialnych w sieci. Szczególnie cenne są zdjęcia zabytków mniej znanych, których zdjęć w internecie jest niewiele lub które nie są wystarczające jakościowo. Dzięki temu wspólnie budujemy największy zbiór fotografii prezentujący polskie dziedzictwo materialne.

VII miejsce: Ec Szombierki, widok na szyb nawęglania. Autor: Marian Naworski

VIII miejsce: Twierdza Wisłoujście. Gdańsk. Autor: Jakub Strzelczyk, CC BY-SA 4.0


Wszystkie zdjęcia są na wolnych licencjach i mogą zarówno ilustrować artykuły we wszystkich wersjach językowych Wikipedii, jak i posłużyć w celach edukacyjnych czy promocyjnych. Organizatorem konkursu była Wikimedia Polska.

IX miejsce: Altana na Plantach Krakowskich. Autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 4.0

X miejsce: Nowy cmentarz żydowski w Łodzi. Autor: Tomasz Jurek, CC BY-SA 4.0


2019-11-27

Źródło: informacja prasowa« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI