home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Trzy tysiące zdjęć dawnego Gdańska dostępnych online

Ponad 3000 zdjęć i pocztówek, zdigitalizowanych przez Muzeum Gdańska, dokumentujących historię miasta zostało udostępnionych w otwartych zasobach online. Pierwszy zbiór, liczący 1600 negatywów czarno-białych 6x6 cm (film zwojowy, typ 120), obejmuje kolekcję autorstwa Kazimierza Lelewicza, fotografa związanego z Gdańskiem. Drugą partią jest kolekcja 1459 pocztówek zakupionych przez Muzeum w 2018 r. Kluczem tej kolekcji są polskie wydawnictwa, które w okresie międzywojennym wydawały karty pocztowe z widokami gdańskimi.

 

Zdjęcia można oglądać i bezpłatnie pobrać na swój komputer ze strony  http://dziedzictwo-gdansk.pl.

 

Na pocztówkach z okresu międzywojennego, głównie z lat 1929-1935, umieszczano widoki Głównego Miasta i znajdujące się tam obiekty – kościoły, zabytkowe kamienice, widoki z wież na panoramę miasta, nadbrzeże Motławy i cumujące statki czy urokliwe widoki Oliwy oraz nadmorskie promenady i domy plażowe. Oprócz Gdańska na kartkach pocztowych widniały również zdjęcia Sopotu i kuracjuszy na plażach.

 
Platforma widokowa wieży kościoła Mariackiego. Na pierwszym planie dziewczynka w białej sukience i chłopiec po prawej. W tle szeroka panorama miasta w kierunku północno‑wschodnim z wieżą kościoła św. Jana i kominem elektrowni na Ołowiance. Pocztówka bez obiegu pocztowego z ołówkowymi zapiskami i datą 25 Juni 34 / ze zbiorów Muzeum Gdańska


Kazimierz Lelewicz (ur. 1896 w Lubartowie, zm. 1986 w Gdańsku) był członkiem założycielem Wileńskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii, członkiem założycielem Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożycielem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, wieloletnim pracownikiem Studium Fotografii na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Dlatego też część negatywów dotyczy miejsca pracy autora – Politechniki Gdańskiej.

 
Ludzie przy pracy podczas odbudowy sklepienia Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku. Fot. Kazimierz Lelewicz / ze zbiorów Muzeum Gdańska


Negatywy Kazimierza Lelewicza będące w kolekcji dokumentują miasto zniszczone działaniami wojennymi, jego odbudowę i wielkie zaangażowanie ludności cywilnej oraz nowe budynki powstające w latach 60. i 70. XX w. To świetny materiał ilustrujący, jak rozwijał się Gdańsk i powstawały nowe dzielnice. A na obejrzenie całej jego kolekcji 1600 zdjęć najlepiej zarezerwować więcej czasu.

 
Chłopiec na tle ruin kościoła św. Bartlomieja w Gdańsku – widok na wschodnią i północną ścianę. Fot. Kazimierz Lelewicz / ze zbiorów Muzeum Gdańska


W drugim etapie projektu prowadzonego przez Muzeum Gdańska zostaną zdigitalizowane i również udostępnione publicznie obiekty z kolekcji numizmatów (3500 sztuk) oraz szklane negatywy i diapozytywy z lat 30. i 40. XX w. (51 sztuk). Liczba pokazywanych online obiektów ma wzrosnąć łącznie do 10 000 w 2020 r. dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 101 tys. zł. dla wartego nieco blisko 148,5 tys. zł projektu.

 

Niezależnie od tego do sieci trafiają również eksponaty muzeum, pamiątki przekazywane przez mieszkańców Gdańska z intencją ich digitalizacji, a także fragmenty wywiadów z mieszkańcami o historii Gdańska, które publikowane są w ramach Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.

 


 

 

Fotografia zrobiona z okien kamienicy przy ul. Wały Jagiellońskie (Elisabethwall). Na zdjęciu dworzec kolejowy w Gdańsku z placem, na którym znajduje się postój taksówek i miejsca parkingowe dla podróżnych / ze zbiorów Muzeum Gdańska

 

2020-01-25

Źródło: informacja prasowa« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI