home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Badania ratunkowe przy kościele św. Trójcy w Błoniu. Co dalej z reliktami klasztoru?

Na przełomie lutego i marca 2019 r. w Błoniu pod Warszawą przy kościele św. Trójcy odkryto relikty klasztoru kanoników regularnych laterańskich. Trójnawowa bazylika św. Trójcy została ufundowana przed 1257 r. przez księcia Konrada Mazowieckiego i/lub jego syna księcia Siemowita I. W roku 1288 książę Konrad II przekazał kościół opactwu kanoników regularnych z Czerwińska. Zakonnicy dokończyli budowę świątyni, przypuszczalnie przerwaną przez najazd litewsko-ruski w roku 1262, a także sukcesywnie wznosili kolejne budowle zespołu klasztornego do roku 1819, gdy klasztor został skasowany. Plan Błonia z 1820/1827 r. pokazuje obok kościoła murowane budynki klasztoru, szpitala, dzwonnicy i bramy wjazdowej, a także drewniane zabudowania gospodarcze. Do początków XX w. rozebrano wszystkie wyżej wymienione obiekty oprócz romańskiego kościoła i barokowej dzwonnicy.
W 2017 r. odnaleziono plany pokazujące dokładną lokalizację klasztoru. W związku z rozpoczętą w pobliżu kościoła dużą inwestycją miejską, naukowcy z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Archeologii UW postanowili niezwłocznie przeprowadzić badania nieinwazyjne w miejscu przypuszczalnego posadowienia klasztoru, po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń. Wykonawca jednak uprzedził naukowców, rozpoczynając w miejscu potencjalnych badań budowę parkingu, zagrażającą płytko posadowionym reliktom klasztoru. Aktywny sprzeciw badaczy doprowadził do wydania przez WKZ decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych na miesiąc. Trwające obecnie badania, nadzorowane przez Muzeum Ziemi Błońskiej, powoli odsłaniają kolejne fragmenty fundamentów klasztoru. Materiał znaleziony w czasie prac sugeruje, że początki odkrywanego obiektu sięgają przełomu XIII i XIV w. Do czasu rozbiórki konwentu (nastąpiła między 1866 a 1914 r.) obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Jego powierzchnia na początku XIX w. wynosiła około 350 metrów kwadratowych.
Los odkrywanych reliktów jest wciąż niepewny. Pytanie czy na ich miejscu powstanie parking, czy zostaną udostępnione nauce i turystom, wciąż pozostaje bez odpowiedzi.


Aktualizacja:

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami należy się spodziewać, że kompromis nie zostanie osiągnięty i teren odkrycia zostanie zabudowany.


2019-03-23

Źródło: materiały nadesłane przez organizatorów wykopalisk ratunkowych

Aktualizacja: 2019-03-28« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI