home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Stuletni album ze zdjęciami przekazany do muzeum

Zakupiony w lutym br. w Domu Aukcyjnym „Rara Avis” w Krakowie i opisany przez redaktora Wojciecha Przybyszewskiego w artykule Zlekceważona przestroga („Spotkania z Zabytkami”, nr 9-10, 2019, s. 10-17) album ze zdjęciami przedstawiającymi zniszczenia zabytkowych katedr we Francji oraz cmentarze z czasów pierwszej wojny światowej, autor przekazał w darze do zbiorów największego w USA Narodowego Muzeum Pamięci I Wojny Światowej w Kansas City (National WWI Museum and Memorial). W podziękowaniu nadesłanym do ofiarodawcy przez Jonathana R. Caseya, dyrektora Archives and Edward Jones Research Center, najważniejszej placówki badawczej funkcjonującej w tym muzeum, można m.in. przeczytać:


„Szanowny Panie, dziękuję za podarowanie Narodowemu Muzeum Pamięci I Wojny Światowej albumu fotograficznego. Jesteśmy wdzięczni za możliwość dodania tego dokumentu do muzealnej kolekcji […].

Muzeum pozyskuje obiekty i dokumenty do zbiorów od 1920 roku; niemal 95% naszej kolekcji pochodzi z darowizn. Naszym celem, zgodnie z planem strategicznym wyznaczonym w 2014 roku, jest »sprawić, aby Muzeum było czołowym repozytorium kolekcji historycznych dotyczących I wojny światowej w Stanach Zjednoczonych«. Obecnie zbiory eksponatów trójwymiarowych, archiwalnych i bibliotecznych obejmują ponad 100 tys. obiektów reprezentujących szerokie spektrum materiału historycznego związanego ze wszystkimi nacjami biorącymi udział w Wielkiej Wojnie.

Podczas kończących się właśnie obchodów stulecia I wojny światowej (2014-2019) Muzeum odczuwa zwiększone poczucie celu i obowiązku, aby uhonorować mężczyzn i kobiety Wielkiej Wojny. Otrzymana darowizna pomoże Muzeum lepiej realizować jego misję i założenia statutowe, dzięki zachowaniu i udostępnianiu tej ważnej historii narodowi i światu na nowe, atrakcyjne sposoby.

Dziękuję raz jeszcze za powierzenie tego albumu Muzeum. Jesteśmy wdzięczni, że go otrzymaliśmy, i zapewniamy, że dopełnimy najwyższych profesjonalnych standardów, dbając o niego i wykorzystując go w naszej działalności”.

Amerykański cmentarz wojenny żołnierzy, którzy zginęli pod Verdun
Zniszczenia katedry w Reims w wyniku działań pierwszej wojny światowej
Za pomoc w przekazaniu albumu do zbiorów Narodowego Muzeum Pamięci I Wojny Światowej w Kansas City red. Wojciech Przybyszewski dziękuje mec. Przemysławowi J. Blochowi, prezesowi Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku.


2019-12-21« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI