home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Wyniki konkursu „Wiki Lubi Zabytki” 2020

„Wiki Lubi Zabytki” to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Ideą jest zgromadzenie tej dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie jej za darmo każdemu na świecie. Jest to możliwe dzięki temu, że konkursowe fotografie stają się częścią zasobów multimedialnych Wikimedia Commons i są wykorzystywane jako ilustracje haseł Wikipedii w jej niemal 300 wersjach językowych. Zwycięskie zdjęcia mogą być również używane za darmo w wydawnictwach edukacyjnych czy turystycznych.

 

Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji „Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu, gdzie będzie rywalizować z fotografiami z kilkudziesięciu krajów. Zgłoszono wiele znakomitych prac – wybór najlepszych okazał się niezwykle trudny. Po intensywnych obradach jury wskazało 14 laureatów edycji 2020 konkursu, w wyniku której – co najistotniejsze – zasoby Wikimedia Commons znacząco się zwiększyły.

 

W kategorii „Najlepsza pojedyncza fotografia” nagrodzeni zostali:


1. Miejsce I: Marian Naworski

Fotografia: Zespół Pałacowy w Bratoszewicach 
2. Miejsce II: Adrian Tync

Fotografia: strych kamienicy mieszczańskiej przy ul. Siemianowickiej 46 w Chorzowie
3. Miejsce III: Marian Naworski

Fotografia: EC2 Łódź
Wyróżnienia otrzymali: Sławomir Milejski, Aneta Pawska i Flathamster, Katapita, Dieglop.

 

W kategorii „Nagroda dla fotografa” nagrodzenia zostali:


1. Sławomir Milejski, autor 388 załadowanych w tym roku zdjęć konkursowych. Jury doceniło połączenie połączenia wysokiej liczby fotografii z konsekwentnie wysoką jakością, wartością dokumentacyjną i dobrą techniką wykonania zdjęć.

2. Aneta Pawska, autorka 45 zgłoszonych do konkursu w tym roku zdjęć, z których każde charakteryzowało się wysoką jakością i interesującym ujęciem tematu.

3. Witia, autor 101 zgłoszonych do konkursu zdjęć, dobrze technicznie opracowanej dokumentacji budynków.

 

W konkursie przyznawane zostały także nagrody w kategoriach tematycznych.


W kategorii „Zabytki Poznania”, pod opieką Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, nagrodzeni zostali:


1. Reni-es

Fotografia: Katedra w Poznaniu


2. Błażej Cisowski

Fotografia: Zamek Cesarski w Poznaniu


3. Aneta Pawska

Fotografia: Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu

 


 

W kategorii „Detal architektoniczny na Wawelu”, pod opieką Zamku Królewskiego na Wawelu, nagrodzeni zostali:


1. Marcin Konsek

Fotografia: Fortyfikacje Wzgórza Wawelskiego


2. FEljan3

Fotografia: krużganki Wawelu


3. Kameron1304

Fotografia: zdobienia na łuku wejściowym na dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu


 


W kategorii „Zabytki Chorzowa i zabytki związane z hutnictwem”, pod opieką Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wraz z Muzeum w Chorzowie, nagrodzeni zostali:


1. Qbot

Fotografia: dawna huta „Uthemann”
2. Agnieszka Śmigiera

Fotografia: Dom kultury Zakładów Azotowych w Chorzowie


 

Wszystkie nagrodzone fotografie można zobaczyć na stronie internetowej tegorocznej edycji konkursu; zapraszamy też do odwiedzenia jego strony głównej.

„Spotkania z Zabytkami” są patronem medialnym konkursu „Wiki Lubi Zabytki” 2020.


2020-12-02

Źródło: informacja organizatora

 « powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI