home

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Z Monachium do Suwałk

Zbiory Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach wzbogaciły się o cenny i interesujący obraz: dzieło Ludwika Kurelli (1834-1902) „W małym miasteczku”, sygn. l. d.: Lud. Kurella / München, olej, płótno, wym. 66,5 x 118 cm.


Ludwik Kurella, uczeń Rafała Hadziewicza w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, od 1857 r. studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie w pracowni Juliusa Schnorr von Carolsfelda. W 1861 r. rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium w pracowni m.in. Wilhelma von Kaulbacha i Arthura von Ramberga; w tym mieście pozostawał blisko 40 lat, a do Warszawy powrócił dopiero pod koniec życia.


W stolicy Bawarii Kurella zyskał ważną pozycję w kręgu tamtejszego polskiego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Józefem Brandtem, Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskimi,  Juliuszem i Wojciechem Kossakami. Ulubionym motywem jego malarstwa były wiejskie sceny rodzajowe. Malował także portrety, pejzaże oraz kompozycje inspirowane poezją Adama Mickiewicza. Wiele jego obrazów znajduje się w polskich i europejskich kolekcjach prywatnych oraz w kilku najważniejszych zbiorach muzealnych: w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu, Kielcach i w Lwowskiej Galerii Obrazów.

Ludwik Kurella, „W małym miasteczku,” olej, płótno, wym. 66,5 x 118 cm (w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach)


„W małym miasteczku” to nastrojowa, stimmungowa scena jarmarku, odbywającego się na skraju mazowieckiej mieściny, przeciętej błotnistą drogą. W tej niemalowniczej kompozycji wszystko jednak urzeka malowniczością i swoistym urokiem. Kolorowe chusty kobiet, gołębie gruchające w otworze poddasza, dziurawa strzecha na chałupie, złociście połyskujące koła przetaków trzymanych przez wiejskiego rzemieślnika, kury na drodze i gęsi szczypiące trawę na jej poboczu. I otwierający się z prawej strony płaski po horyzont, zamknięty ścianą lasu, pejzaż. To musiało podobać się i Polakom, poprzez przypomnienie rodzimych stron, i europejskim miłośnikom malarstwa, niepamiętającym już takich jarmarków.


W Muzeum Okręgowym w Suwałkach obraz uzupełni zbiory malarstwa monachijskiego prezentowane na stałej galerii muzealnej, która jest kontynuacją wystawy poświęconej życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Dotychczasowe zakupy, pozyskane depozyty i dzieła z suwalskiej kolekcji tworzą bogaty obraz dorobku polskich monachijczyków. „W małym miasteczku” Ludwika Kurelli jest jej cennym dopełnieniem.

 

Eliza Ptaszyńska

 

2019-11-30


Zakup dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Nabycie dzieła do suwalskiej kolekcji muzealnej możliwe było także dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Urząd Miejski w Suwałkach, darczyńców SanPlast Spółka Akcyjna, Strzelno; Inwestor Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA; Sopocki Dom Aukcyjny; Nadleśnictwo w Suwałkach; Hotel Loft w Suwałkach; Makonline Ubezpieczenia Sp. z o.o., Warszawa oraz osoby i instytucje, które pragnęły zachować anonimowość.« powrót


Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu – wystawa

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę czasową, na której zaprezentowane zostanie ponad 400 obiektów pochodzących z manufaktury w Miśni. Wawelski zbiór saskiej porcelany nie jest największy, ale na pewno najbardziej reprezentatywny w Polsce, nie ustępuje także kolekcjom europejskim. W obecnym kształcie kolekcja pozwala zobrazować najważniejsze aspekty produkcji manufaktury od jej początków aż po wiek XX.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI