home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Willmann. Opus magnum”

W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu w dniach 22 grudnia 2019 r. – 26 kwietnia 2020 r. prezentowana jest wielka wystawa monograficzna Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej, zwanego śląskim Rembrandtem. Po raz pierwszy w jednym miejscu można obejrzeć ogromny wybór dzieł śląskiego mistrza: te o tematyce mitologicznej, religijnej, portrety oraz pejzaże. Pokazano tu blisko 100 obrazów, co stanowi prawie jedną trzecią zachowanego dorobku artysty. Wypożyczono je m.in. z licznych kościołów, klasztorów oraz kolekcji muzealnych; przyjechały m.in. z Henrykowa, Trzebnicy, Krzeszowa, Wrocławia i Warszawy, Wiele z tych obrazów wcześniej nie było dostępnych szerokiej publiczności. Po raz pierwszy po gruntownej konserwacji zaprezentowane zostały fragmenty malowideł ze stropu pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej.

Michael Willmann, „Autoportret”, 1682, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Michael Willmann, „Pokłon pasterzy”, ok. 1682, Muzeum Narodowe we Wrocławiu


Po przeszło 75 latach został scalony i zagościł na Dolnym Śląsku słynny cykl „Męczeństwa Apostołów”, który po wojnie trafił do warszawskich kościołów. Wraz z dziełami z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu pokazane zostały prawie wszystkie prace, jakie Willmann stworzył dla cystersów w Lubiążu.

 

„To, że będziemy mieli sposobność oglądać we Wrocławiu obrazy Willmanna pochodzące z Lubiąża, a w szczególności imponujący cykl »Męczeństw Apostołów«, to wydarzenie historyczne” – zapowiadał dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr i kurator wystawy. – „Monumentalne malowidła z lubiąskiego klasztoru pokażemy w wielkiej konstrukcji – wybudowanej specjalnie na potrzeby wystawy – wewnątrz której zostanie odtworzony ich pierwotny układ prezentacji”.

 
Michael Willmann, „Sześć dni stworzenia”, 1668, Muzeum Narodowe w Warszawie


Wystawa została zaprezentowana w nowoczesnej przestrzeni, w oryginalnej scenografii, z wykorzystaniem nowoczesnych technik prezentacyjnych i możliwości, jakie niosą ze sobą sale Pawilonu Czterech Kopuł, jest próbą złożenia spektakularnego hołdu najwybitniejszemu artyście, jaki kiedykolwiek żył i tworzył na terenie Śląska. „To jemu poświęcamy pełną najnowszych rozwiązań technologicznych salę immersyjną; to z jego obrazem IBM – światowy lider w obszarze technologii i badań – wprowadza u nas pionierską aplikację opartą na sztucznej inteligencji, umożliwiającą interakcję między widzem i dziełem sztuki” – mówił dr hab. Piotr Oszczanowski.

 
Michael Willmann, „Oblubieniec prowadzący oblubienicę”, ok. 1700, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu; pierwotnie w pałacu opatów lubiąskich w Moczydlnicy Klasztornej

Michael Willmann, „Męczeństwo św. Tomasza”, 1662, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie na Grzybowie


Wystawie towarzyszy album, do którego teksty napisało 40 wybitnych osobistości współczesnego świata kultury i nauki, a wśród nich m.in. Maja Komorowska, Ewa Kuryluk, Małgorzata Szejnert, Agnieszka Glińska, Agnieszka Franków-Żelazny, Jacek Dehnel i Waldemar Krzystek.

 

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym wydarzenia.

 

2019-12-22

Źródło: informacja prasowa« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI